Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-31 18:28
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

USA: pomoc dla Kościoła w Europie środkowo-wschodniej

„Patrzymy na tych, którzy żyją w Europie Środkowo-Wschodniej, jako na przykład nadziei i wytrwałości” – powiedział kard. Blase Joseph Cupich.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

„Patrzymy na tych, którzy żyją w Europie Środkowo-Wschodniej, jako na przykład nadziei i wytrwałości” – powiedział kard. Blase Joseph Cupich odnosząc się do pomocy finansowej, jakiej Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych udziela wspólnotom kościelnym tego regionu.

„Jako jedna rodzina w wierze – dodał arcybiskup Chicago – pragniemy być blisko tych, którzy nieprzerwanie pracują dla odbudowy Kościoła w Europie Środkowo-Wschodniej i ciągle stawiają czoła wyzwaniom, jakie są skutkiem dziesięcioleci prześladowań politycznych i religijnych”.

W tym roku biskupi amerykańscy przeznaczyli na tę pomoc ponad 4 mln 800 tys. dolarów, dzięki którym zostanie sfinansowanych 206 projektów w 22 krajach regionu. Pieniądze te zostaną przekazane między innymi dla księży, zakonników i zakonnic, którzy posługują na wschodzie Ukrainy, gdzie toczą się działania zbrojne, z przeznaczeniem na zakup żywności, lekarstw i produktów pierwszej potrzeby dla parafian oraz dziesiątek tysięcy uchodźców obecnych na tamtych terenach. Dofinansowany zostanie także ośrodek św. Jana Bosko w Albanii, który zajmuje się formacją biednej i trudnej młodzieży. A oprócz tego z funduszu Konferencji Episkopatu USA zostaną wsparte stypendia dla studentów, ośrodki duszpasterskie, budowa kościołów i zaplecza duszpasterskiego, jak też seminaria.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy