Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-25 09:36
Rafał Kamieński

Medale Dei Regno Servire dla Zofii Gierczyk oraz Jolanty i Jana Czechów

Medale za zasługi dla Diecezji Tarnowskiej wręczył w Starym Sączu ks. biskup Andrzej Jeż Ordynariusz Tarnowski.

Medale laureatom wręczył biskup tarnowski Andrzej Jeż
Autor/źródło: Sylwester Adamczyk

Dzień Świętej Kingi Patronki Starego Sącza i dziedziniec klasztoru sióstr Klarysek - trudno wybrać lepsze miejsce i moment na wręczenie medali dla osób dla Starego Sącza tak zasłużonych. W tym roku 20 -lecie działalności świętuje pismo parafialne „Z grodu Kingi”, a nagrodzeni są od początku do dzisiaj są tego pisma podporą. Laureaci przez dwie dekady redagowania pisma postawili na zgodę, dobro i jedność. Bo przecież „ Z Grodu Kingi” nie jest zwykłą parafialną gazetką, ale świadkiem wszystkich wydarzeń dla Starego Sącza ważnych, kroniką faktów, których próżno szukać w innych wydawnictwach, opowieścią o ludziach, którzy Stary Sącz tworzą i o życiu w grodzie Kingi.

- Serdecznie gratuluję Państwu Czechom i pani Zofii Gierczyk, trudno wyrazić jak bardzo się cieszę z tego wyróżnienia. Trafiło do osób nietuzinkowych – mówi burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek. - Doskonale znam ich zaangażowanie w życie Starego Sącza, znam ich mrówczą i skrupulatną pracę nad każdym numerem „Z grodu Kingi”. Wiem, że nie wyglądają nagród i pochwał, ale medal zasłużonych dla Diecezji Tarnowskiej to piękna ocena ich działalności i podkreślenie jej rangi. To co robią jest po prostu bardzo ważne.  

"Upływ czasu sprawia, że wydarzenia odchodzą w niepamięć i tylko słowo potrafi ocalać; wiele materiałów prasowych ma już dziś charakter kronikarski i dokumentarny, a więc bezcenny dla historii miasta i parafii. specyfika prasy religijnej stawia przed piszącymi wyjątkowo ważne zadania i cele. Nakazuje oddziaływać na życie duchowe, integrować społeczność parafialną, tworzyć tradycję i rejestrować ważne wydarzenia. Absolutnie też stawiać na dobro, zgodę i jedność; krzewić wartości chrześcijańskie, towarzyszyć ludzkiemu życiu i świętowaniu. Staramy się uważnie odczytywać rzeczywistość, publikować ważne treści i jak najwięcej życia zachować dla potomnych. „Mamy obowiązek pamiętać i przypominać, aby tamta wielkość trwała i tworzyła przyszłość narodu, kultury, cywilizacji, Kościoła” - pouczał przecież św.Jan Paweł II. - napisała Zofia Gierczyk na łamach jubileuszowego nr 240-241 "Z  Grodu Kingi". A Jolanta Czech dodaje. W całej naszej drodze i trudzie tworzenia przyświecało nam motto Adama Mickiewicza: „Tylko to dzieło czegoś jest warte, z którego człowiek może się poprawić i mądrości nauczyć”. Mamy nadzieję, iż ciągle ku tej poprawie dążyliśmy i przez tę działalność uczyliśmy się nieustannie, krok po kroku, przezwyciężając trudy codziennego życia.

Wyróżnienie ustanowił biskup Wiktor Skworc w 2009 r. Medale są przyznawane za aktywny udział w życiu religijnym, duszpasterskim, katechetycznym i kulturalnym oraz działalność charytatywną. Projekt medalu Dei Regno Servire przygotował ksiądz Tadeusz Bukowski, ówczesny dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Na awersie umieszczono napis: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich”. Płaszczyznę centralną medalu wypełniają okrągłe medaliony, obrazujące ewangeliczne utożsamianie się Chrystusa z bliźnimi m.in. „byłem w więzieniu”, „byłem głodny”. Pośrodku awersu wkomponowano monogram Chrystusa. Na rewersie umieszczony jest herb Diecezji Tarnowskiej i tytuł medalu w języku łacińskim i polskim.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy