Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-03 12:15
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Watykan walczy z przestępczością zorganizowaną

Utworzyć międzynarodową sieć dla zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej – taki cel przyświeca Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego, a konkretnie jej konsulcie zajmującej się kwestiami sprawiedliwości.

Autor/źródło: © photogenica.pl

Specjalne spotkanie w sprawie zwalczania korupcji i przestępczości zorganizowanej odbyło się 15 czerwca, a obecnie opublikowano dokument będący owocem tej narady.

We wspomnianej debacie zwrócono uwagę, że sam Kościół jest rodzajem „sieci”, dlatego może i powinien on odważnie angażować się na rzecz sprawiedliwości. W szczególności rozważana jest możliwość nałożenia ekskomuniki na grupy przestępcze bądź szerzycieli korupcji. Sprawa ta będzie jeszcze przedmiotem konsultacji z konferencjami biskupów, a od września konsulta zacznie opracowywać konkretne wskazania z zamiarem wdrażania ich w roku przyszłym.

W dokumencie zaznaczono, że korupcja, zanim stanie się aktem, jest pewnym uwarunkowaniem. Stąd przeciwdziałanie jej musi obejmować szeroki wachlarz działań społecznych. Dotyczy to także Kościoła, gdzie pomocą są konkretne postawy, a nie „pobożne napomnienia”, bo mentalność korupcyjna i tam daje o sobie znać w postaci np. szkodliwego poplecznictwa.

Watykańska konsulta zajmująca się kwestiami sprawiedliwości zamierza zwrócić się o wsparcie do różnych środowisk, choć uczestnicy debaty zdają sobie sprawę, że proces tworzenia „sieci antykorupcyjnej” nie będzie łatwy. Dlatego dialog w tej sprawie powinien objąć także niechrześcijan czy środowiska artystyczne i polityczne, aby walka z korupcją była skuteczna tak na mocy traktatów międzynarodowych, jak i prawodawstwa krajowego. Przedmiotem analiz będzie ponadto wpływ korupcji na procesy pokojowe. Natomiast przewidziane działania mają być realizowane na trzech poziomach: edukacji, kultury i społeczeństwa obywatelskiego. „Należy działać z odwagą i niepokoić sumienia, by od obojętności przejść do uświadomienia sobie powagi tych zjawisk, tak aby z nimi walczyć” – czytamy w dokumencie zespołu z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-03 09:43:23
miniaturka

Kołobrzeg: akcja ewangelizacyjna "Jezus przy latarni"

Na nabrzeżu portowym przy kołobrzeskiej latarni stanęła scena i zabrzmiały dźwięki muzyki. To ewangelizatorzy z koszalińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji szukają różnych sposobów, by porozmawiać z urlopowiczami o Bogu.
2017-08-03 09:51:41
miniaturka

Modlitwa o beatyfikację Prymasa Tysiąclecia w rocznicę jego urodzin

Kard. Stefan Wyszyński to filar Kościoła w Polsce. Zachęcam wszystkich do modlitwy o jego rychłą beatyfikację – mówi rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. W czwartek przypada 116. rocznica urodzin Prymasa Tysiąclecia.
2017-08-03 10:48:54
miniaturka

Niemcy: biskupi o błogosławieniu małżeństw przez lefebrystów

Niemieccy biskupi nie zezwalają rzymskokatolickim wiernym na zawieranie małżeństw przed duchownymi Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, czyli lefebrystami.
2017-08-03 11:30:01
miniaturka

Watykańskie przesłanie na Światowy Dzień Turystyki

„Zrównoważona turystyka narzędziem rozwoju” – takie hasło towarzyszyć będzie obchodom tegorocznego Światowego Dnia Turystyki, który przypada 27 września. Taki też tytuł nosi watykańskie przesłanie z tej okazji.
2017-08-03 12:50:01
miniaturka

Kalisz: Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego

Już czas, by uratować dzieci z podejrzeniem choroby! - to hasło przewodnie spotkania dotyczącego obrony życia dzieci nienarodzonych, które odbędzie się dziś, 3 sierpnia, w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2017-08-03 13:53:02
miniaturka

Kard. Nycz: pielgrzymka warszawska - w zmiennym świecie niezmienna potrzeba Boga

Najstarsza, paulińska pielgrzymka na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyszła ze stolicy w 1711 roku to matka wielu pielgrzymek, wielkie dziedzictwo duchowe - mówi w rozmowie z KAI kard. Kazimierz Nycz.