Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-28 09:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Koch w Rosji: relikwie św. Mikołaja wracają do Bari

„Ekumenizm świętych jest doskonałą okazją do dialogu między Kościołami” – powiedział kard. Kurt Koch przed odlotem do Rosji, komentując przyjęcie w tym kraju relikwii św. Mikołaja.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, Domena publiczna

Od połowy maja, kiedy relikwie św. Mikołaja z Bari przywieziono do Moskwy, a potem do Petersburga, oddało im cześć ponad 2 i pół miliona osób.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan podkreślił, że było to wielkie wydarzenie ekumeniczne. Ma ono istotne znaczenie, gdyż pomaga wiernym w podejmowaniu dialogu. „To coś bardzo ważnego, że spotykają się najwyżsi przedstawiciele Kościołów – podkreślił watykański hierarcha – ale jeszcze ważniejsze jest, że robią to także i wierni”.

W skład delegacji, która udała się do Rosji, aby przywieźć relikwie św. Mikołaja do Bari, gdzie są stale przechowywane, wchodzi też o. Hyacinthe Destivelle OP, zajmujący się w Papieskiej Radzie ds. Jedności Chrześcijan relacjami z rosyjskim prawosławiem. Zauważył on, że wydarzenie to jest szczególnym znakiem przyjaźni między Papieżem, a patriarchą moskiewskim, tym bardziej, iż miało miejsce po ich spotkaniu na Kubie w 2016 r. To także okazja do powierzenia w modlitwie za wstawiennictwem św. Mikołaja zbliżenia obu Kościołów, na których czele stoją Franciszek i Cyryl.

Delegację Stolicy Apostolskiej przyjął 27 lipca wieczorem metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, a 28 lipca patriarcha Cyryl. Relikwie św. Mikołaja powrócą do Bari dziś wieczorem.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-27 23:23:38
miniaturka

Kalisz: najstarsza 380. Piesza Pielgrzymka Kaliska na Jasną Górę (zapowiedź)

W tym roku Kaliska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszy już po raz 380. jako pielgrzymka kaliska i po raz 26. jako pielgrzymka diecezji kaliskiej.
2017-07-28 08:08:20
miniaturka

Rocznica rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży

Przed rokiem przybył do Polski ze swoją pierwszą wizytą Papież Franciszek. Motywem jego pielgrzymki były 31. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
2017-07-28 08:19:49
miniaturka

Papież pisze do karmelitanki pomagającej osobom transseksualnym

Papież wyraził uznanie i poparcie dla argentyńskiej zakonnicy, która pomaga osobom transseksualnym uwalniać się od prostytucji i uzależnień.
2017-07-28 09:09:49
miniaturka

Strefa Gazy: żyjemy tu z dnia na dzień

„Żyjemy tutaj z dnia na dzień. Nie myślimy o przyszłości. Tę przyszłość może nam podarować tylko cud” – tak o sytuacji w Strefie Gazy mówi proboszcz jedynej tam parafii katolickiej, brazylijski kapłan Mario Da Silva.
2017-07-28 09:56:00
miniaturka

Duchowe wsparcie Inicjatywy "Przystanek Jezus"

Organizatorzy Ogólnopolskiej Inicjatywy Ewangelizacyjnej „Przystanek Jezus" zachęcają do wsparcia ewangelizacji poprzez modlitwę. Wydarzenie odbędzie się w dniach od 30 lipca do 6 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.
2017-07-28 10:21:58
miniaturka

Irak: chrześcijanie, a projekt niepodległego Kurdystanu

Działacze chrześcijańscy w Kurdystanie zostali zaproszeni przez szefa sztabu prezydenta autonomii do zaangażowania w przygotowanie referendum dotyczącego niepodległości tego regionu.