Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-25 18:41
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Susza we Włoszech: Watykan wyłącza fontanny

Pogłębia się kryzys wodny w Rzymie i okolicach. Długotrwała susza spowodowała gwałtowne obniżanie się poziomu jeziora Bracciano, skąd czerpana jest woda pitna dla Wiecznego Miasta.

Autor/źródło: Photogenica.pl, copyright ©

Nie wyklucza się czasowych wyłączeń wodociągów dla oszczędności wody; władze apelują o nie podlewanie trawników. Zwołano też regionalny sztab kryzysowy.

W związku z suszą również Watykan zdecydował się na czasowe zamknięcie podlegających mu fontann zarówno na Placu św. Piotra, jak i w ogrodach. Przypomniano przy tej okazji słowa Papieża z encykliki Laudato si’: „Czysta woda pitna jest sprawą najwyższej wagi, ponieważ jest niezbędna do życia człowieka oraz wspierania ekosystemów lądowych i wodnych”.

Niestety rzymski system wodociągowy jest wręcz przykładem krytykowanego przez Franciszka marnotrawstwa. Ponad 40 proc. czerpanej m.in. z Bracciano wody zostaje utracone wskutek nieszczelności rur. Kilkaset metrów od zamkniętych watykańskich fontann spokojnie biją uliczne „źródełka” zasilane z przerdzewiałych wodociągów, a i współbracia zakonni Papieża, nie przejmując się niczym, obficie podlewają swoją trawkę w ogrodach przy Borgo Santo Spirito i Via dei Penitenzieri.

tc/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: susza we Włoszech, susza w Watykanie