Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-28 15:10
S. Zielińska / KAI

Bielsko-Biała: wystawa „Chrystus Frasobliwy w sztuce”

Rzeźby w drewnie i kamieniu, obrazy, rysunki oraz grafiki poświęcone tematowi „Chrystusa Frasobliwego” można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie w galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Autor/źródło: Robert Huk, licencja: CC BY

Na ekspozycji zgromadzono ponad 120 dzieł różnych artystów. Najstarsze prace pochodzą z końca XIX w.

Wszystkie nawiązują do wizerunku siedzącego, umęczonego Chrystusa, podpierającego ręką głowę – tematu, który stał się swoistą wizytówką polskiej sztuki ludowej.

Dr Maria Lipok-Bierwiaczonek przypomniała, że przedstawienie bolejącego Chrystusa, określanego jako „Frasobliwy”, choć wydaje się rdzennym, nie jest polskim wynalazkiem. W katalogu wystawowym etnograf zauważyła, że w 1511 roku Albrecht Dürer ukończył cykl 37 miniaturowych drzeworytów, a jeden z drzeworytów tego cyklu przedstawia siedzącego Chrystusa, „z mocno pochylonymi plecami, podpierającego jedną ręką głowę okoloną cierniową koroną”.

„Wprawdzie opisany rodzaj wizerunku Chrystusa bolejącego znany był już w sztuce gotyku, jak wskazują różni badacze, ale zapewne do późniejszej popularności tego przedstawienia przyczynił się renesansowy drzeworyt Dürera” – zaznaczyła badaczka. Przyznała, że nie wiadomo, kto pierwszy nazwał takie wyobrażenie Jezusa „Chrystusem Frasobliwym”.

„Do nazwy, która dziś wydaje się oczywista, dodano potoczną interpretację, że oto Chrystus frasuje się nad ciężką dolą ludu. Dzięki temu stał się bliski mieszkańcom wsi. Warto jednak pamiętać o pierwszej symbolice, wpisanej w narrację Drogi Krzyżowej” – dodała, wskazując jednocześnie, że według innej interpretacji „Frasobliwy” odwołuje się do obrazu Jezusa płaczącego nad Jerozolimą, a w rodzimej interpretacji – nad polskim ludem.

Kurator wystawy Zbigniew Micherdziński poinformował, że na ekspozycję złożyły się prace z kolekcji prywatnych w Krakowie, Tarnowie i Bielsku-Białej, a także eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu. Niektóre rzeźby artyści wykonali na zamówienie organizatorów wystawy. Prezentację uzupełniają zdjęcia, prezentujące przydrożne krzyże i kapliczki.

Autorzy prac to artyści z Rzeszowszczyzny, Małopolski oraz Beskidów. Wśród nich m.in. Jan Bojko, Leszek Cieślik, Józef Hulka, Stanisław Kwaśny, Rozalia i Józef Szypułowie, Antoni Baran, Stanisław Hołda, Jan Mika, Eugeniusz Mucha, Andrzej Cichoń, Jerzy Zbożek i Antoni Mazur.

Wystawę można zwiedzać do 15 października br. W planach jest także jej prezentacja w Krakowie i Zakopanem.

Zgodnie z konwencją „Chrystus Frasobliwy” ukazuje Jezusa odartego z szat, niekiedy w koronie cierniowej, czasami trzymającego w ręku trzcinę, umieszczonego na podwyższeniu. Postać Jezusa ma być kwintesencją żalu i zadumy nad człowieczym losem. Upowszechnione w Polsce w latach międzywojennych określenie „Chrystus Frasobliwy” ma także lokalne nazwy: „Jezus Starośliwy” (na Śląsku), Święta Turbacyja (w Krakowskiem), „Miłosierdzie” (w Łowickiem).

rk / Bielsko-Biała

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-28 12:33:16
miniaturka

24-rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

Dziś mija 24-rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską, a Rzecząpospolitą Polską. Bazuje on na doktrynie Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.
2017-07-28 12:51:32
miniaturka

Wyruszyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę

Z hasłem „Idźcie i głoście” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątników żegnał i na drogę im błogosławił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.
2017-07-28 13:30:59
miniaturka

W sobotę i niedzielę główne obchody rocznicy ŚDM

Msza św. w sanktuarium Jana Pawła II oraz koncert w Tauron Arenie, to główne wydarzenia związane z obchodami pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
2017-07-28 15:36:05
miniaturka

Trwa IV Nadmorska Ewangelizacja

Ponad 50. ewangelizatorów można spotkać na polskich plażach oraz ulicach nadmorskich miast w ramach IV Nadmorskiej Ewangelizacji.
2017-07-28 15:56:18
miniaturka

Abp Gądecki: ŚDM pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa

Światowe Dni Młodzieży pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa. Jest to niezwykła szansa, która zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat – podkreśla metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.
2017-07-28 18:09:12
miniaturka

Ghana, abp Anokye: nielegalne wydobycie złota niszczy środowisko

Ordynariusz archidiecezji Kumasi w Ghanie wezwał rząd do podjęcia działań celem powstrzymania nielegalnej eksploatacji złóż mineralnych.