Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-22 12:00
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Meksyk: podwoiła się liczba osób zażywających narkotyki

W ostatnich pięciu latach podwoiło się w Meksyku zażywanie narkotyków – alarmuje tygodnik archidiecezji stolicy tego kraju Desde la Fe.

Autor/źródło: pixabay

„Winne tego stanu rzeczy – czytamy na jego łamach – są działania państwa, które doprowadziły do osłabienia rodziny i tym samym wzmocniły zagraniczne modele uderzające w tę podstawową komórkę społeczną, a także, w dużym stopniu, w organizacje przeciwdziałające narkomanii”. Powołując się na ogólnokrajowy sondaż katolickie pismo podaje, iż w 2016 r. w Meksyku samych tylko mężczyzn uzależnionych od narkotyków było około 6,5 mln, ponad 35 proc. więcej niż 5 lat wcześniej.  Liczba uzależnionych kobiet w tym samym czasie podwoiła się z 926 tys. do 1 mln 900 tys. Podobna sytuacja jest wśród dzieci i młodzieży, zażywających przede wszystkim marihuanę i narkotyki syntetyczne.

Zdaniem tygodnika archidiecezji Meksyk uchwalone prawo dopuszczające zażywanie marihuany ze względów medycznych to pierwszy krok do niekaralności rekreacyjnego i prywatnego brania narkotyków czy uprawy i sprzedaży konopi. „Meksyk bowiem nie jest gotowy, aby powstrzymać korupcję i bezkarny handel narkotyków na czarnym rynku, co czyni z tego procederu lukratywną działalność” – czytamy w katolickim piśmie  Desde la Fe.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 20:37:42
miniaturka

Panama: wybrano miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 2019

Cinta Costera, czyli malowniczy komunikacyjno-rekreacyjny pas nadmorski w mieście Panama, będzie miejscem centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. Poinformował o tym gospodarz spotkania, abp José Domingo Ulloa.
2017-07-21 20:41:31
miniaturka

Francja: mija rok od zamordowania księdza przez islamistów

26 lipca mija pierwsza rocznica śmierci ks. Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez dwóch młodych islamistów w czasie, gdy odprawiał Mszę w kościele św. Szczepana w Saint-Etienne-du-Rouvray na przedmieściach Rouen.
2017-07-21 20:46:34
miniaturka

Biskupi do nowego prezydenta Indii: niech broni Konstytucji

Wybór nowego prezydenta Indii był dla tamtejszego episkopatu okazją do przypomnienia o potrzebie praworządności. Biskupi wystosowali do wybranego wczoraj Rama Natha Kovinda gratulacje, zapewniając go o swej „lojalności i wsparciu w służbie krajowi”.
2017-07-22 11:57:51
miniaturka

Koszalin: rozpoczęła się IV Ewangelizacja Nadmorska

Na plaże i ulice miast Wybrzeża Środkowego wyruszyli uczestnicy IV Ewangelizacji Nadmorskiej, by z napotkanymi osobami dzielić się swoim świadectwem życia.
2017-07-22 12:18:09
miniaturka

Czerna: Rozpoczęło się XIX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej

W Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej rozpoczęło się XIX Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczyć bp Jacek Kiciński CMF z Wrocławia.
2017-07-22 13:02:53
miniaturka

Trwa Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

W ramach Wakacyjnej Ewangelizacji Bieszczadów, ulicami Polańczyka przeszła w piątek wieczorem Droga Krzyżowa. Rozważaniom towarzyszyły obrazy–pantomimy, łączące sytuacje współczesne z inscenizacjami stacji Drogi Krzyżowej.