Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-21 18:55
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Kard. Müller: Chrystus musi być w centrum życia Kościoła

Nie milkną echa zmiany na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Medialne spekulacje na temat domniemanych przyczyn odejścia kard. Gerharda Ludwiga Müllera postanowił uciąć sam zainteresowany.

Autor/źródło: Pixabay, 3dman_eu, licencja: CC0

W wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi Il Foglio przyznał on, że Franciszek nie podał przyczyn, dla których nie przedłużył mu kadencji prefekta. Zaprzeczył jednak głosom, jakoby papieską decyzję poprzedziły jakieś zakulisowe konflikty czy zarzuty stawiane niemieckiemu purpuratowi.

Kard. Müller wyjaśnił, że cały czas działał otwarcie, z czystym sumieniem i w posłuszeństwie Ojcu Świętemu, a swoje zdanie dotyczące kościelnej doktryny opierał na ciągłości Tradycji i naukowej ścisłości teologii. Chodzi zwłaszcza o kwestię nierozerwalności małżeństwa i jej konsekwencji dla życia sakramentalnego. Jak zaznaczył, nie miało to nic wspólnego z nieposłuszeństwem wobec Papieża, a dyskusje i spory doktrynalne miały miejsce od samego zarania Kościoła. Problemem staje się to wówczas, gdy bycie „za” lub „przeciw” traci jakiekolwiek odniesienie do Jezusa Chrystusa, który przecież musi być absolutnym punktem odniesienia, jeśli Kościół chce zachować swój nadprzyrodzony charakter.

Pytany o liberalne sugestie niemieckich biskupów w sprawie dopuszczenia do komunii osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach, kard. Müller wskazał na „dramatyczny” kontekst życia religijnego w jego ojczyźnie. Widoczna sekularyzacja czy wręcz dechrystianizacja powodują kryzys wspólnoty Kościoła, a w konsekwencji również pokusę „pójścia z duchem czasu”. Jednak, zdaniem byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, nie tędy droga. „Nie jesteśmy propagandystami naszych własnych prawd, ale świadkami zbawczej prawdy. Nie chodzi o jakąś ideę wiary, ale o rzeczywistość obecności Chrystusa w świecie” – stwierdził kard. Gerhard Ludwig Müller w wywiadzie dla Il Foglio.

tc/ il foglio

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 16:16:04
miniaturka

Kielce: klerycy kieleckiego seminarium pomagają w Kazachstanie

Dobiega końca pobyt w Kazachstanie kleryków kieleckiego seminarium, podczas którego poznają oni realia życia w tym kraju, uczestniczą w posłudze misyjnej oraz pomagają w pracach remontowo-budowlanych wokół kościoła w Kokczetawie.
2017-07-21 18:02:22
miniaturka

Papież wspiera walkę z głodem w Afryce

Papież wsparł finansowo FAO, gdy chodzi o pomoc żywnościową dla wschodniej Afryki dotkniętej klęską głodu.
2017-07-21 18:55:23
miniaturka

Zambia: po 125 latach Kościół z misyjnego stał się misjonarskim

Kościół katolicki w Zambii nie jest już punktem docelowym misjonarzy, ale dojrzałą wspólnotą, która ma misję dzielenia się wiarą.
2017-07-21 19:52:00
miniaturka

Świadectwa z rekolekcji oazowych

W czasie wakacji w całej Polsce (i nie tylko) odbywają się rekolekcje oazowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i małżonków. Przynoszą one błogosławione owoce w zyciu uczestników i diakonii. oto niektóre świadectwa z tegorocznych rekolekcji.
2017-07-21 20:33:33
miniaturka

Abp Sako: niech chrześcijanie z Równiny Niniwy decydują sami

„Trzeba skończyć z podziałami, konfliktami, wojnami! Politycy muszą się nauczyć szacunku i miłosierdzia dla ludzi, którzy cierpią” – zaapelował patriarcha chaldejski Louis Raphaël Sako, nawiązując do wyparcia z Mosulu przez wojska irackie sił tzw. Państwa Islamskiego.
2017-07-21 20:37:42
miniaturka

Panama: wybrano miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 2019

Cinta Costera, czyli malowniczy komunikacyjno-rekreacyjny pas nadmorski w mieście Panama, będzie miejscem centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w 2019 r. Poinformował o tym gospodarz spotkania, abp José Domingo Ulloa.