Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-03 14:34
S. Zielińska / KAI

Bp Balcerek: bycie proboszczem to szczególny wymiar ojcostwa

W przeddzień wspomnienia św. Jana Vianneya, z apelem o odkrywanie duchowego ojcostwa w służbie kapłańskiej, zwrócił się do proboszczów archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek.

Poznań. Kościół św Jana Vianneya
Autor/źródło: Radomil, CC BY-SA 3.0 / commons.wikimedia.org

Kapłani archidiecezji poznańskiej zgromadzili się w Poznaniu w kościele pod wezwaniem św. Jana Vianneya, patrona proboszczów.

„Każdego roku gromadzimy się w tym kościele, by ciągle na nowo wpatrywać się we wzór św. Jana Vianneya, by modlić się za jego wstawiennictwem o świętość naszej posługi proboszczowskiej” – mówił do kapłanów bp Balcerek.

Poznański biskup pomocniczy podkreślił wyjątkowość urzędu proboszcza. „Jakaż to radość być pasterzem wspólnoty parafialnej, razem z powierzonymi ludźmi iść drogą zbawienia, odprawiać za parafian Mszę Świętą, sprawować dla nich sakramenty, głosić tej wspólnocie słowo Boże, towarzyszyć w radościach i smutkach. To jest szczególny wymiar ojcostwa, jakiego nie ma w innych posługach w Kościele, także w służbie biskupa” – mówił bp Balcerek, wspominając, że sam był proboszczem w dwóch parafiach.

Bp Balcerek dziękował kapłanom za gorliwą służbę i wytrwałą pracę, za trud duszpasterski i troskę o materialne utrzymanie i upiększanie kościołów. „Patrzę w czasie wizytacji i innych odwiedzin waszych parafii z podziwem na materialne dokonania. To bardzo ważne, że utożsamiacie się z parafiami wam powierzonymi, ale oczywiście najważniejsza jest praca duszpasterska” – przekonywał wikariusz generalny archidiecezji.

Poznański biskup pomocniczy poinformował, że do seminarium duchownego zgłosiło się już 16 nowych kandydatów do kapłaństwa, zachęcał też, by modlić się o nowe powołania. „Chciałbym was prosić, byście w parafiach razem z wiernymi podejmowali adorację w intencji kapłanów, kleryków i o nowe powołania” – mówił bp Balcerek.

Podczas spotkania poznańskich proboszczów konferencję duchową nt. tożsamości kapłana wygłosił ks. Józef Matuszewski, proboszcz parafii p.w. Ofiarowania Pańskiego w Poznaniu.

Kościół p.w. św. Jana Vianneya w Poznaniu wybudowano w latach 1928-1930 w dzielnicy Sołacz, poświęcił go kard. August Hlond.

Św. Jan Maria Vianney żył w latach 1786-1859. Jako wiejski proboszcz w Ars był wzorem kapłańskiej posługi, zwłaszcza w konfesjonale. Kanonizowany w 1925 r., cztery lata później został ogłoszony patronem wszystkich proboszczów.

ms / Poznań


Zdjęcie: Kościół św Jana Vianney Poznań autor: Radomil talk, licencja: CC BY-SA 3.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-03 11:30:01
miniaturka

Watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Turystyki

„Zrównoważona turystyka narzędziem rozwoju” – takie hasło towarzyszyć będzie obchodom tegorocznego Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. Taki też tytuł nosi watykańskie przesłanie z tej okazji.
2017-08-03 12:50:01
miniaturka

Kalisz: Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego

Już czas, by uratować dzieci z podejrzeniem choroby! - to hasło przewodnie spotkania dotyczącego obrony życia dzieci nienarodzonych, które odbędzie się dziś, 3 sierpnia, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2017-08-03 13:53:02
miniaturka

Kard. Nycz: pielgrzymka warszawska - w zmiennym świecie niezmienna potrzeba Boga

Najstarsza, paulińska pielgrzymka na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyszła ze stolicy w 1711 roku to matka wielu pielgrzymek, wielkie dziedzictwo duchowe - mówi w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.
2017-08-03 14:47:53
miniaturka

Haiti: Senat zakazuje małżeństw jednopłciowych

Senat Haiti przyjął ustawę zakazującą zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Zabronił również jakiejkolwiek formy propagowania homoseksualizmu i przekonywania do niego.
2017-08-03 15:37:19
miniaturka

List o instytutach świeckich w polskim tłumaczeniu

Opublikowano polskie tłumaczenie listu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o instytutach świeckich. Dokument powstał z okazji 70-lecia Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”.
2017-08-03 15:54:47
miniaturka

Kampania "Tornister Pełen Uśmiechów" rozpoczęta

Caritas w Polsce po raz dziewiąty rozpoczyna akcję Tornister Pełen Uśmiechów, dzięki której co roku kilkadziesiąt tysięcy dzieci z mniej zamożnych rodzin otrzymuje wyprawki szkolne. W tym roku będzie to około 50 tys. uczniów.