Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-02 15:56
S. Zielińska / KAI

Jezuici zbierają fundusze na odbudowę kościoła na Syberii

Jezuici z syberyjskiego Tomska chcą odbudować kościół wybudowany przez polskich przesiedleńców w 1908 roku. Drewniana świątynia doszczętnie spłonęła w kwietniu tego roku.

Autor/źródło: pixabay.com

Księża rozpoczęli zbiórkę pieniężną na rzecz odbudowy kościoła. Do akcji przyłączyła się m.in. polska Rodzina Szkół Jana Pawła II.

Spalony kościół w syberyjskim Białymstoku jest położony 220 kilometrów od Tomska. Wioska została założona w 1898 roku. - Do tej pory żyją w niej potomkowie przesiedleńców. Część z nich mówi po polsku, część już tylko się modli. Jednak wspomnienia o przodkach wciąż są żywe w sercu każdego z nich - mówi pochodzący z Radomia ks. Wojciech Ziółek, obecnie przełożony wspólnoty jezuitów w Tomsku.

Od czerwca jezuici prowadzą zbiórkę funduszy, na odbudowę kościoła św. Antoniego Padewskiego. Organizatorem jest parafia Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku. - Syberyjski Białystok to miejsce bardzo szczególne dla wszystkich nas bo, jak w soczewce, skupia się w nim cała dramatyczna i tragiczna, ale też piękna i chwalebna historia Polaków na Syberii - powiedział ks. Ziółek, który był gościem Radia Plus Radom.

Obecnie trwa zbiórka środków na odbudowanie kościoła. Akcja odbywa się pod nazwą "Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie". - Robimy to dla dzieci naszych rodzin. Chcemy nie tylko odbudować kościół, ale stworzyć też miejsce na świetlicę i kuchnię - powiedział ks. Ziółek. Wstępny kosztorys przewiduje, że prace pochłoną ok. 150 tys. euro.

Kościół zbudowali w 1908 r. Polacy, dobrowolni przesiedleńcy z grodzieńskiej i wileńskiej guberni, którzy do Rosji pojechali za chlebem. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych.

Po spalonym kościele pozostały jedynie ceglane fundamenty. Ze zgliszcz wydobyto fragment dzwonu z napisem "Dziewica Maryja". Szczegóły akcji można znaleźć na stronie belostok-catholic.ru

rm / Radom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-02 13:30:51
miniaturka

W najbliższych dniach na Jasną Górę wyruszą najliczniejsze pielgrzymki

Najliczniejsze i najbardziej znane piesze pielgrzymki wyruszą w najbliższych dniach na Jasną Górę. Będzie w nich szło kilkadziesiąt tysięcy pątników, m.in. z Warszawy i Krakowa.
2017-08-02 14:36:15
miniaturka

Naukowcy podkreślają siłę oddziaływania apelu Benedykta XV z 1 sierpnia 1917 r.

W setną rocznicę słynnego listu Benedykta XV – „Exhoration à la paix aux belligérants" z 1 sierpnia 1917 – do toczących I wojnę światową wielkich mocarstw, odbyły się konferencje naukowe poświęcone „papieżowi pokoju”.
2017-08-02 15:20:33
miniaturka

Uroczystości metropolitalne ku czci św. Jacka w Kamieniu Śląskim

W dniach 12-14 sierpnia br. w Kamieniu Śląskim odbędą się metropolitalne uroczystości patronalne ku czci św. Jacka.
2017-08-02 16:18:21
miniaturka

Himalaje muzyki: udało się zebrać prawie 3 tys. złotych

Akcja wsparcia nepalskich dzieci, zainicjowana przez oblacką redakcję portalu misyjne.pl oraz „Misyjnych Dróg”, zakończyła się z ostatnim dniem lipca. Udało się zebrać 2479 złotych.
2017-08-02 17:51:02
miniaturka

Franciszek na audiencji ogólnej: chrzest drzwiami do nadziei

Po miesięcznej przerwie Papież Franciszek wznowił środowe spotkania z wiernymi na audiencji ogólnej.
2017-08-02 18:35:13
miniaturka

Trwa Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna Przystanek Jezus

W Kostrzynie nad Odrą już po raz 18. odbywa się Ogólnopolska Inicjatywa Ewangelizacyjna „Przystanek Jezus". Dziś, 2 sierpnia, pierwszy dzień ewangelizacji.