Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-29 18:36
ek / KAI

Abp Jędraszewski do młodych: musimy zrobić wszystko, by niedziela stała się trendy

W Krakowie trwają obchody 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Podczas katechezy w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na potrzebę troski o życie wspólnotowe.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

"Aby nasze życie w Panu Bogu było piękne, musimy zrobić wszystko, zaczynając od naszych małych wspólnot - rodzinnych czy przyjacielskich - aby niedziela stała się trendy" - powiedział.

Metropolita krakowski odwołał się na wstępie do ewangelicznego fragmentu spotkania Marty z Jezusem po śmierci Łazarza. Porównał go z opisem sytuacji, kiedy Jezus pyta apostołów za kogo uważają Go ludzie i uczniowie, a od Piotra otrzymuje odpowiedź, że jest Synem Boga Żywego.


"Chcę wam to z całą mocą przekazać. Wyznanie wiary w Jezusa, wiary w to, że jest Synem Bożym, nie jest tylko sprawą Piotra i apostołów czy dziś kościoła hierarchicznego. Marta pokazuje, że jest to coś, co dotyka każdego chrześcijanina" - mówił. Jak podkreślił to, że Chrystus daje zmartwychwstanie i przywraca życie jest sednem wiary.


Hierarcha zauważył, że współcześnie często ludzkie życie jest traktowane jako coś, co zaistniało przypadkowo i skończy w chwili śmierci całkowitym rozkładem. "Ale Chrystus uczy nas, że to nie jest cała prawda o człowieku. Prawda o człowieku to prawda o świętości jego życia, które zaczyna się w łonie matki i dlatego trzeba go strzec i kochać, a jak kochać to bronić ze wszystkich sił" - stwierdził.


Arcybiskup mówił także, że zesłanie Chrystusa na świat przez Boga to największy obraz Jego miłości do człowieka. "Wierzyć, że Jezus jest Synem Bożym to znaczy przyjąć dar miłości Boga dla nas. I odpowiedzieć na nią swoją miłością. I to właśnie ta cudowna więź między nami a Bogiem prowadzi do tego, że kochamy drugiego człowieka" - opisał.


W prelekcji odniósł się także do słów papieża Franciszka sprzed roku, który mówił o paraliżach nękających współczesnego człowieka i zachęcał do zejścia z kanapy. Poprosił młodych, by zostawiali swoim życiem trwałe ślady i zaznaczył, że nie mogą być one jednak stawiane na piasku.


"Mamy budować na skale, tak, aby na naszej wierze inni mogli budować swoje życie" - doradził, podkreślając, że zdarzy się to tylko wtedy, kiedy Bóg zostanie postawiony na centralnym miejscu w życiu człowieka.


Dodał, że taka postawa zaczyna się od uświadomienia sobie właściwej roli niedzieli w życiu człowieka wierzącego. Uwrażliwiał na strój w jakim chodzi się na niedzielną Mszę św., na konieczność zadbania o relacje rodzinne i przyjacielskie, czy zrozumienie dlaczego tak ważna jest rezygnacja z zakupów właśnie tego dnia. "Aby Bóg był pierwszy potrzebna jest niedziela. Potrzebne jest święto, święto nas - Kościoła, ludzie wierzących" - stwierdził.


"Aby nasze życie w Panu Bogu było piękne, musimy zrobić wszystko, zaczynając od naszych małych wspólnot - rodzinnych czy przyjacielskich - aby niedziela stała się trendy. To jest nasz styl, to jest nasza niedziela, to jest nasze życie. To jest nasze bardzo konkretne schodzenie z kanapy" - zakończył abp Jędraszewski.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-29 16:34:21
miniaturka

Trwają obchody pierwszej rocznicy ŚDM

W Polsce w weekend trwają obchody pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Młodzi ludzie uczestniczą m.in. w Mszach Św. i koncertach. Centralne wydarzenia mają miejsce w Krakowie i na Campus Misericordiae w Brzegach.
2017-07-29 18:10:16
miniaturka

Papieski dyplomata: Stolica Apostolska na rzecz praw człowieka

O zaangażowaniu Kościoła na rzecz praw człowieka na arenie międzynarodowej mówił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu podczas konferencji poświęconej temu tematowi, którą zorganizowano w Rovereto ma północy Włoch.
2017-07-29 18:27:58
miniaturka

Wenezuela: biskupi – „nie” dla brutalnej siły

W czasie niezwykle napiętej sytuacji strajku generalnego, Prezydium Konferencji Episkopatu Wenezueli ponownie zaapelowało o zaprzestanie przemocy i poszanowanie życia.
2017-07-29 22:37:26
miniaturka

Papież modli się za zmarłe w Londynie dziecko i jego bliskich

„Zawierzam Ojcu małego Charliego oraz modlę się za rodziców i za osoby, które go kochały” – napisał Papież wczoraj wieczorem na Twitterze, dowiedziawszy się o śmierci chorego niemowlęcia w londyńskim hospicjum.
2017-07-29 22:43:29
miniaturka

Generał jezuitów popiera biskupów wenezuelskich

„Chciałbym przyłączyć się do głosu, intencji i stanowiska biskupów Wenezueli, bardzo zjednoczonych tak między sobą jako Konferencja Episkopatu, jak też z miejscowymi jezuitami czy innymi zakonami” – stwierdził generał Towarzystwa Jezusowego.
2017-07-29 23:19:16
miniaturka

Chile: miejscowy Kościół współodczuwa z cierpiącą Wenezuelą

Współodczuwając z cierpieniem mieszkańców Wenezueli, zwłaszcza w kontekście panujących tam obecnie zawirowań politycznych, chilijska diecezja Chillán zaprasza wszystkich wiernych na specjalną modlitwę za ten pogrążony w kryzysie kraj.