Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-29 08:41
ek / Radio Watykańskie

Jerozolima: Watykan popiera utrzymanie historycznego status quo

Watykan stale opowiada się za utrzymaniem historycznej sytuacji prawnej w relacjach między religiami w Jerozolimie.

Autor/źródło: sgottschalk/Pixabay/CC0

Potwierdził to szef papieskiej dyplomacji, spotykając się 25 lipca z ambasadorem Państwa Palestyńskiego przy Stolicy Apostolskiej.

Abp Paul Richard Gallagher wyraził poparcie dla wolności religijnej, podkreślając, że wyznawcy trzech religii monoteistycznych muszą mieć swobodny dostęp do świętych dla nich miejsc. Przypomniano przy tej okazji, że Papież i jego współpracownicy, zaniepokojeni trudną sytuacją w Jerozolimie, stale modlą się, aby  zwyciężył tam pokój i dialog.

Na spotkaniu obu dyplomatów podkreślono też duże znaczenie wspólnego oświadczenia, które po zajściach, do jakich doszło poczynając od palestyńskiego ataku przeciw izraelskim policjantom przed dwoma tygodniami (14 lipca) na Wzgórzu Świątynnym, wydali jerozolimscy zwierzchnicy kościelni różnych wyznań. Również oni opowiedzieli się za zachowaniem status quo, gdy chodzi o dostęp wyznawców tak islamu, jak judaizmu i chrześcijaństwa do miejsc świętych w Jerozolimie.

Ambasador Issa Kassissieh poinformował sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami o tamtejszych zagrożeniach. Stwarza je przeciąganie się takich działań, jak niedawne otoczenie przez siły izraelskie meczetu Al Aqsa na Wzgórzu Świątynnym albo naciski wywierane na ludność palestyńską i jej miejsca święte, czy to muzułmańskie, czy chrześcijańskie. Palestyński dyplomata przekazał też abp. Gallagherowi oficjalny list swoich władz, w którym wzywa się społeczność międzynarodową do zajęcia jasnego stanowiska w kwestiach prawnych i politycznych oraz wzięcia na siebie odpowiedzialności celem rozwiązania tego problemu.

ak/ rv, lastampa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-28 18:37:19
miniaturka

Ruszył projekt wsparcia polskich pielgrzymów przed ŚDM w Panamie

Bilet dla Brata 2.0 to nowa odsłona projektu wspierającego młodzież ze Wschodu, aby jak najliczniej mogła uczestniczyć w ŚDM Kraków 2016. Tym razem celem jest pomoc w zorganizowaniu wyjazdu polskich pielgrzymów do Panamy.
2017-07-28 19:41:11
miniaturka

WYMIANA POKRYCIA DACHOWEGO SĄDU REJONOWEGO W NIDZICY

W trakcie lata przeprowadza się wiele remontów w Polsce.Te mają miejsce również w Nidzicy (woj.warmińsko-mazurskim). Gdzie obecnie odbywa się wymiana pokrycia dachowego Sądu Rejonowego.
2017-07-28 22:16:40

XXII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL MUZYKI TANECZNEJ W OSTRÓDZIE

Do jutra (29.07) potrwa XXII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej w Ostródzie.W chwili obecnej na scenie występuje zespół Akcent z piosenką ,,Przez twe oczy zielone".Publiczność również w tym roku nie zawodzi i miło spędza wieczór.
2017-07-29 09:05:24
miniaturka

Wielka Brytania: zmarł Charlie Gard, o którego życie rodzice walczyli wbrew biurokratom

Wokół walki rodziców o jego ocalenie rozpętała się burza medialna, a Ojciec Święty zapewnił ich o swoim modlitewnym wsparciu.
2017-07-29 09:10:33
miniaturka

Papież Franciszek na Twitterze

O swojej modlitwie za zmarłego Charliego Garda zapewnił Papież Franciszek w swoim najnowszym wpisie w mediach społecznościowych.
2017-07-29 09:18:59
miniaturka

Syria: 4 lata temu zniknął o. Paolo Dall’Oglio

Dziś, 29 lipca, mijają cztery lata od zaginięcia w Syrii, w Ar-Rakka, nieformalnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego, włoskiego jezuity o. Paolo Dall’Oglio.