Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-25 18:41
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Susza we Włoszech: Watykan wyłącza fontanny

Pogłębia się kryzys wodny w Rzymie i okolicach. Długotrwała susza spowodowała gwałtowne obniżanie się poziomu jeziora Bracciano, skąd czerpana jest woda pitna dla Wiecznego Miasta.

Autor/źródło: Photogenica.pl, copyright ©

Nie wyklucza się czasowych wyłączeń wodociągów dla oszczędności wody; władze apelują o nie podlewanie trawników. Zwołano też regionalny sztab kryzysowy.

W związku z suszą również Watykan zdecydował się na czasowe zamknięcie podlegających mu fontann zarówno na Placu św. Piotra, jak i w ogrodach. Przypomniano przy tej okazji słowa Papieża z encykliki Laudato si’: „Czysta woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka oraz wspierania ekosystemów lądowych i wodnych”.

Niestety rzymski system wodociągowy jest wręcz przykładem krytykowanego przez Franciszka marnotrawstwa. Ponad 40 proc. czerpanej m.in. z Bracciano wody zostaje utracone wskutek nieszczelności rur. Kilkaset metrów od zamkniętych watykańskich fontann spokojnie biją uliczne „źródełka” zasilane z przerdzewiałych wodociągów, a i współbracia zakonni Papieża, nie przejmując się niczym, obficie podlewają swoją trawkę w ogrodach przy Borgo Santo Spirito i Via dei Penitenzieri.

tc/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-25 15:08:26
miniaturka

Skalbmierz: ponad sto osób wyruszyło dzisiaj na Małopolską Drogę św. Jakuba

Ze Skalbmierza do leżącej na Małopolskiej Drodze św. Jakuba Pałecznicy wyruszyło dzisiaj ponad sto osób, a by uczcić św. Jakuba Apostoła.
2017-07-25 15:31:56
miniaturka
play

Ks. Kraśnicki: Uchronił mnie św. Krzysztof

Gościem Tematu Dnia w Salve TV był ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, który w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiedział o trwającej akcji "Św. Krzysztof".
2017-07-25 15:49:56
miniaturka

Duszpasterz Policji: brak kultury, agresja, mnożą tragedie na drogach

Nadmierna prędkość, jazda po alkoholu, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa, brak kultury, agresja to czynniki, które mnożą tragedie na drogach. - napisał ks. Mirosław Dragiel, kapelan mazowieckiej policji.
2017-07-25 18:48:07
miniaturka

Papież modli się za rodziców Charliego, rezygnujących z leczenia

„Papież Franciszek modli się za Charliego i za jego rodziców, będąc im szczególnie bliski w tej chwili ogromnego cierpienia” – poinformował dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Greg Burke.
2017-07-26 07:49:33
miniaturka

Gość z Watykanu w ONZ: integracja migrantów, zrównoważony rozwój

Nikt nie powinien być zmuszony do opuszczenia swojej ojczyzny dlatego, iż brakuje tam perspektyw rozwoju czy pokoju.- mówił o. Michael Czerny SJ na sesji ONZ poświęconej wkładowi emigrantów w zrównoważony rozwój.
2017-07-26 08:02:05
miniaturka

Niemcy: dane statystyczne dotyczące życia Kościoła

Konferencja Episkopatu Niemiec podała dane statystyczne za rok 2016 dotyczące życia kościelnego w tym kraju. Wynika z nich, iż katolików u naszych zachodnich sąsiadów jest ponad 23 miliony.