Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-07-29 14:56
Waldemar Wesołowski

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę rozpoczęta

Dziś rano z katedry legnickiej wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

Pielgrzymów na szlak wyprowadził biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski

Rozpoczęła się jubileuszowa 25. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Blisko 900 pielgrzymów z różnych zakątków diecezji legnickiej wyruszyło, by pokłonić się Maryi. Uroczystej Mszy św. w katedrze legnickiej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Maszerują rodziny z małymi dziećmi, osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich, bardzo dużo wędruje młodzieży oraz osób starszych. Idą po raz pierwszy, szóstym 10-ty, a nawet 20. Każdy z pielgrzymów zabrał ze sobą intencje. Idą, bo jak mówią, mają o co prosić, za co dziękować i za co przepraszać.

Przez 10 dni rekolekcji w drodze pątnicy modlić się będą o zdrowie w rodzinie, o zdanie matury, a także o pokój na świecie. Legniccy pielgrzymi wędrować będą do Częstochowy 10 dni, w tym czasie pokonają około 260 km.

Dzisiejszy etap do Legnickiego Pola liczy 12 km. Na tamtejszym boisku sportowym zaplanowano zawody sportowe. Rywalizować będą reprezentacje poszczególnych grup pielgrzymkowych. Natomiast o godz. 19.00 przed bazyliką św. Jadwigi rozpocznie się koncert uwielbienia.

Nad bezpieczeństwem wędrujących czuwa 60-osobowa grupa nr O. Są to m.in. porządkowi, lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, a także służba kwatermistrzowska, liturgiczna i radiotechnicy. Jest też informacja pielgrzymkowa, tam na każdym postoju można zapisać się i dołączyć do pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.

Choć oficjalnie pielgrzymka rozpoczęła się dziś, w sobotę, to jednak już z kilku miast pątnicy wyruszyli na szlak kilka dni wcześniej.

Najwcześniej wędrówkę rozpoczął Zgorzelec i okolice. 25 lipca ze Zgorzelca ruszyła pierwsza pielgrzymkowa grupa na Jasną Górę. 60 pątników w drodze spędzi w sumie 2 tygodnie.

26 lipca wyruszyła kolejna, 50-osobowa grupa pątników z Jeleniej Góry i okolic. W drogę wyruszyli także pielgrzymi z Nowogrodźca.

W czwartek 27 lipca ruszyły dwa miasta: Bolesławiec i Polkowice. Wszystkie grupy dotarły w piątek wieczorem do Legnicy, aby w dziś rano rozpocząć oficjalnie jubileuszową, 25. pielgrzymkę na Jasną Górę.

Jak każdego roku, od soboty do zakończenia pielgrzymki, czyli do 7 sierpnia, na falach Radia Plus Legnica (102,6 FM) będzie prowadzone studio pielgrzymkowe o godzinie 20,00. Relacje, filmy oraz zdjęcia do obejrzenia są także na stronie radiowej www.legnica.fm


kswwPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja legnicka, pielgrzymka, Jasna Góra, Częstochowa, bp Zbigniew Kiernikowski