Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-28 10:46
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Irak: chrześcijanie, a projekt niepodległego Kurdystanu

Działacze chrześcijańscy w Kurdystanie zostali zaproszeni przez szefa sztabu prezydenta autonomii do zaangażowania w przygotowanie referendum dotyczącego niepodległości tego regionu.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

Siły polityczne w irackim Kurdystanie starają się na różny sposób zdobyć poparcie nie tylko muzułmanów, ale również wyznawców Chrystusa dla zaplanowanego tam na 25 września referendum, które miałoby zadecydować o pełnej niepodległości regionu.

Na to między innymi wskazuje spotkanie z 25 lipca szefa sztabu prezydenta autonomii z działaczami chrześcijańskimi. Chodziło o bardziej reprezentatywne zaangażowanie ich w komitet przygotowujący głosowanie.

Jeden z obecnych członków komórki organizacyjnej to wyznawca Chrystusa, ale nie wszystkie grupy związane z tą wiarą popierają jego stanowisko polityczne. Jako opcję zaproponowano więc podobne funkcje dwóm innym, wspólnie wybranym chrześcijanom.

Dla hierarchii kościelnej ważniejsze pozostają jednak inne kwestie, w obliczu których trzeba się zjednoczyć. „Priorytet stanowi pomoc w powrocie uchodźcom, odbudowanie miast i wsi zniszczonych przez wojnę” – wskazał zwierzchnik Kościoła chaldejskiego. Patriarcha Luis Raphaël Sako zaznaczył, iż sytuacja w regionie wciąż jest niepewna i bardzo delikatna.

tm/ rv, fides

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-28 08:30:45
miniaturka

Kard. Koch w Rosji: relikwie św. Mikołaja wracają do Bari

„Ekumenizm świętych jest doskonałą okazją do dialogu między Kościołami” – powiedział kard. Kurt Koch przed odlotem do Rosji, komentując przyjęcie w tym kraju relikwii św. Mikołaja.
2017-07-28 09:09:49
miniaturka

Strefa Gazy: żyjemy tu z dnia na dzień

„Żyjemy tutaj z dnia na dzień. Nie myślimy o przyszłości. Tę przyszłość może nam podarować tylko cud” – tak o sytuacji w Strefie Gazy mówi proboszcz jedynej tam parafii katolickiej, brazylijski kapłan Mario Da Silva.
2017-07-28 09:56:00
miniaturka

Duchowe wsparcie Inicjatywy "Przystanek Jezus"

Organizatorzy Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus" zachęcają do wsparcia ewangelizacji poprzez modlitwę. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 lipca do 6 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.
2017-07-28 10:41:02
miniaturka

Kolumbia: Papież zawierzy kraj Matce Bożej z Chiquinquirà

Ojciec Święty zawierzy Kolumbię Matce Bożej. Aktu tego dokona w czasie swojej wrześniowej wizyty w tym kraju, a konkretnie w jego stolicy.
2017-07-28 10:55:56
miniaturka

Kard. Parolin przed wizytą w Moskwie: mamy okres niepewności

O uwadze poświęcanej przez Stolicę Apostolską Europie Wschodniej oraz potrzebie dialogu z Rosją mówił watykański sekretarz stanu w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi Sole24Ore.
2017-07-28 11:17:54
miniaturka
play

Słyszeliśmy strzały i krzyki zabijanych - świadectwo misjonarza

Wojna, śmierć, opętania, ale i pomoc, dobro, obecność, miłość i moc modlitwy! Gościem Tematu Dnia Salve TV był ks. Piotr Kalinowski SAC, który podzielił się swoimi wstrząsającymi wspomnieniami z pracy na misjach.