Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-03 13:58
S. Zielińska / KAI

Kard. Nycz: pielgrzymka warszawska - w zmiennym świecie niezmienna potrzeba Boga

Najstarsza, paulińska pielgrzymka na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyszła ze stolicy w 1711 roku to matka wielu pielgrzymek, wielkie dziedzictwo duchowe - mówi w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.

Autor/źródło: BP KEP

Metropolita warszawski, w przeddzień wyruszenia na Jasną Górę dziesiątek tysięcy wiernych, zwraca też uwagę, że zmienia się sposób wędrowania do sanktuarium, potrzeby wiernych, ale niezmiennie jest podróż do źródeł wiary, do Chrystusa przez wstawiennictwo Jego Matki, dlatego ta pielgrzymka będzie trwała do końca świata.

Kard. Nycz przypomniał, że w czasie komunizmu pielgrzymka, organizowana przez ojców paulinów była jedną z dwóch - trzech pielgrzymek, tolerowanych przez władze. Ma ona ogromne zasługi historyczne dla rozwoju religijności, a w czasie zaborów do scalania Polaków w podzielonej na obce państwa Polski.

W 1981 roku, po powstaniu "Solidarności" i pewnych ustępstw władz, z tej najstarszej pielgrzymki wyodrębniły się kolejne. Są wśród nich akademicka, która wychodzi dzień wcześniej, 5 sierpnia, liczy ok. 4 tys. uczestników, ale wszyscy wchodzą na Jasną Górę razem, 14 sierpnia. Jest pallotyńska tzw. "Siedemnastki", też akademicka, która wychodzi w tym samym dniu, co pielgrzymka paulińska i bierze w niej udział 2 tys. młodych ludzi. I jest także pielgrzymka niepełnosprawnych, która w szczytowych latach liczyła ponad tysiąc osób. Ponadto jest pielgrzymka wojskowa, w której maszeruje 400 do 800 żołnierzy. W sumie na Jasną Górę 14 i 15 sierpnia z Warszawy dotrze ok. 20 tys., a z całej Polski ok. 100 tys. wiernych. - Jest więc pielgrzymka paulińska matką bardzo wielu pielgrzymek - podsumował kard. Nycz.

Metropolita warszawski zwrócił uwagę, że jest to historyczny fenomen religijności, który narodził się setki lat temu, ale też zjawisko nowe, gdyż powstały nowe pielgrzymki, które mają swój styl i sposób organizacji duszpasterstwa.

Z kolei z Białych Marszów w Krakowie organizowanych w latach 80., też wyodrębniły się pielgrzymki na Jasną Górę. Zadaniem organizatorów, biskupów, kapłanów, animatorów, jest natomiast uczynić z tych pielgrzymek prawdziwe rekolekcje w drodze.

To wielkie dziedzictwo duchowe, jego kontynuacja i trwanie pielgrzymki, byłyby niemożliwe, gdyby nie zakonnicy, ale przede wszystkim ludzie młodzi, którzy w niej uczestniczą. Gdyż jest w nich zapotrzebowanie na tego typu drogę - drogę modlitwy, drogę wspólnoty, drogę śpiewu, ale także drogę ogromnego wysiłku, trudu, ascezy. Jest zapotrzebowanie, a uczestnicy znajdują w niej wciąż nowe elementy, które odpowiadają tym potrzebom. - Na przestrzeni dziesięcioleci mojej obserwacji, widzę zachodzące zmiany - stwierdził kard. Nycz.

Zwrócił uwagę, że zmieniły się warunki wędrowania, inne są warunki materialne, noclegów, żywienia, możliwość poradzenia sobie z bagażem, itd., natomiast nie zmienia się potrzeba pielgrzymowania, w trakcie którego ludzie odnajdują siebie, ludzkie przyjaźnie, ale przede wszystkim odkrywają najważniejsze więzy między człowiekiem, a człowiekiem i człowiekiem, a Panem Bogiem.

- Pielgrzymka na Jasną Górę będzie więc trwać do końca świata, bo jest głęboką potrzebą, ale równocześnie fundamentem i źródłem czegoś, co prowadzi do Pana Boga. Od uczestników zależy, na ile to trwa po ukończeniu wędrówki - stwierdził metropolita warszawski.

- Wędrowanie na Jasną Górę to niewątpliwie polski fenomen, ale trzeba pamiętać, że od 20 lat pielgrzymowanie odradza się w Europie, odżyła pielgrzymka do Santiago de Compostella, a tam wysiłek jest o wiele większy, bo trzeba przejść o wiele więcej kilometrów. Spotkałem nawet w tym roku ludzi, którzy przeszli 70, 100, 300 kilometrów. Spotkałem też młodego człowieka, Grzegorza Polakiewicza, który mając tylko jedną nogę, przeszedł szlak od Lizbony do Compostelli. Zajęło mu to kilkadziesiąt dni, ale wrócił dumny, umocniony, zadowolony. Podróż do źródła wiary, duchowego odradzania się - posumował duchowny.

aw / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-03 11:10:28
miniaturka

Watykan walczy z przestępczością zorganizowaną

Utworzyć międzynarodową sieć dla zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej – taki cel przyświeca Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego, a konkretnie jej konsulcie zajmującej się kwestiami sprawiedliwości.
2017-08-03 11:30:01
miniaturka

Watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Turystyki

„Zrównoważona turystyka narzędziem rozwoju” – takie hasło towarzyszyć będzie obchodom tegorocznego Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. Taki też tytuł nosi watykańskie przesłanie z tej okazji.
2017-08-03 12:50:01
miniaturka

Kalisz: Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego

Już czas, by uratować dzieci z podejrzeniem choroby! - to hasło przewodnie spotkania dotyczącego obrony życia dzieci nienarodzonych, które odbędzie się dziś, 3 sierpnia, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2017-08-03 14:24:42
miniaturka

Bp Balcerek: bycie proboszczem to szczególny wymiar ojcostwa

W przeddzień wspomnienia św. Jana Vianneya, z apelem o odkrywanie duchowego ojcostwa w służbie kapłańskiej, zwrócił się do proboszczów archidiecezji poznańskiej bp Grzegorz Balcerek.
2017-08-03 14:47:53
miniaturka

Haiti: Senat zakazuje małżeństw jednopłciowych

Senat Haiti przyjął ustawę zakazującą zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci. Zabronił również jakiejkolwiek formy propagowania homoseksualizmu i przekonywania do niego.
2017-08-03 15:37:19
miniaturka

List o instytutach świeckich w polskim tłumaczeniu

Opublikowano polskie tłumaczenie listu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o instytutach świeckich. Dokument powstał z okazji 70-lecia Konstytucji „Provida Mater Ecclesia”.