Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-22 08:00
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Francja: mija rok od zamordowania księdza przez islamistów

26 lipca mija pierwsza rocznica śmierci ks. Jacquesa Hamela, brutalnie zamordowanego przez dwóch młodych islamistów w czasie, gdy odprawiał Mszę w kościele św. Szczepana w Saint-Etienne-du-Rouvray na przedmieściach Rouen.

Autor/źródło: pixabay

Francuska telewizja katolicka Kto wyemituje z tej okazji cykl programów jemu poświęconych. Pierwszy zostanie nadany już w najbliższą niedzielę, 23 lipca. Będzie to spotkanie z siostrą męczeńskiego kapłana, Roseline Hamel, która opowie o tym, jak jego rodzina przeżyła te trudne dni, a także o jego powołaniu i całkowitym poświęceniu się Panu. W kolejne dni będą go wspominać m.in. burmistrz miasta i proboszcz, z którym ks. Jacques współpracował przez ostatnie lata życia.

W jednym z programów wystąpi także arcybiskup Rouen, diecezji do której należał ks. Hamel. Abp Dominique Lebrun w tym tragicznym dniu zamachu był z młodzieżą w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. W samą rocznicę męczeństwa kapłana o godz. 9.00, a więc dokładnie wtedy, gdy odprawiał on swoją ostatnią Mszę, z kościoła, w którym został zamordowany, będzie transmitowana Eucharystia pod przewodnictwem abp. Lebrun.

Dodajmy, że 13 kwietnia b.r. został otwarty proces beatyfikacyjny ks. Jacquesa  Hamela, który poniósł śmierć w wieku 86 lat. Mógł się on rozpocząć dzięki udzielonej przez Papieża Franciszka dyspensie od pięcioletniego okresu oczekiwania, wymaganego w prawie kanonicznym do rozpoczęcia starań o wyniesienie kandydata do chwały ołtarzy.

pp/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 19:52:00
miniaturka

Świadectwa z rekolekcji oazowych

W czasie wakacji w całej Polsce (i nie tylko) odbywają się rekolekcje oazowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i małżonków. Przynoszą one błogosławione owoce w zyciu uczestników i diakonii. oto niektóre świadectwa z tegorocznych rekolekcji.
2017-07-21 20:33:33
miniaturka

Abp Sako: niech chrześcijanie z Równiny Niniwy decydują sami

„Trzeba skończyć z podziałami, konfliktami, wojnami! Politycy muszą się nauczyć szacunku i miłosierdzia dla ludzi, którzy cierpią” – zaapelował patriarcha chaldejski Louis Raphaël Sako, nawiązując do wyparcia z Mosulu przez wojska irackie sił tzw. Państwa Islamskiego.
2017-07-21 20:37:42
miniaturka

Panama: wybrano miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 2019

Cinta Costera, czyli malowniczy komunikacyjno-rekreacyjny pas nadmorski w mieście Panama, będzie miejscem centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. Poinformował o tym gospodarz spotkania, abp José Domingo Ulloa.
2017-07-21 20:46:34
miniaturka

Biskupi do nowego prezydenta Indii: niech broni Konstytucji

Wybór nowego prezydenta Indii był dla tamtejszego episkopatu okazją do przypomnienia o potrzebie praworządności. Biskupi wystosowali do wybranego wczoraj Rama Natha Kovinda gratulacje, zapewniając go o swej „lojalności i wsparciu w służbie krajowi”.
2017-07-21 20:56:20
miniaturka

Meksyk: podwoiła się liczba osób zażywających narkotyki

W ostatnich pięciu latach podwoiło się w Meksyku zażywanie narkotyków – alarmuje tygodnik archidiecezji stolicy tego kraju Desde la Fe.
2017-07-22 11:57:51
miniaturka

Koszalin: rozpoczęła się IV Ewangelizacja Nadmorska

Na plaże i ulice miast Wybrzeża Środkowego wyruszyli uczestnicy IV Ewangelizacji Nadmorskiej, by z napotkanymi osobami dzielić się swoim świadectwem życia.