Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-30 07:38
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Generał jezuitów popiera biskupów wenezuelskich

„Chciałbym przyłączyć się do głosu, intencji i stanowiska biskupów Wenezueli, bardzo zjednoczonych tak między sobą jako Konferencja Episkopatu, jak też z miejscowymi jezuitami czy innymi zakonami” – stwierdził generał Towarzystwa Jezusowego.

Autor/źródło: pixabay

O. Arturo Sosa SJ przyłączył się do apelu tamtejszych hierarchów, w którym sprzeciwiają się oni przemocy, jaka panuje w pogrążonym w kryzysie latynoamerykańskim państwie i wyrażają obawę przed dyktatorskimi zapędami władz.

„Biskupi zajęli bardzo odważne wspólne stanowisko, podkreślając, że pierwszą kwestię do rozwiązania stanowi ludzkie cierpienie. Obecnie mieszkańcy kraju cierpią z powodu braku podstawowych warunków do życia, ponieważ nie mają żywności ani bezpieczeństwa, lekarstw czy dobrze funkcjonującej szkoły. Brakuje tego wszystkiego, co należy do normalnej egzystencji. Współodczuwanie z ludźmi w ich bólu to konieczny sposób traktowania polityki jako narzędzia służącego rozwiązywaniu problemów obywateli, zamiast tego, by widzieć w niej walkę o kontrolę czy przywileje, jakie władza może dać takiej czy innej grupie. Dlatego niezbędny jest dialog: dialog, który postawi na pierwszym miejscu kwestię cierpienia mieszkańców, a następnie uwzględni różne stanowiska w owej sytuacji kryzysu. Koniecznie należy wypracować, w szczerych negocjacjach, program jedności narodowej, mający jako priorytet rozwiązanie problemów, z powodu których miliony Wenezuelczyków dziś cierpią. Dość już przemocy: musimy być ludźmi umiejącymi rozmawiać i dochodzić do porozumienia dla dobra wszystkich” – powiedział generał jezuitów o. Sosa.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-29 18:27:58
miniaturka

Wenezuela: biskupi – „nie” dla brutalnej siły

W czasie niezwykle napiętej sytuacji strajku generalnego, Prezydium Konferencji Episkopatu Wenezueli ponownie zaapelowało o zaprzestanie przemocy i poszanowanie życia.
2017-07-29 18:49:58
miniaturka

Abp Jędraszewski do młodych: musimy zrobić wszystko, by niedziela stała się trendy

W Krakowie trwają obchody 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Podczas katechezy w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na potrzebę troski o życie wspólnotowe.
2017-07-29 22:37:26
miniaturka

Papież modli się za zmarłe w Londynie dziecko i jego bliskich

„Zawierzam Ojcu małego Charliego oraz modlę się za rodziców i za osoby, które go kochały” – napisał Papież wczoraj wieczorem na Twitterze, dowiedziawszy się o śmierci chorego niemowlęcia w londyńskim hospicjum.
2017-07-29 23:19:16
miniaturka

Chile: miejscowy Kościół współodczuwa z cierpiącą Wenezuelą

Współodczuwając z cierpieniem mieszkańców Wenezueli, zwłaszcza w kontekście panujących tam obecnie zawirowań politycznych, chilijska diecezja Chillán zaprasza wszystkich wiernych na specjalną modlitwę za ten pogrążony w kryzysie kraj.
2017-07-29 23:22:32
miniaturka

Kolumbia: zamordowano młodego kapłana

W Kolumbii zginął kolejny katolicki duchowny. 31-letni ks. Diomer Eliver Chavarría Pérez został zamordowany w nocy z czwartku na piątek (27/28 lipca) w miejscowości Puerto Valdiva, gdzie pracował, położonej w departamencie Antioquia na północy kraju.
2017-07-30 12:37:59
miniaturka

Chile: spłonął kolejny kościół

W środkowym Chile, w Araukanii, został podpalony kolejny budynek sakralny. Tym razem spalono kościół należący do wspólnoty ewangelickiej.