Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-25 10:49
S. Zielińska / Mateusz Nawrocki

Odważne dzieci w Gruzji. Ciąg dalszy Brave Kids 2017

Barwna parada w pociągu, 31 dzieci z różnych stron świata, niezwykłe pokazy i zajęcia z instruktorką z Polski – tak będzie wyglądał Brave Kids 2017 w Gruzji.

Po trzech tygodniach projektu w 6 polskich miastach (Warszawa, Białystok, Wrocław, Wałbrzych, Przemyśl, Oborniki Śląskie) i na Słowacji (Koszyce), teraz Brave Kids 2017 będzie kontynuowany w Gruzji. 

Już 18 sierpnia w regionie Samcche-Dżawachetia spotkają się uczestnicy z sześciu grup artystycznych z różnych stron świata. W sumie w gruzińskiej odsłonie programu udział weźmie 31 uzdolnionych dzieci z 4 krajów: Gruzji, Iranu, Izraela i Polski. - Brave Kids w Gruzji to konsekwencja naszej wieloletniej współpracy z organizacjami z tego kraju – mówi Iwona Stankova, koordynator gruzińskiej części projektu Brave Kids. – Podobnie jak w Polsce, nie zabraknie charakterystycznych dla Brave Kids warsztatów artystycznych, pokazów grupowych, parad i spektakli. To również fantastyczna okazja dla dzieci, żeby poznać zupełnie inny kraj i zdobyć nowe doświadczenia.


Parada w pociągu, pokazy, instruktorka z Polski

Podobnie, jak w trakcie polskiej edycji, w Gruzji zaangażowana zostanie lokalna społeczność co pozwala wzajemnie poznać swoje kultury oraz uczyć się życia w przyjaźni i różnorodności. W gruzińskiej edycji projektu Brave Kids wezmą udział młodzi tancerze z grupy Dance Effort z Krakowa, a polski folklor zaprezentują cztery utalentowane dziewczynki z Wałbrzyskiej Szkoły Talentów. Przyjadą tam również muzycy z grupy Ukuleles for Peace z Izraela, młode aktorki z kilku irańskich miast skupionych wokół organizacji Donya Children Research Insitute oraz członkowie dwóch lokalnych gruzińskich zespołów wokalno-tanecznych: Zarzma i Szewardeni.

W planie wydarzeń jest m.in. pierwsza w historii parada Brave Kids, która odbędzie się w pociągu. Dzieci w swoich tradycyjnych strojach, z instrumentami przejadą historyczną trasą pociągiem Kukushka (kukułka) łączącą Bakuriani z Bordżomi. Następnie zaprezentują swoje talenty i tradycje spacerując w barwnym korowodzie ulicami miasta Bordżomi. Z kolei Finałowy Spektakl Brave Kids zaplanowano na 28 sierpnia w Teatrze w Achalciche. W ciągu dziesięciu dni dzieci i młodzież będą wymieniać się swoimi umiejętnościami i kulturami pod okiem dwóch instruktorek artystycznych – Mary Sadowskiej z Polski i Liako Gogidze z Gruzji. Mary Sadowska to doświadczona instruktorka Brave Kids, związana z projektem od trzech lat. W 2016 roku brała udział w jego pilotażowej edycji w Gruzji. Była także współreżyserem najważniejszych wydarzeń w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Z kolei Liako Gogidze to na co dzień aktorka w teatrze w Achalciche, która posiada doświadczenie w prowadzeniu międzykulturowych projektów młodzieżowych.


Gruzja po raz drugi

Głównym organizatorem projektu Brave Kids jest Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła" z Wrocławia, a w Gruzji orgaznizowany jest przy współudziale Tsiry Meskhishvili i organizacji Toleranti z Achalciche, która zajmuje się tym już po raz drugi. - Od 2012 roku w ramach projektu do Polski przyjeżdżają młodzi artyści z tego kraju. W zeszłym roku po raz pierwszy Brave Kids odbył się poza granicami Polski – właśnie w Gruzji i na Słowacji. Serdecznie zapraszamy na wydarzenia w ramach Brave Kids wszystkich Polaków zamieszkujących i odwiedzjących w tym czasie ten piękny kraj. Mamy gorącą nadzieję, że Brave Kids zadomowi się w tym gościnnym kraju – mówi Justyna Warecka, producent wykonawczy Brave Kids 2017. Gruzińska edycja Brave Kids potrwa do 29 sierpnia.

Nadal można pomóc w organizacji projektu w Gruzji, między innymi dołączając do kampanii Brave Kids Georgia: A Life Changing Opportunity. Prowadzone są również zbiórki mające na celu pokrycie kosztów ich pobytu. Projekt można wesprzeć pod adresem: https://www.generosity.com/education-fundraising/brave-kids-georgia-a-life-changing-opportunity


Rekordowe Brave Kids 2017

Brave Kids to projekt edukacyjno – artystyczny, którego ideą jest spotkanie różnych uzdolnionych grup dzieci z całego świata. W tym roku odbyła się 8. edycja, w której udział w Polsce i na Słowacji (17 czerwca – 11 lipca) wzięła rekordowa liczba 136 dzieci z 16 krajów i 5 kontynentów. Włącznie z częścią gruzińską, w programie weźmie udział niemal 170 uzdolnionych dzieci z całego świata.

Więcej o projekcie Brave Kids: www.bravekids.eu

Źródło: Mateusz Nawrocki, PR EXPERT

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-25 09:19:52
miniaturka

USA: przywódcy religijni do Trumpa w kwestii Ziemi Świętej

„Jesteśmy przekonani o możliwości pokoju między Izraelem, a Palestyną” – tak napisało 35 zwierzchników wspólnot chrześcijańskich, muzułmańskich i żydowskich ze Stanów Zjednoczonych w liście do prezydenta Donalda Trumpa.
2017-07-25 09:52:13
miniaturka

Medale Dei Regno Servire dla Zofii Gierczyk oraz Jolanty i Jana Czechów

Medale za zasługi dla Diecezji Tarnowskiej wręczył w Starym Sączu ks. biskup Andrzej Jeż Ordynariusz Tarnowski.
2017-07-25 09:58:52
miniaturka

Arcybiskup stolicy Urugwaju o tamtejszym szkolnictwie

W Urugwaju zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne zabiegają o to, by edukacja docierała do wszystkich sektorów społeczeństwa, również do tych najmniej uprzywilejowanych. - mówił kard. Sturla.
2017-07-25 10:33:21
miniaturka

Wizyta kard. Barbarina w Iraku

Prymas Francji udał się po raz kolejny z wizytą solidarności do Iraku.
2017-07-25 10:51:53
miniaturka

Bp Jamrozek na FSM: człowiek ma prawo pytać Boga: „dlaczego”

Nie musimy się tego bać, żeby pytać, czemu pewne historie mają miejsce w moim życiu – mówił bp Stanisław Jamrozek podczas 30. Franciszkańskiego Spotkania Młodych (FSM) w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla.
2017-07-25 11:14:25
miniaturka

Izrael: w kraju przebywa 150 tys. chrześcijańskich imigrantów

„Kościół jerozolimski jest rzeczywiście Matką i w tej wspólnocie wszyscy mogą poczuć się jak w domu” – uważa wikariusz tamtejszego patriarchatu łacińskiego dla katolików języka hebrajskiego.