Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-29 08:53
ek / KAI

Wielka Brytania: zmarł Charlie Gard, o którego życie rodzice walczyli wbrew biurokratom

Wokół walki rodziców o jego ocalenie rozpętała się burza medialna, a Ojciec Święty zapewnił ich o swoim modlitewnym wsparciu.

Autor/źródło: SeppH/Pixabay/CC0

„Nasze wspaniałe dziecko od nas odeszło” – poinformowała dziennik Daily Mail matka niespełna rocznego Charliego Garda, dziecka, które cierpiało na niezwykle rzadką i nieuleczalną chorobę genetyczną - syndrom wyczerpania mitochondrialnego DNA (mtDNA).

W swym komentarzu, prezes Papieskiej Akademii Pro Vita, abp Vincenzo Paglia stwierdził, że wydarzenie to pobudza nas do krzewienia kultury towarzyszenia i stanowczego odrzucenia eutanazji, opuszczenia chorego a także uporczywej terapii. Jednocześnie zachęcił do powiedzenia „tak” towarzyszeniu osobom chorym i cierpiącym, postępowi nauki i terapii bólu.

Charlie urodził się 4 sierpnia 2016 roku, jako zdrowe dziecko. Osiem tygodni później wykryto objawy syndromu wyczerpania mitochondrialnego, rzadkiej choroby, której znanych jest tylko 16 przypadków na świecie. Zablokowaniu uległ rozwój wszystkich mięśni, w tym serca i układu oddechowego, a także mózgu.

Jego sprawa stanęła w centrum sporu między rodzicami a szpitalem, w którym był leczony: rodzice chciałby poddać go terapii eksperymentalnej w Stanach Zjednoczonych. Ostatnim ich pragnieniem było, aby mógł umrzeć w domu. Ich prośbę odrzucił sąd. Great Ormond Street Hospital chciał kontynuować terapię za pomocą sprzętu, jakim dysponuje, ale trybunał orzekł, że Charlie będzie przeniesiony do hospicjum dla nieuleczalnie chorych. Krótko po przybyciu odłączono tuby wentylacyjne. Charlie zmarł kilka minut później, na tydzień przed swoimi urodzinami. Prawo lekarzy do zakończenia uporczywej terapii potwierdziły dwa brytyjskie sądy i Europejski Trybunał Praw Człowieka.

st (KAI) / Londyn

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-28 19:41:11
miniaturka

WYMIANA POKRYCIA DACHOWEGO SĄDU REJONOWEGO W NIDZICY

W trakcie lata przeprowadza się wiele remontów w Polsce.Te mają miejsce również w Nidzicy (woj.warmińsko-mazurskim). Gdzie obecnie odbywa się wymiana pokrycia dachowego Sądu Rejonowego.
2017-07-28 22:16:40

XXII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MUZYKI TANECZNEJ W OSTRÓDZIE

Do jutra (29.07) potrwa XXII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie.W chwili obecnej na scenie występuje zespół Akcent z piosenką ,,Przez twe oczy zielone".Publiczność również w tym roku nie zawodzi i miło spędza wieczór.
2017-07-29 08:50:32
miniaturka

Jerozolima: Watykan popiera utrzymanie historycznego status quo

Watykan stale opowiada się za utrzymaniem historycznej sytuacji prawnej w relacjach między religiami w Jerozolimie.
2017-07-29 09:10:33
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

O swojej modlitwie za zmarłego Charliego Garda zapewnił Papież Franciszek w swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych.
2017-07-29 09:18:59
miniaturka

Syria: 4 lata temu zniknął o. Paolo Dall’Oglio

Dziś, 29 lipca, mijają cztery lata od zaginięcia w Syrii, w Ar-Rakka, nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, włoskiego jezuity o. Paolo Dall’Oglio.
2017-07-29 11:58:37
miniaturka

Sandomierz: rozpoczęła się trzydniowa ewangelizacja

Blisko 70 ewangelizatorów wyruszyło 28 lipca na place i ulice miasta, by spotkanym mieszkańcom i przebywającym w tych dniach turystom mówić o miłości Boga do człowieka. Inicjatorem wydarzenia religijnego jest bp Krzysztof Nitkiewicz.