Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-24 18:12
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Sekretariat Ekonomiczny: istotne rezultaty reformy w Watykanie

Zapoczątkowana i wspierana ustawicznie przez Franciszka reforma ekonomiczno-finansowa w Watykanie przyniosła już istotne rezultaty, a pierwszym z nich jest zaakceptowanie w tamtejszych instytucjach „kultury budżetu” – uważa ks. Luigi Mistò.

Autor/źródło: pixabay, geralt, licencja: Jak album

Papież mianował go tymczasowym koordynatorem watykańskiego Sekretariatu Ekonomicznego na czas urlopu, jakiego udzielił jego prefektowi kard. George’owi Pellowi, aby mógł polecieć do Australii i bronić się w sądzie przed stawianymi mu zarzutami molestowania nieletnich. Ks. Mistò jest sekretarzem sekcji administracyjnej tej dykasterii.

W wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire wskazuje on, że „kultura budżetu” stanowi „podstawowe narzędzie ułatwiające planowanie działalności oraz wspieranie i określanie decyzji każdej dykasterii, a ich pierwszorzędne cele są natury duchowej i duszpasterskiej w służbie Kościołowi powszechnemu”. Zdaniem koordynatora Sekretariatu Ekonomicznego to „ważna zmiana mentalności, która w pierwszym rzędzie prowadzi do respektowania, zachowania i uczynienia właściwego użytku ze środków materialnych, zwłaszcza pieniędzy, jakie Kościół otrzymuje w darze”. Teraz będzie to mogło stanowić wzór do przeniesienia także na szczeblu lokalnym do diecezji i parafii – uważa ks. Mistò. 

Duchowny, który stoi jednocześnie na czele Papieskiej Komisji ds. działalności w dziedzinie służby zdrowia publicznych osób prawnych Kościoła, zwraca uwagę, że trzeba pomagać zakonom i zgromadzeniom prowadzącym szpitale w zachowaniu, przy należnym dostosowaniu do dzisiejszych potrzeb, tych dzieł opieki zdrowotnej, które miały tak zasadnicze znaczenie w działalności ich założycieli.

ak/ rv, askanews, avvenire

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy