Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-25 12:28
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Izrael: w kraju przebywa 150 tys. chrześcijańskich imigrantów

„Kościół jerozolimski jest rzeczywiście Matką i w tej wspólnocie wszyscy mogą poczuć się jak w domu” – uważa wikariusz tamtejszego patriarchatu łacińskiego dla katolików języka hebrajskiego.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Ks. David Neuhaus SJ zaznacza, że właściwe przyjmowanie chrześcijańskich imigrantów w Izraelu to nie lada wyzwanie. 

Przybywają oni z całego świata: z Azji, Europy Środkowej i Wschodniej, Afryki oraz Ameryki Łacińskiej – niektórzy ze względów ekonomicznych, a inni uciekając przed wojną czy prześladowaniami. Ich liczba wynosi ok. 150 tys., czyli niewiele mniej, niż wyznawców Chrystusa z obywatelstwem izraelskim, których jest 160 tys.

Proporcja w przypadku katolików obrządku łacińskiego stwarza jeszcze większe problemy: na zaledwie 25 tys. rzymskokatolickich obywateli Izraela współwyznawców imigrantów jest 60 tys. Inne wyzwanie to fakt, że żyją oni w społecznościach hebrajskojęzycznych, podczas gdy miejscowi chrześcijanie są w większości Arabami.

„Główna ich troska to znaleźć dach nad głową i pracę oraz zarobić pieniądze wystarczające na codzienne wydatki” – mówi o przybyszach ks. Neuhaus. Problem stanowi jednak również dostępność opieki medycznej i edukacji czy zapewnienie bezpieczeństwa. Miejscowy Kościół stara się zaradzić tym potrzebom.

Wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego działa w Centrum Duszpasterskim Matki Bożej Dzielnej Niewiasty, powstałym w lutym 2014 r. w slumsach na południu Tel Awiwu. Pełni się tam posługę poszanowaniem dla kultur i tradycji, z jakich migranci pochodzą, równocześnie promując jedność między nimi, i pomaga się w integracji, zwłaszcza młodych pokoleń, z miejscowym społeczeństwem. Co tydzień odprawia się tam co najmniej 8 niedzielnych Mszy z udziałem tysięcy wiernych.

tm/ rv, asianews

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-25 10:19:30
miniaturka
play

Odważne dzieci w Gruzji. Ciąg dalszy Brave Kids 2017

Barwna parada w pociągu, 31 dzieci z różnych stron świata, niezwykłe pokazy i zajęcia z instruktorką z Polski – tak będzie wyglądał Brave Kids 2017 w Gruzji.
2017-07-25 10:33:21
miniaturka

Wizyta kard. Barbarina w Iraku

Prymas Francji udał się po raz kolejny z wizytą solidarności do Iraku.
2017-07-25 10:51:53
miniaturka

Bp Jamrozek na FSM: człowiek ma prawo pytać Boga: „dlaczego”

Nie musimy się tego bać, żeby pytać, czemu pewne historie mają miejsce w moim życiu – mówił bp Stanisław Jamrozek podczas 30. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
2017-07-25 12:30:35
miniaturka

Dziś Kościół wspomina św. Jakuba i św. Krzysztofa - patrona podróżników i kierowców

25 lipca Kościół wspomina św. Jakuba Apostoła, który według legendy dotarł w podróżny misyjnej do Hiszpanii i św. Krzysztofa - patrona podróżnych i kierowców. To jedni z najpopularniejszych świętych chrześcijaństwa.
2017-07-25 13:17:05
miniaturka
play

Kraków: franciszkanin nagrał piosenkę na rocznicę ŚDM

Od rana na kanale „studio L8” na YouTube można usłyszeć nową piosenkę o. Łukasza Buksy OFM zatytułowaną „Ślad”. Utwór nawiązuje do przesłania papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
2017-07-25 13:46:33
miniaturka

Bp Bronakowski apeluje o podjęcie abstynencji w miesiącu sierpniu

Tysiące Polaków i ich rodzin cierpi przez alkohol; wciąż wzrasta jego spożycie - napisał bp Tadeusz Bronakowski w corocznym apelu o podjęcie dobrowolnej abstynencji w miesiącu sierpniu.