Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-26 08:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Gość z Watykanu w ONZ: integracja migrantów, zrównoważony rozwój

Nikt nie powinien być zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny dlatego, iż brakuje tam perspektyw rozwoju czy pokoju.- mówił o. Michael Czerny SJ na sesji ONZ poświęconej wkładowi emigrantów w zrównoważony rozwój.

Autor/źródło: Aotearoa / commons.wikimedia.org, CC BY-SA 3.0

Istnieją głębokie powiązania między rozwojem, a migracją, które widać wówczas, gdy padają podstawy tego pierwszego, zmuszając miliony ludzi do wyruszenia w drogę w ucieczce przed nędzą, głodem, przemocą i niedorozwojem. Mówił o tym przedstawiciel Stolicy Apostolskiej podczas dwudniowej (24-25 lipca) oenzetowskiej sesji poświęconej wkładowi emigrantów w zrównoważony rozwój, z uwzględnieniem zarabianych przez nich pieniędzy przesyłanych do krajów pochodzenia. Watykan reprezentuje na niej o. Michael Czerny SJ, podsekretarz sekcji ds. migrantów i uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego.

Kanadyjski jezuita rozpoczął swoją refleksję od uwagi, że nikt nie powinien być zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny dlatego, iż brakuje tam perspektyw rozwoju czy pokoju. Stąd obowiązkiem wspólnoty międzynarodowej jest zapewnienie integralnego rozwoju we wszystkich regionach świata z udziałem wszystkich ludzi. Migracja powinna być wyborem, a nie koniecznością – stwierdził o. Czerny.

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że migracja stanowi pewien koszt zarówno dla kraju docelowego, jak i dla ojczyzny migrantów. Dla nich samych bywa to wręcz koszt życia. Dlatego przybyszy powinno się traktować po ludzku, by jak najszybciej mogli przestać być przedmiotem niezbędnej pomocy, a stać się podmiotami własnego rozwoju. Ze swej strony migranci mają obowiązek poszanowania wartości, tradycji i praw wspólnoty, która ich przyjmuje. Ponadto podsekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego przypomniał, że tragedia migracji to również okazja do rozwoju człowieczeństwa, spotkania kultur oraz promowania pokoju między narodami.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-25 15:49:56
miniaturka

Duszpasterz Policji: brak kultury, agresja, mnożą tragedie na drogach

Nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, brak kultury, agresja to czynniki, które mnożą tragedie na drogach. - napisał ks. Mirosław Dragiel, kapelan mazowieckiej policji.
2017-07-25 18:46:21
miniaturka

Susza we Włoszech: Watykan wyłącza fontanny

Pogłębia się kryzys wodny w Rzymie i okolicach. Długotrwała susza spowodowała gwałtowne obniżanie się poziomu jeziora Bracciano, skąd czerpana jest woda pitna dla Wiecznego Miasta.
2017-07-25 18:48:07
miniaturka

Papież modli się za rodziców Charliego, rezygnujących z leczenia

„Papież Franciszek modli się za Charliego i za jego rodziców, będąc im szczególnie bliski w tej chwili ogromnego cierpienia” – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke.
2017-07-26 08:02:05
miniaturka

Niemcy: dane statystyczne dotyczące życia Kościoła

Konferencja Episkopatu Niemiec podała dane statystyczne za rok 2016 dotyczące życia kościelnego w tym kraju. Wynika z nich, iż katolików u naszych zachodnich sąsiadów jest ponad 23 miliony.
2017-07-26 08:19:06
miniaturka

Meksyk: biskup po zniszczeniu kaplicy – bezpieczeństwo to misja

Sprawą bezpieczeństwa w Meksyku powinni zająć się wszyscy – stwierdził biskup prałatury Cancún-Chetumal, Pedro Elizondo Cárdenas.
2017-07-26 08:52:33
miniaturka

Młodzież z 21 krajów uczestniczyła w jezuickim projekcie Magis

Ponad 240 młodych ludzi uczestniczyło w specjalnym chrześcijańskim programie o nazwie Magis.