Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-31 12:53
S. Zielińska / KAI

Abp Skworc o "Klątwie": apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc wydał komunikat w związku z planowanym pokazem spektaklu "Klątwa" w "Teatrze Rozrywki" w Chorzowie. Apeluje w nim do poszanowania ogólnie przyjętych norm oraz odwołania spektaklu.

Autor/źródło: pixabay, marybettiniblank, licencja: CC0

- Domagamy się poszanowania ogólnie przyjętych norm i uwzględnienia etycznego wymiaru wolności słowa i apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu - nawołuje abp Skworc wraz z duszpasterzami miasta Chorzów, w komunikacie w związku z planowanym pokazem spektaklu "Klątwa" w tamtejszym "Teatrze Rozrywki".

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc, a także podpisani pod komunikatem duszpasterze z Chorzowa, wzywają wszystkich wiernych do "podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy”.

- Górny Śląsk jako region, którego etos zawsze harmonijnie łączył sferę społeczną i religijną, przywiązany do wartości chrześcijańskich – katolickich i ewangelickich – a w przeszłości także żydowskich, ma stać się miejscem, w którym publicznie może dojść do ich bluźnierczego i świętokradczego sponiewierania. Ta świadoma prowokacja będzie sfinansowana ze środków publicznych, na które wszyscy pracujemy i powierzamy naszym przedstawicielom – w tym przypadku Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego - do zagospodarowania dla wspólnego dobra, a nie do jego dewastacji - czytamy w komunikacie.

Kapłani wraz z biskupem stwierdzają, że „ jako ludzie wierzący, a zarazem obywatele – mieszkańcy województwa śląskiego - jesteśmy oburzeni i zasmuceni” w związku z planowanym przedstawieniem.

W komunikacie czytamy, że jesteśmy „świadkami przekroczenia granic wolności artystycznej, która nie szanuje już tego, co wartościowe i święte dla współobywateli” oraz, że „ planowane przedstawienie w sposób niegodny, obraźliwy i świętokradczy traktuje postacie, symbole i treści, które dla człowieka wierzącego są najwyższymi wartościami i treścią życia”.

Reżyserem spektaklu jest Oliver Frljić. Wcześniej został on wystawiony na deskach "Teatru Powszechnego" w Warszawie. Spektakl ukazuje m.in. pomnik Jana Pawła II, który zawisa na szubienicy oraz sceny odnoszące się do zachowań seksualnych oraz przemocy.

ks.sk / Chorzów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-31 10:51:25
miniaturka

"Przebudzeni duchowo”. 25. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu zakończyły się jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych
2017-07-31 10:56:45
miniaturka

Darłowo: festiwal "Morze Miłości" na rzecz hospicjum Caritas

W Darłowie 30 lipca odbył się V Festyn Charytatywny "Morze Miłości" na rzecz hospicjum Caritas.
2017-07-31 11:34:13
miniaturka

Muzeum Powstania Warszawskiego: Msza św. w intencji powstańców i stolicy

Dziś w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej sprawował Eucharystię w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego i mieszkańców stolicy.
2017-07-31 13:14:29
miniaturka

Rowerem z Lublina na Mont Blanc - wyprawa charytatywna

Radek Malinowski, wychowawca w jednej ze świetlic Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie wyrusza dziś na rowerową wyprawę promującą zbiórkę środków dla Fundacji. Zamierza pokonać 2000 km w dwa tygodnie oraz zdobyć szczyt Mont Blanc.
2017-07-31 13:53:40
miniaturka
play

Jak zmienić swoje życie w kilka sekund!

Gośćmi Tematu Dnia Salve TV byli Dorota Wolska, liderka uwielbienia i Marcin Wolski, współzałożyciel i prezes Fundacji 24/7, którzy odnieśli się do tego, jak wprowadzić w życie polecenie "nieustannie się módlcie".
2017-07-31 14:02:51
miniaturka

Kraków: Msze św. i koncerty w rocznicę śmierci kard. Franciszka Macharskiego

W katedrze na Wawelu, gdzie spoczywa kard. Franciszek Macharski, i w krakowskich Łagiewnikach 2 sierpnia zostaną odprawione Msze św. w pierwszą rocznicę jego śmierci.