Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-29 12:51
ek / KAI

Prezydent Poroszenko prosi Konstantynopol o uznanie autokefalii Cerkwii Ukraińskiej

O uznanie przez Patriarchat Konstantynopolitański autokefalii Ukraińskiej Cerkwii Prawosławnej zaapelował prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej Pyrohoszczy w Kijowie
Autor/źródło: Wadco2/Wikimedia Commons/licencja CC BY-SA 3.0

Z okazji przypadającego wczoraj Dnia Chrztu Rusi-Ukrainy prezydent napisał na facebooku: „1029 lat temu Włodzimierz Wielki podjął wspaniałą decyzję o chrzcie Rusi-Ukrainy i przyjął wiarę chrześcijańską z Kościoła Konstantynopola, który jest dla nas nadal Kościołem-Matką i oczekujemy, że właśnie ten Kościół uznana autokefalię Kościoła Ukraińskiego na równi z innymi lokalnymi Kościołami prawosławnymi i, oczywiście, duchowo i administracyjnie niezależnego od Moskwy, od państwa agresora”.


Autokefalii (niezależności) Cerkwii ukraińskiej stanowczo przeciwstawia się patriarcha moskiewski, Cyryl. Jak stwierdził ponad pół roku temu Patriarchat Moskiewski „nie pozostawi w nieszczęściu swoich współbraci na Ukrainie i nie wyrzeknie się ich, bo Kijów to duchowa kolebka Świętej Rusi".


Poważną przeszkodą w staraniach o autokefalię ukraińskiego prawosławia jest jego rozbicie.

st (KAI/RISU) / Kijów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-29 11:58:37
miniaturka

Sandomierz: rozpoczęła się trzydniowa ewangelizacja

Blisko 70 ewangelizatorów wyruszyło 28 lipca na place i ulice miasta, by spotkanym mieszkańcom i przebywającym w tych dniach turystom mówić o miłości Boga do człowieka. Inicjatorem wydarzenia religijnego jest bp Krzysztof Nitkiewicz.
2017-07-29 12:12:18
miniaturka

Izraelski jezuita o Palestyńczykach: uczmy się przebaczać nawzajem

„W dzisiejszej Jerozolimie, gdzie dominują okupacja, dyskryminacja, przemoc, nienawiść i gniew, musimy nauczyć się wyznawać nasze grzechy..."
2017-07-29 12:37:39
miniaturka

Beskid Mały: wyruszyła biegowa pielgrzymka Bielsko-Biała – Kalwaria Zebrzydowska

Dwanaścioro maratończyków wyruszyło 29 lipca rano z bielskiego Lipnika w biegowej pielgrzymce do sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Do pokonania mają 66 km.
2017-07-29 15:01:39
miniaturka

Jubileuszowa – 25. Pielgrzymka Diecezji Legnickiej na Jasną Górę rozpoczęta

Dziś rano z katedry legnickiej wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę.
2017-07-29 16:34:21
miniaturka

Trwają obchody pierwszej rocznicy ŚDM

W Polsce w weekend trwają obchody pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży. Młodzi ludzie uczestniczą m.in. w Mszach Św. i koncertach. Centralne wydarzenia mają miejsce w Krakowie i na Campus Misericordiae w Brzegach.
2017-07-29 18:10:16
miniaturka

Papieski dyplomata: Stolica Apostolska na rzecz praw człowieka

O zaangażowaniu Kościoła na rzecz praw człowieka na arenie międzynarodowej mówił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu podczas konferencji poświęconej temu tematowi, którą zorganizowano w Rovereto ma północy Włoch.