Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-31 18:38
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Kolumbia: mimo zagrożeń kapłani są ze swoimi wspólnotami

W ostatnich latach w Kolumbii zamordowano dziesiątki kapłanów.

Autor/źródło: Photogenica.pl, copyright ©

„Porozumienie pokojowe między rządem a Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) jest, jak się wydaje, wypełniane, ale dla kapłanów posługujących w małych wioskach na prowincji wyzwania z tym związane nie skończyły się, tylko się zmieniły. Trzeba zwiększyć ich ochronę” – uważa ks. Héctor Fabio Henao. 

Przewodniczący tamtejszej Caritas, a zarazem koordynator programu mającego na celu ochronę księży podkreślił, iż w ostatnich latach w Kolumbii zamordowano dziesiątki kapłanów. Niektórzy zginęli z rąk handlarzy narkotykami, inni z rąk partyzantów. „Żaden jednak z tych księży – dodał duchowny – nie wątpił w konieczność swojej misji. Pomimo strachu, który w takich sytuacjach jest czymś normalnym, nikt z nich nigdy nie myślał o tym, aby zostawić tych ludzi samych, mimo iż każdy był świadomy ryzyka, jakie niosło ze sobą pozostanie tam z nimi”.

W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu ks. Henao mówił także o zbliżającej się wizycie Papieża w Kolumbii i bardzo oczekiwanym tzw. „spotkaniu pojednania”, w którym będą uczestniczyć ofiary długoletniej wojny domowej oraz byli członkowie oddziałów zbrojnych. „Oczekujemy mocnych słów Franciszka – powiedział kolumbijski duchowny – w których w imię Boga będzie on nas wzywał do kontynuowania drogi sprawiedliwości i pokoju”.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-31 15:32:44
miniaturka
play

Ewangeliarz OP - 8 sierpnia 2017 - (Mt 15, 1-2. 10-14)

Codzienne rozważanie Ewangelii przygotowane przez o. Wojciecha Jędrzejewskiego OP.
2017-07-31 15:50:10
miniaturka

Wkrótce XI Golgota Młodych w Serpelicach

"Złoty cielec" - to hasło przewodnie XI Golgoty Młodych, która odbędzie się w dniach 24-28 sierpnia w Serpelicach. - Będziemy szukać prawdy o naszym sercu. I wybierać, za czym chcemy iść - podkreślają organizatorzy inicjatywy.
2017-07-31 18:37:57
miniaturka

USA: pomoc dla Kościoła w Europie środkowo-wschodniej

„Patrzymy na tych, którzy żyją w Europie Środkowo-Wschodniej, jako na przykład nadziei i wytrwałości” – powiedział kard. Blase Joseph Cupich.
2017-07-31 20:28:24
miniaturka

"Moja podróż do Maryi - to jest walka"

W drugi dzień Zielonych Świątek 22-letni Bartłomiej Krakowiak z Warszawy, wyruszył w niecodzienną podróż: można powiedzieć duchową walkę, która rozgrywa się w na drodze wiodącej z Warszawy do Mediugorje.
2017-08-01 08:27:04
miniaturka

Nigeria: Kościół sprzeciwia się wypasowi na ziemi niczyjej

„Przemoc i zniszczenia gleby uprawnej spowodowane przez koczowniczych pasterzy stały się problemem, którego nie możemy zignorować” – pisze Komisja „Iustitia et Pax” prowincji kościelnej Beninu w Nigerii.
2017-08-01 09:21:28
miniaturka

Kard. Nzapalainga: w kraju panuje chaos, ale nie tracimy nadziei

„Oni są panami wojny; uważają, że mają prawo do życia i śmierci człowieka” – tak sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej komentuje kard. Dieudonné Nzapalainga.