Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-28 11:48
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Parolin przed wizytą w Moskwie: mamy okres niepewności

O uwadze poświęcanej przez Stolicę Apostolską Europie Wschodniej oraz potrzebie dialogu z Rosją mówił watykański sekretarz stanu w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi Sole24Ore.

Autor/źródło: Sebastian Kreczmański

- Uwaga poświęcana przez Stolicę Apostolską Wschodniej Europie nie jest nowa i była obecna w najbardziej mrocznych czasach. Dlatego dialog z Rosją jest tak potrzebny również teraz, gdy mamy tam okres niepewności w wielu kwestiach. - powiedział hierarcha. 

Wywiad przeprowadzono w związku z planowaną za miesiąc wizytą kard. Pietra Parolina w Moskwie.

Purpurat podkreślił, że należy przezwyciężyć pokusę przeciwstawiania Rosji krajom Zachodu, gdyż to utrudnia wzajemne zrozumienie. Cierpliwy i szczery dialog jest tu o wiele ważniejszy od kwestii będących przyczyną obecnych konfliktów czy mogących jeszcze zwiększyć napięcie w przyszłości. 

Sprawa pokoju jest ponad jakimkolwiek interesem narodowym, zatem nie ma tu zwycięzców i zwyciężonych – zaznaczył kard. Parolin. Ostrzegł, iż obecny nawrót tendencji nacjonalistycznych pokazuje, że możliwość katastrofy nie została zażegnana i to stanowi przedmiot troski Stolicy Apostolskiej. Jest to zresztą typowym polem działań watykańskiej dyplomacji pokoju, biorąc pod uwagę, że Kościół nie ma własnych interesów związanych z władzą polityczną, gospodarczą czy ideologiczną. „Dlatego odwiedziłem Białoruś w okresie sankcji nałożonych na nią przez Zachód, a Ukrainę w środku wojny” – dodał kard. Parolin wyjaśniając, że bliskie sobie światy powinny wrócić do stołu rozmów, nie ulegając nienawiści.

Watykański sekretarz stanu był następnie pytany o zmarłego niedawno Helmuta Kohla. Podkreślił zasługi byłego kanclerza nie tylko dla zjednoczenia Niemiec, ale i dla przezwyciężenia koncepcji integracji europejskiej ograniczonej do zachodniej strony żelaznej kurtyny. Zdaniem kard. Parolina, Kohl rozumiał również, że nie chodzi o tworzenie „zgermanizowanej Europy, ale zeuropeizowanych Niemiec”. W tym kontekście purpurat ponownie ostrzegł przed nawrotem nacjonalizmów, który wyrasta z kryzysu wartości i religii na Starym Kontynencie, a może do końca te wartości i racje zniszczyć.

Ostatnim tematem wywiadu była sprawa Chin. Z jednej strony chodzi o pozycję Państwa Środka na całym Dalekim Wschodzie, a z drugiej o sytuację Kościoła katolickiego. Watykański sekretarz stanu zapewnił, że Kościół pragnie dla siebie jedynie możliwości głoszenia Ewangelii, a tamtejsi katolicy chcą żyć w pokoju swoją wiarą jako dobrzy obywatele. Zaznaczył, że trwa dialog z różnymi rządami regionu, w tym z władzami Chińskiej Republiki Ludowej. „Już samo to jest faktem pozytywnym, choć przyjmujemy to ze zdrowym realizmem” – stwierdził kard. Pietro Parolin.

tc/ sole24ore

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-28 09:56:00
miniaturka

Duchowe wsparcie Inicjatywy "Przystanek Jezus"

Organizatorzy Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus" zachęcają do wsparcia ewangelizacji poprzez modlitwę. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 lipca do 6 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.
2017-07-28 10:21:58
miniaturka

Irak: chrześcijanie, a projekt niepodległego Kurdystanu

Działacze chrześcijańscy w Kurdystanie zostali zaproszeni przez szefa sztabu prezydenta autonomii do zaangażowania w przygotowanie referendum dotyczącego niepodległości tego regionu.
2017-07-28 10:41:02
miniaturka

Kolumbia: Papież zawierzy kraj Matce Bożej z Chiquinquirà

Ojciec Święty zawierzy Kolumbię Matce Bożej. Aktu tego dokona w czasie swojej wrześniowej wizyty w tym kraju, a konkretnie w jego stolicy.
2017-07-28 11:17:54
miniaturka
play

Słyszeliśmy strzały i krzyki zabijanych - świadectwo misjonarza

Wojna, śmierć, opętania, ale i pomoc, dobro, obecność, miłość i moc modlitwy! Gościem Tematu Dnia Salve TV był ks. Piotr Kalinowski SAC, który podzielił się swoimi wstrząsającymi wspomnieniami z pracy na misjach.
2017-07-28 11:29:25
miniaturka

Jasna Góra: obraz Matki Bożej już przyozdobiony nowymi koronami

W pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę obraz Matki Bożej przyozdobiony został nowymi koronami. Są one darem włoskiej diecezji Crotone, gdzie także znajduje się XII-wieczny Wizerunek Madonny.
2017-07-28 12:33:16
miniaturka

24-rocznica Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską

Dziś mija 24-rocznica podpisania Konkordatu między Stolicą Apostolską, a Rzecząpospolitą Polską. Bazuje on na doktrynie Soboru Watykańskiego II, a jego naczelnymi zasadami są ochrona wolności religijnej i wzajemna autonomia państwa i Kościoła.