Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-04 15:28
S. Zielińska / KAI

Młodzież ze Wschodu dziękuje polskim gospodarzom #rokpośdm

O akcji pisania listów przez młodzież ze Wschodu do rodzin u których mieszkali podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży - mówi w rozmowie z KAI jej pomysłodawca, ks. Leszek Kryża TChr.

Autor/źródło: Robert Karp, licencja: CC BY

Pomysł zrodził się w momencie, kiedy sam odnalazłem adres rodziny, u której miałem zaszczyt gościć podczas ŚDM w Krakowie. Wiedząc, że wielu młodych pielgrzymów nie miało okazji podziękować swoim polskim gospodarzom, pomyślałem, że rocznica ŚDM jest dobrą okazja do odnowienia kontaktów i podziękowania - mówi w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, pomysłodawca akcji pisania listów przez młodzież ze Wschodu do rodzin u których mieszkali podczas ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża, do młodzieży, która rok temu wzięła udział w Kongresie Polonijnym poprzedzającym ŚDM, a także do pielgrzymów z krajów byłego Związku Radzieckiego, skierowane jest zaproszenie, by rok po spotkaniu młodych odnowili kontakty z gospodarzami, którzy gościli ich w Polsce. Dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie podkreśla, że młodzi będą pisać do "swoich" rodzin w Polsce tradycyjne listy, a nie e-maile, aby w ten sposób pogłębić osobiste więzi z Polakami.

- Sam widziałem, jak wiele ci ludzie od siebie dawali, jak otwierali swoje domy i bardzo chcieli pomóc: podwozili, podpowiadali, opiekowali się pielgrzymami. Pielgrzymi weszli w prywatne i rodzinne życie tych, u których gościli. Wiele dzielili się tymi sytuacjami, także trudnymi, którymi żyją na co dzień - wspomina ks. Kryża i podkreśla, że wiele z tych kontaktów jest podtrzymywanych. Świadczą o tym chociażby takie inicjatywy jak rewizyta młodzieży z diecezji płockiej na Ukrainie rok po ŚDM, czy udział Polaków w dniach młodzieży organizowanych na początku sierpnia w Armenii.

"Nazywam to bumerangiem życzliwości: wdzięczność młodych ludzi jest odpowiedzią na życzliwość, jakiej zaznali w Krakowie i w diecezjach"

Według szacunków Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie wzięło udział co najmniej 10 tys. młodzieży z krajów byłego Związku Radzieckiego.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-04 12:58:08
miniaturka

Liban: biskupi apelują o pomoc uchodźcom w powrocie do Syrii

Biskupi maroniccy zaapelowali do władz Libanu o utworzenie planu, który umożliwiłby syryjskim uchodźcom powrót do ich ojczyzny.
2017-08-04 13:35:24
miniaturka

Łódź: 21. rocznica śmierci bp Rozwadowskiego

O ojcowskiej misji duszpasterskiej bp. Józefa Rozwadowskiego i jego niezwykłej miłości do Łodzi mówił w 21. rocznicę jego śmierci abp senior Władysław Ziółek podczas Mszy św. odprawionej w czwartek w łódzkiej katedrze.
2017-08-04 14:06:20
miniaturka

Coraz bliżej beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

Trwa watykańska procedura badania cudu za przyczyną prymasa Stefana Wyszyńskiego i oczekiwanie na spotkanie kardynałów i biskupów, na którym ogłoszona zostanie heroiczność cnót. - mówił kard. Kazimierz Nycz.
2017-08-04 15:25:37
miniaturka

Bielsko-Biała: powstała Chrześcijańska Spółdzielnia "Lumen-Women"

Spotkania wyjazdowe, specjalistyczne warsztaty dla kobiet i rodziców, zajęcia sportowe i artystyczne oraz kursy ALPHA, filmy edukacyjne i motywacyjne – to tylko część oferty nowej Spółdzielni "Lumen-Women" z Bielska-Białej.
2017-08-04 16:23:40
miniaturka

100-lecie internowania legionistów w Szczypiornie

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w setną rocznicę internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie. Uroczystości odbyły się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.
2017-08-04 18:14:07
miniaturka
play

Papieska intencja na sierpień 2017 r.: za artystów

Kiedy podziwiamy jakieś dzieło sztuki czy wspaniałość przyrody, odkrywamy, że wszystko mówi o miłości Boga – powiedział Franciszek w krótkim filmiku promującym jego modlitewne intencje.