Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-31 12:15
S. Zielińska / KAI

Muzeum Powstania Warszawskiego: Msza św. w intencji powstańców i stolicy

Dziś w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej sprawował Eucharystię w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego i mieszkańców stolicy.

Autor/źródło: commons.wikimedia.org / Domena publiczna

– Drodzy harcerze, ta Msza święta i uroczystości rocznicy Powstania Warszawskiego dają każdemu z nas ten niesamowity dar, abyśmy spotykając świadków wydarzeń sprzed 73 lat, potrafili z szacunkiem i podziwem spojrzeć na drogocenną perłę ich życia, miłości i poświęcenia, jaką oni niosą w swoich sercach – mówił w Muzeum Powstania Warszawskiego bp Marek Solarczyk.

Wokół ołtarza w Parku Wolności licznie zgromadzili się harcerze i skauci, przebywający w Warszawie na I Zlocie Harcerskim z okazji rocznicy powstania.

Przed rozpoczęciem Mszy św. odczytane zostało przesłanie biskupa polowego Józefa Guzdka do harcerzy i skautów. Ordynariusz wojskowy zauważył, że kolejna rocznica powstania przypomina o tym, jak wielką wartością jest wolność. Zaznaczył także, że Msza z udziałem harcerzy w Parku Wolności to stały element obchodów rocznicowych.

"Składam wyrazy szacunku i czci tym, którzy pisali powstańczą historię. Was, młodzi przyjaciele, pragnę prosić, żebyście przyjęli jako własne powstańcze wartości oraz ideały. Dzisiaj nie jest konieczna walka o wolność z bronią w ręku. Jednak nadal potrzeba pracy nad sobą, by osiągnąć skarb wewnętrznej wolności: od nałogów, lenistwa i egoizmu. Nadal trzeba się uczyć oddawania życia, już nie z bronią w ręku, ale w służbie – Bogu, Ojczyźnie i bliźnim. Niech ta sztafeta pokoleń trwa i buduje nasz wspólny ojczysty dom" – napisał bp Guzdek. Jego słowa odczytał ks. Jan Dohnalik – przedstawiciel biskupa polowego ds. koordynacji duszpasterstwa harcerzy.

W homilii bp Solarczyk, nawiązując do przypowieści o skarbie i perle podkreślił, że tymi drogocennymi perłami są ludzie niosący w sobie pragnienie miłości i wolności, gotowi do poniesienia ofiary. – Czy tymi drogocennymi perłami nie są świadkowie i bohaterowie wydarzeń sprzed 73 lat? Czy nie są nimi rodzice, a szczególnie matki, którzy żegnali swoje dzieci idące w bój? Czy nie są nimi ci, którzy stawali wobec bestialskich wydarzeń, ulicznych egzekucji? – pytał hierarcha.

Biskup Solarczyk nawiązał także do 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i nałożenia nowych koron, w których umieszczono wiele drogocennych kamieni. Wskazał przy tym na mur z nazwiskami ofiar Powstania Warszawskiego i podkreślił, że każde wyryte nazwisko to kamień szlachetny w koronie naszej Ojczyzny.

– Jesteśmy tu, aby z całym szacunkiem, podziwem i wdzięcznością stanąć wobec rzeczy, które moglibyśmy nazwać dawnymi. One jaśnieją blaskiem pięknej korony z pereł miłości ojczyzny, umiłowania najbliższych, odpowiedzialności za innych, gotowości do poświęcenia siebie za Ojczyznę, wolność i miłość – powiedział. Zachęcił harcerzy, aby z troską nieśli etos powstańczy i w ten sposób kontynuowali dzieło bohaterów sprzed 73 lat.

Eucharystię koncelebrowali kapelani harcerstwa, ordynariatu polowego oraz duszpasterze z kościoła pw. Wszystkich Świętych. Uczestniczyli w niej powstańcy, harcerze i skauci, mieszkańcy stolicy. Obecny był Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, pracownicy placówki, wolontariusze obchodów powstania oraz zwiedzający muzeum.

Mszę św. zakończyło odśpiewanie "Modlitwy harcerskiej".

kos / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-31 09:48:42
miniaturka

Bp Marek Solarczyk - Rok po ŚDM Kraków 2016

Swoimi refleksjami nad sensem i przesłaniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie podzielił się z Portalem Opoka biskup Marek Solarczyk, Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży.
2017-07-31 10:51:25
miniaturka

"Przebudzeni duchowo”. 25. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu zakończyły się jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Środowisk Trzeźwościowych
2017-07-31 10:56:45
miniaturka

Darłowo: festiwal "Morze Miłości" na rzecz hospicjum Caritas

W Darłowie 30 lipca odbył się V Festyn Charytatywny "Morze Miłości" na rzecz hospicjum Caritas.
2017-07-31 12:37:53
miniaturka

Abp Skworc o "Klątwie": apelujemy o odwołanie prowokacyjnego spektaklu

Metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc wydał komunikat w związku z planowanym pokazem spektaklu "Klątwa" w "Teatrze Rozrywki" w Chorzowie. Apeluje w nim do poszanowania ogólnie przyjętych norm oraz odwołania spektaklu.
2017-07-31 13:14:29
miniaturka

Rowerem z Lublina na Mont Blanc - wyprawa charytatywna

Radek Malinowski, wychowawca w jednej ze świetlic Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo w Lublinie wyrusza dziś na rowerową wyprawę promującą zbiórkę środków dla Fundacji. Zamierza pokonać 2000 km w dwa tygodnie oraz zdobyć szczyt Mont Blanc.
2017-07-31 13:53:40
miniaturka
play

Jak zmienić swoje życie w kilka sekund!

Gośćmi Tematu Dnia Salve TV byli Dorota Wolska, liderka uwielbienia i Marcin Wolski, współzałożyciel i prezes Fundacji 24/7, którzy odnieśli się do tego, jak wprowadzić w życie polecenie "nieustannie się módlcie".