Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-29 18:20
ek / Radio Watykańskie

Wenezuela: biskupi – „nie” dla brutalnej siły

W czasie niezwykle napiętej sytuacji strajku generalnego, Prezydium Konferencji Episkopatu Wenezueli ponownie zaapelowało o zaprzestanie przemocy i poszanowanie życia.

Autor/źródło: alexandersr/Pixabay/licencja CC0

„Po raz kolejny wyrażamy sprzeciw wobec przemocy. Przemoc nie może być sposobem rozwiązywania konfliktów społecznych, które w naszym społeczeństwie wenezuelskim z dnia na dzień stają się coraz poważniejsze. Zbytnie represje, których skutek to ranni, zabici i aresztowani, prowadzą do jeszcze większej przemocy” – apeluje prezydium tamtejszej Konferencji Episkopatu. W tych dniach w południowoamerykańskim kraju trwa strajk generalny. Prezydent zakazał wszelkich manifestacji. Udział w nich grozi karą 10 lat więzienia. W starciach ulicznych zginęły 4 osoby. W niektórych miejscach księża próbują rozdzielać walczących i nakłaniać policję do wycofania się.


Biskupi Wenezueli przypominają o bardzo trudnej sytuacji w tym kraju: ciągle rosnące koszty utrzymania, brak żywności i lekarstw, bardzo głęboki kryzys polityczny. Zwracając się wprost do wojska biskupi przypominają, że jego pierwszy obowiązek to ochrona życia wszystkich mieszkańców, bez żadnych różnic. „W tych trudnych momentach napięcia nie można odpowiadać na postulaty większości społeczeństwa poprzez irracjonalne działania i użycie brutalnej siły” – piszą biskupi. Wzywają więc, by nie zabijać, ale respektować życie.


pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-29 15:01:39
miniaturka

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę rozpoczęta

Dziś rano z katedry legnickiej wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
2017-07-29 16:34:21
miniaturka

Trwają obchody pierwszej rocznicy ŚDM

W Polsce w weekend trwają obchody pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Młodzi ludzie uczestniczą m.in. w Mszach Św. i koncertach. Centralne wydarzenia mają miejsce w Krakowie i na Campus Misericordiae w Brzegach.
2017-07-29 18:10:16
miniaturka

Papieski dyplomata: Stolica Apostolska na rzecz praw człowieka

O zaangażowaniu Kościoła na rzecz praw człowieka na arenie międzynarodowej mówił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu podczas konferencji poświęconej temu tematowi, którą zorganizowano w Rovereto ma północy Włoch.
2017-07-29 18:49:58
miniaturka

Abp Jędraszewski do młodych: musimy zrobić wszystko, by niedziela stała się trendy

W Krakowie trwają obchody 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Podczas katechezy w parafii pw. Matki Bożej Ostrobramskiej abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na potrzebę troski o życie wspólnotowe.
2017-07-29 22:37:26
miniaturka

Papież modli się za zmarłe w Londynie dziecko i jego bliskich

„Zawierzam Ojcu małego Charliego oraz modlę się za rodziców i za osoby, które go kochały” – napisał Papież wczoraj wieczorem na Twitterze, dowiedziawszy się o śmierci chorego niemowlęcia w londyńskim hospicjum.
2017-07-29 22:43:29
miniaturka

Generał jezuitów popiera biskupów wenezuelskich

„Chciałbym przyłączyć się do głosu, intencji i stanowiska biskupów Wenezueli, bardzo zjednoczonych tak między sobą jako Konferencja Episkopatu, jak też z miejscowymi jezuitami czy innymi zakonami” – stwierdził generał Towarzystwa Jezusowego.