Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-21 15:54
iz / KAI

Bp Kopiec konsekrował wdowę

W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w parafii św. Jacka w Bytomiu biskup Jan Kopiec konsekrował wdowę. Jej szczególnym zadaniem we wspólnocie Kościoła będzie modlitwa i wspieranie osób najbardziej potrzebujących.

Autor/źródło: pixabay

Pani Eugenia Matusiak została wdową 17 lat temu, należy do Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w swojej parafii Św. Jacka w Bytomiu i jest zaangażowana w życie swojej parafii. Jej droga do konsekracji przebiegała przez udział w różnych rekolekcjach, zaś decydujące były rekolekcje u salezjanów w Krakowie, gdzie po raz pierwszy usłyszała propozycję by zostać wdową konsekrowaną. Od tej pory ta decyzja stale się umacniała.


W czasie konsekracji, biskup Jan Kopiec posługując się liturgicznym tekstem wskazał na zadania, jakich podejmuje się wdowa konsekrowana. A są nimi szczególnie modlitwa i wspieranie najbardziej potrzebujących. Biskup wręczył pani Eugenii Liturgię Godzin – brewiarz, który staje się odtąd jej codzienna modlitwą, a także krzyż i obrączkę. Jednym z elementów liturgii jest także modlitwa wdowy za swojego zmarłego męża, którą pani Eugenia odmówiła z wielkim wzruszeniem.


Na zakończenie Mszy św. biskup gliwicki wskazał, że stan wdów konsekrowanych jest charyzmatem, który był bardzo silny w pierwotnym Kościele, a dzisiaj jest na nowo wydobywany, jako znak działania Boga. Nowej wdowie konsekrowanej, biskup dziękował za odwagę podjęcia takiej drogi i życzył by była ona sposobem realizacji powołania.


Pani Eugenia Matusiak jest czwartą wdową konsekrowaną w diecezji gliwickiej. Rok temu biskup Kopiec konsekrował pierwsze trzy wdowy, z czego kilka tygodni temu zmarła jedna z nich.

ks.sw / Bytom

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-21 13:52:06
miniaturka

List apostolski "Misericordia et misera": miłosierdzie to samo życie Kościoła

Szczególnie dużo miejsca poświęca Papież spowiedzi, która powinna ponownie zająć centralne miejsce w życiu chrześcijańskim.
2016-11-21 15:03:31
miniaturka

Jasnogórskie Wieczory Organowe

XV Jasnogórskie Wieczory Organowe rozpoczną się w sobotę, 26 listopada na Jasnej Górze. W ten szczególny sposób, po raz kolejny organizatorzy pragną uświetnić czas Adwentu.
2016-11-21 15:15:24
miniaturka

Mikołajkowy Kiermasz Książek

Wydawnictwo Świętego Wojciecha serdecznie zaprasza na Mikołajkowy Kiermasz Książek! Kiermasz odbędzie w dniach 1-10 grudnia 2016, w godzinach 10.00-17.00 (wtorek-piątek), 10.00-15.00 (sobota), w siedzibie spółki, w Poznaniu, przy ulicy Chartowo 5.
2016-11-21 16:21:36
miniaturka

Zawierzyć Jezusowi przez Maryję

W dniach 2-4 grudnia 2016 w Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto koło Wyszkowa odbędą się rekolekcje prowadzone przez Siostry Loretanki i Ojców Sercanów.
2016-11-21 17:09:04
miniaturka

Arcybiskup Hawany: Kościół w edukacji i mediach, „nie” aborcji

„Od aborcji zaczyna się pogwałcanie praw człowieka” – powiedział abp Juan de la Caridad García Rodríguez, który od pół roku jest metropolitą stolicy Kuby.
2016-11-21 17:35:48
miniaturka

Jubileusz w Rwandzie: biskupi proszą o przebaczenie za ludobójstwo

Nie można mówić w Rwandzie o miłosierdziu bez nawiązania do tragedii ludobójstwa. Wskazuje na to kierujący episkopatem tego kraju bp Fhilippe Rukamba.