Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-28 14:27
S. Zielińska / BP KEP

W sobotę i niedzielę główne obchody rocznicy ŚDM

Msza św. w sanktuarium Jana Pawła II oraz koncert w Tauron Arenie, to główne wydarzenia związane z obchodami pierwszej rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Autor/źródło: krakow2016.com

 – Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, którego owoce dostrzegamy przez cały czas – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

ŚDM z udziałem papieża Franciszka trwały od 26 lipca do 1 sierpnia. Wcześniej odbywały się w diecezjach.

„To szczególny czas, w którym mogliśmy zobaczyć młody, barwny i dynamiczny Kościół. Także słowa Ojca Świętego skierowane do młodych z całego świata były szczególne: wezwanie do rezygnacji z „kanapowego” stylu życia, do działania i dawania chrześcijańskiego świadectwa” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Dodał, że także w kwestii organizacyjnej, mimo licznych obaw związanych z bezpieczeństwem, ŚDM – w opinii międzynarodowej – przeszły najśmielsze oczekiwania.

„Powracamy do tego wydarzenia i będziemy powracali, bo na trwałe wpisało się ono w historię Polski. W sobotę i niedzielę nadarza się okazja, by przypomnieć atmosferę sprzed roku i ducha ŚDM oraz przesłanie papieża Franciszka” – podkreślił rzecznik KEP.

W sobotę o godz. 18.00 odbędzie się koncert w Tauron Arenie, w której papież Franciszek spotkał się z wolontariuszami ŚDM. Podczas koncertu zostanie wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego „Młodość – projekt życia”.

Wstęp bezpłatny po rejestracji. Szczegóły: krakow2016.com/pl/page/rocznica-sdm.

Niedzielnej Mszy świętej o 12.30 w sanktuarium Jana Pawła II będzie przewodniczył abp. Marek Jędraszewski, który zaprasza do udziału w rocznicowych wydarzeniach.

„Mija rok od czasu, gdy na krakowskiej ziemi gościliśmy młodych całego świata, którzy wraz z papieżem Franciszkiem, biskupami i kapłanami składali świadectwo żywej wiary, niegasnącej nadziei i żarliwej miłości, tworząc radosną wspólnotę przyjaciół Jezusa, pokazujących znękanemu światu, że pokój jest możliwy, a spotkanie z miłosiernym Panem zmienia ludzkie serca. Pozostaje w nas niezatarty obraz Kościoła, który jest piękny w swej różnorodności, prawdziwie powszechny i tętniący Bożym życiem” – napisał abp Jędraszewski.

Dodał, że ŚDM nie zostały dane tylko dla wzruszających wspomnień, ale przede wszystkim jako zadanie do wypełnienia, które nigdy się nie przedawnia. „Mieszkańcy Polski i Krakowa doświadczyli w czasie tych wielkich Dni solidarności w tworzeniu wspólnego, dobrego dzieła. To doświadczenie jest wciąż żywe w wielu parafiach i wspólnotach, gdzie ludzie, młodzi i starsi, dzielą się wzajemną miłością i w swojej codzienności budują Kościół, który jest domem dla wszystkich” – podkreślił metropolita krakowski.

ŚDM w Krakowie i Capus Misericordiae odbyły się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). W spotkaniu z papieżem uczestniczyło około 2 mln osób.

BP KEP/episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2017-07-28 11:29:25
miniaturka

Jasna Góra: obraz Matki Bożej już przyozdobiony nowymi koronami

W pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę obraz Matki Bożej przyozdobiony został nowymi koronami. Są one darem włoskiej diecezji Crotone, gdzie także znajduje się XII-wieczny Wizerunek Madonny.
2017-07-28 12:33:16
miniaturka

24-rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

Dziś mija 24-rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską, a Rzecząpospolitą Polską. Bazuje on na doktrynie Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.
2017-07-28 12:51:32
miniaturka

Wyruszyła Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę

Z hasłem „Idźcie i głoście” wyruszyła 28 lipca Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę. Pątników żegnał i na drogę im błogosławił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski.
2017-07-28 14:22:55
miniaturka

Bielsko-Biała: wystawa „Chrystus Frasobliwy w sztuce”

Rzeźby w drewnie i kamieniu, obrazy, rysunki oraz grafiki poświęcone tematowi „Chrystusa Frasobliwego” można zobaczyć na otwartej właśnie wystawie w galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.
2017-07-28 15:36:05
miniaturka

Trwa IV Nadmorska Ewangelizacja

Ponad 50. ewangelizatorów można spotkać na polskich plażach oraz ulicach nadmorskich miast w ramach IV Nadmorskiej Ewangelizacji.
2017-07-28 15:56:18
miniaturka

Abp Gądecki: ŚDM pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa

Światowe Dni Młodzieży pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa. Jest to niezwykła szansa, która zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat – podkreśla metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.