Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-03 15:24
S. Zielińska

List o instytutach świeckich w polskim tłumaczeniu

Opublikowano polskie tłumaczenie listu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o instytutach świeckich. Dokument powstał z okazji 70-lecia Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”.

Autor/źródło: Diana Golec

Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała 4 czerwca list poświęcony tożsamości instytutów świeckich w Kościele. 

Dokument powstał z okazji obchodzonej w 2017 roku 70. rocznicy Konstytucji Apostolskiej Piusa XII „Provida Mater Ecclesia”, w której Papież po raz pierwszy użył sformułowania „instytut świecki” i zatwierdził tę nową formę życia konsekrowanego, praktykowanego w świecie i na sposób świecki.

„Dokument Provida Mater Ecclesia stał się rewolucyjnym gestem w Kościele. Instytuty świeckie są właśnie gestem odwagi, jaki Kościół uczynił w tamtym czasie przez nadanie struktury, nadanie rangi instytucjonalnej instytutom świeckim. I od tamtej pory aż po dziś czynicie tak wiele dobrego w Kościele, z odwagą, ponieważ potrzeba odwagi, aby żyć w świecie.  Bardzo wielu z was żyje samotnie, niektórzy natomiast w małych wspólnotach. Przez cały czas prowadzicie życie w świecie, jednocześnie pielęgnując życie modlitwy, strzegąc tego wymiaru kontemplacyjnego w odniesieniu do Pana i również w zetknięciu ze światem, kontemplując rzeczywistość, kontemplując zarówno piękno świata, jak też wielkie grzechy społeczeństwa, wypaczenia, te wszystkie sprawy, i zawsze w napięciu duchowym… Dlatego wasze powołanie jest fascynujące, jest bowiem powołaniem istniejącym właśnie tam, gdzie rozstrzyga się zbawienie nie tylko osób, ale również instytucji. I to bardzo wielu instytucji świeckich, które są potrzebne w świecie. Dlatego ja tak myślę, że przez Provida Mater Ecclesia Kościół uczynił gest naprawdę rewolucyjny!" (Papież Franciszek, Audiencja dla uczestników spotkania zorganizowanego przez Włoską Konferencję Instytutów Świeckich, 10 maja 2014 r.)

>>Pełny tekst listu w języku polskim


Źródło: BP KEP, episkopat.pl
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-03 13:53:02
miniaturka

Kard. Nycz: pielgrzymka warszawska - w zmiennym świecie niezmienna potrzeba Boga

Najstarsza, paulińska pielgrzymka na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyszła ze stolicy w 1711 roku to matka wielu pielgrzymek, wielkie dziedzictwo duchowe - mówi w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.
2017-08-03 14:24:42
miniaturka

Bp Balcerek: bycie proboszczem to szczególny wymiar ojcostwa

W przeddzień wspomnienia św. Jana Vianneya, z apelem o odkrywanie duchowego ojcostwa w służbie kapłańskiej, zwrócił się do proboszczów archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek.
2017-08-03 14:47:53
miniaturka

Haiti: Senat zakazuje małżeństw jednopłciowych

Senat Haiti przyjął ustawę zakazującą zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Zabronił również jakiejkolwiek formy propagowania homoseksualizmu i przekonywania do niego.
2017-08-03 15:54:47
miniaturka

Kampania "Tornister Pełen Uśmiechów" rozpoczęta

Caritas w Polsce po raz dziewiąty rozpoczyna akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której co roku kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W tym roku będzie to około 50 tys. uczniów.
2017-08-03 18:56:05
miniaturka

USA: biskupi krytykują ustawę imigracyjną

Biskupi amerykańscy skrytykowali najnowszą propozycję ustawy imigracyjnej RAISE Act, zaprezentowaną 2 sierpnia w Kongresie.
2017-08-03 22:27:13
miniaturka

Skuteczni Święci seria Edycji Świętego Pawła. W niej … Święty Roch

Święty Roch- skutecznym Świętym? Może powie ktoś modliłem się za Jego wstawiennictwem, nie otrzymałem tego o co prosiłem? A może niewłaściwie rozumiemy skuteczność. Może to o co prosiliśmy nie było zgodne z wolą Bożą?