Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-30 13:21
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ludźmierz: 80 osób wyruszyło na Pielgrzymkę Rowerową na Hel

"Czynimy pokutę. Dzielmy chlebem" - to hasło IX Rowerowej Pielgrzymki z Giewontu na Hel.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

80 osób pokłoniło się 30 lipca przed figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej i wyruszyło do celu. Nad Bałtyk dotrą po siedmiu dniach pedałowania.

- Wszystko w Bożych rękach. My jesteśmy dobrze przygotowani, mamy całe potrzebne zaplecze. Każdy ćwiczył odpowiednie dystanse. Więc teraz tylko w drogę - mówi KAI Jan Blańda, inicjator i główny organizator rowerowej pielgrzymki, który także jest jednym z uczestników. W organizacji pomaga Związek Podhalan i Towarzystwo Cyklistów "Orzeł" ze Spytkowic koło Chabówki.

W pierwszym dniu pielgrzymki pątnicy wyszyli w sobotę na Giewont, a w niedzielę rano modlili się w sanktuarium na Krzeptówkach i na Olczy, skąd wyjechali do Ludźmierza. Tam przedpołudniem uczestniczyli w uroczystej Mszy św., który przewodniczył ks. Jerzy Filek, proboszcz i kustosz sanktuarium. - Trzymamy za was kciuki i prosimy o potrzebne łaski Gaździnę Podhala. Na pewno ma was także w sercu Królowa Morza w sanktuarium w Swarzewie, gdzie zmierzacie - mówił ks. Jerzy Filek. Żartował, że i on może wybierze się kiedyś na rowerową pielgrzymkę, ale na razie pozostanie na robieniu krótszych dystansów po Podhalu.

Uroczystej Mszy św. współprzewodniczyli kapłani biorący udział w pielgrzymce. Ks. Tadeusz Skupień, proboszcz z Dębna i ks. Józef Milian, proboszcz z Mogilan pod Krakowem. - Krzepa jest, ufam błogosławieństwo jest. Stąd jak Bóg da to do celu dotrzemy za tydzień - mówił z radością ks. Józef. Kapłani, podobnie jak wszyscy inni uczestnicy na czas pielgrzymki założyli specjalne rowerowe uniformy. Widnieje na nich herb papieski, postać św. Brata Alberta i dzieci z Fatimy, a także hasło: "Czynimy pokutę. Dzielmy chlebem". - Nawiązujemy do orędzia Maryi z Fatimy i setnej rocznicy tego wielkiego wydarzenia, a także wspominamy św. Brata Alberta. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci. Dodam jeszcze, że część osób, które zawsze z nami pielgrzymowały, w tym roku wyruszyło na rowerach, ale do Fatimy. Łączymy się z nimi duchowo - dodaje Jan Blańda.

Podczas ponadtygodniowego pielgrzymowania pielgrzymi-cykliści pokonają ponad tysiąc kilometrów. Najdłuższy z etapów liczyć będzie ponad 160 km. Przypadnie on już w drugim dniu na odcinku z Kalwarii do Częstochowy. Najstarszy z pątników ma 76 lat. Najmłodszy - zaledwie 12. - Na pielgrzymkę wybieram się z synem Bartoszem. Po prostu tak spędzamy aktywnie wolny czas, a do tego jeszcze liczy się dla nas wymiar duchowy tej podróży. Nie siadamy na rower nieprzygotowani, dlatego wierzymy, że będzie wszystko dobrze - mówi pani Urszula z Chabówki.

Na trasie kolejnych etapów znalazły się te najsławniejsze i mniej znane sanktuaria: Jasna Góra, Zduńska Wola, Licheń, Nakło nad Notecią, Sianowo, Gniewino. Finał pielgrzymki nastąpi 6 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polskiego Morza w Swarzewie, skąd tego samego dnia pątnicy wyruszą na sam koniec Helskiego Półwyspu.

Tegoroczna pielgrzymka zyskała dofinansowanie małopolskiego marszałka.

jg / Ludźmierz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-29 23:22:32
miniaturka

Kolumbia: zamordowano młodego kapłana

W Kolumbii zginął kolejny katolicki duchowny. 31-letni ks. Diomer Eliver Chavarría Pérez został zamordowany w nocy z czwartku na piątek (27/28 lipca) w miejscowości Puerto Valdiva, gdzie pracował, położonej w departamencie Antioquia na północy kraju.
2017-07-30 12:37:59
miniaturka

Chile: spłonął kolejny kościół

W środkowym Chile, w Araukanii, został podpalony kolejny budynek sakralny. Tym razem spalono kościół należący do wspólnoty ewangelickiej.
2017-07-30 12:39:22
miniaturka

Kolumbia: papamobil prawie gotowy

Panoramiczne samochody, którymi Franciszek będzie przemieszczał się w pobliżu miejsc celebracji w Kolumbii, są już prawie gotowe. Poinformowali o tym rządowi i kościelni organizatorzy wrześniowej wizyty Papieża w tym kraju.
2017-07-30 13:28:22
miniaturka

Papież: szukanie i poświęcenie potrzebne, by znaleźć Pana

W rozważaniu, którym poprzedził południową modlitwę maryjną, Franciszek nawiązał do dzisiejszej Ewangelii i skupił się na dwóch przypowieściach: o ukrytym skarbie i drogocennej perle.
2017-07-30 13:40:15
miniaturka

Białystok: wyruszyła XXXI Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

O tym, że królestwo Boże to sposób życia w zjednoczeniu z Jezusem Chrystusem przypominał pątnikom wyruszającym z Białegostoku w 31. Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę abp Tadeusz Wojda.
2017-07-30 13:43:11
miniaturka

Płock: tysiąc „Tornistrów pełnych uśmiechu” od Caritas

Tysiąc tornistrów przekazała Caritas Diecezji Płockiej do parafii w ramach akcji „Tornister pełen uśmiechów”.