Strona główna
opoka.org.pl
2017-08-01 11:14
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Cyryl I o peregrynacji relikwii św. Mikołaja w Rosji

W dzień upamiętniający Chrzest Rusi relikwie św. Mikołaja powróciły z Rosji do Bari. Patriarcha moskiewski Cyryl wyraził wdzięczność Papieżowi Franciszkowi za zgodę na ich peregrynację do Moskwy i Petersburga.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

Cyryl I powiedział, że w ciągu ponad dwóch miesięcy przebywania relikwii w Moskwie i Petersburgu oddało im hołd blisko 2,5 mln pielgrzymów. W kolejce do adoracji stali oni niekiedy po 8 albo więcej godzin, w deszczu lub spiekocie słonecznej.

Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił, że peregrynacja relikwii św. Mikołaja nieprzypadkowo wypadła w setną rocznicę rosyjskich rewolucji, zapoczątkowujących epokę nieludzkich prześladowań chrześcijan w Rosji. Przygotowując nawiedzenie relikwii nikt nie planował zbieżności dat ich przebywania w Rosji z rocznicą rewolucji. Zdaniem patriarchy moskiewskiego stało się to dzięki Opatrzności Bożej.

Szczególną wdzięczność Cyryl I wyraził Papieżowi Franciszkowi za zgodę na przybycie relikwii św. Mikołaja do Rosji. Stwierdził, że ich obecność na ziemi rosyjskiej przyczyniła się do pojednania Wschodu i Zachodu chrześcijaństwa bardziej, niż inne dotychczasowe działania dyplomatyczne.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-08-01 09:21:28
miniaturka

Kard. Nzapalainga: w kraju panuje chaos, ale nie tracimy nadziei

„Oni są panami wojny; uważają, że mają prawo do życia i śmierci człowieka” – tak sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej komentuje kard. Dieudonné Nzapalainga.
2017-08-01 09:53:40
miniaturka

Kapelani powstańczej Warszawy

Dziś przypada 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Około 150 duchownych wzięło udział w Powstaniu Warszawskich jako kapelani poszczególnych oddziałów i szpitali polowych.
2017-08-01 10:54:42
miniaturka

Kard. Parolin: Watykan chce pomóc rozwiązać kryzys w Wenezueli

Papież i watykański Sekretariat Stanu są „mocno zaangażowani” na rzecz znalezienia rozwiązania dla kryzysu w Wenezueli. - mówił kard. Pietro Parolin podczas spotkania z dziennikarzami.
2017-08-01 11:55:15
miniaturka

Oświęcim: 76. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego

Dnia 14 sierpnia (poniedziałek), w Oświęcimiu, odbędą się uroczystości ku czci św. Maksymiliana Marii Kolbego w 76. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci.
2017-08-01 12:32:26
miniaturka

Nowogródek: modlitwa o pokój w 74. rocznicę męczeństwa nazaretanek

Z okazji 74. rocznicy męczeńskiej śmierci 11 sióstr nazaretanek z Nowogródka, do modlitwy o pokój w rejonach dotkniętych konfliktami, a także za prześladowanych chrześcijan wezwał biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz.
2017-08-01 12:50:34
miniaturka

Generał jezuitów o wyzwaniach dla zakonu

Z okazji uroczystości św. Ignacego Loyoli Radio Watykańskie poprosiło przełożonego generalnego jezuitów o. Arturo Sosę SJ o wypowiedź jakie najważniejsze wyzwania widzi on przed Towarzystwem Jezusowym dzisiaj.