Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-02 16:16
Misyjne Drogi

Himalaje muzyki: udało się zebrać prawie 3 tys. złotych

Akcja wsparcia nepalskich dzieci, zainicjowana przez oblacką redakcję portalu misyjne.pl oraz „Misyjnych Dróg”, zakończyła się z ostatnim dniem lipca. Udało się zebrać 2479 złotych.

Zebrane środki pozwolą na zakup instrumentów dla dzieci uczęszczających do jednej z nepalskich szkół.

Placówka, o której mowa, jest objęta programem „Misja Szkoła”, który, poprzez całoroczne finansowanie nauki, umożliwia edukację nepalskim sierotom. Polscy nauczyciele, którzy w niej pracują, tworzą klasę o profilu muzycznym. Zabrane pieniądze umożliwią zakup instrumentów typowych dla tego regionu.

Muzyka pełni niezwykle ważną rolę zarówno w edukacji, jak i kulturze tego obszaru. Nauka gry na instrumentach otworzy przed dziećmi zupełnie nowe perspektywy – przede wszystkim możliwość zarobku.

– To bardzo ważne dla dzieci, które pochodzą z niższych warstw społecznych i którym nie dano możliwości wpłynięcia na swój los. Muzyka jest ponad podziałami, muzyka jednoczy, a teraz może dać im jeszcze nadzieję na przyszłość. To przecież nie tylko zarobek, ale wyrwanie się z monotonii życia w skrajnej biedzie – komentuje Zofia Kędziora, koordynatorka akcji. 

Flety bansuri i bębny tabla to tradycyjne instrumenty nepalskie. Lekcje nauki gry na nich nie są trudne, ponieważ liczy się nie tylko edukacja, ale również moment, w którym dzieci mogą usiąść razem i poprzez muzykę się zrelaksować. W większości to sieroty lub półsieroty, które dzięki temu programowi mają możliwość jakiejkolwiek edukacji – w przeciwnym razie skazane byłyby na ciężką pracę już od najmłodszych lat.

Zebrane środki trafią do Nepalu, na miejscu zostaną zakupione instrumenty. Dzieci już niedługo rozpoczną pierwsze lekcje gry. – Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. Bez was ta akcja by w ogóle nie zaistniała. W imieniu dzieci składamy ogromną wdzięczność za udział w niej – mówi Łukasz Tadyszak, koordynator inicjatywy „Misja Szkoła”.

Organizatorzy akcji zachęcają do odwiedzenia portalu misyjne.pl, na którym każdy zainteresowany znajdzie najświeższe informacje dotyczące nie tylko misji katolickich, ale również planowanych akcji społecznych.

KAI/zk

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-02 14:36:15
miniaturka

Naukowcy podkreślają siłę oddziaływania apelu Benedykta XV z 1 sierpnia 1917 r.

W setną rocznicę słynnego listu Benedykta XV – „Exhoration à la paix aux belligérants" z 1 sierpnia 1917 – do toczących I wojnę światową wielkich mocarstw, odbyły się konferencje naukowe poświęcone „papieżowi pokoju”.
2017-08-02 15:20:33
miniaturka

Uroczystości metropolitalne ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim

W dniach 12-14 sierpnia br. w Kamieniu Śląskim odbędą się metropolitalne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka.
2017-08-02 15:47:01
miniaturka

Jezuici zbierają fundusze na odbudowę kościoła na Syberii

Jezuici z syberyjskiego Tomska chcą odbudować kościół wybudowany przez polskich przesiedleńców w 1908 roku. Drewniana świątynia doszczętnie spłonęła w kwietniu tego roku.
2017-08-02 17:51:02
miniaturka

Franciszek na audiencji ogólnej: chrzest drzwiami do nadziei

Po miesięcznej przerwie Papież Franciszek wznowił środowe spotkania z wiernymi na audiencji ogólnej.
2017-08-02 18:35:13
miniaturka

Trwa Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus

W Kostrzynie nad Odrą już po raz 18. odbywa się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna „Przystanek Jezus". Dziś, 2 sierpnia, pierwszy dzień ewangelizacji.
2017-08-03 08:20:38
miniaturka

Papież do Polaków: ŚDM Kraków, rocznica śmierci kard. Macharskiego

W czasie środowej audiencji ogólnej Franciszek pozdrowił obecnych w Auli Pawła VI Polaków nawiązując do ubiegłorocznych Światowych Dni Młodzieży oraz wspominając zmarłego kard. Macharskiego.