Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-21 18:53
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Zambia: po 125 latach Kościół z misyjnego stał się misjonarskim

Kościół katolicki w Zambii nie jest już punktem docelowym misjonarzy, ale dojrzałą wspólnotą, która ma misję dzielenia się wiarą.

Autor/źródło: Archiwum Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, licencja: Jak album

Taką opinię wyraził ordynariusz stolicy tego afrykańskiego kraju, Lusaki. Abp Telesphore George Mpundu wygłosił tam homilię podczas Mszy na zakończenie obchodów 125-lecia katolicyzmu w jego ojczyźnie, wzywając miejscowych wiernych właśnie do przyjęcia znamion misyjności.

W liturgii na otwartym powietrzu uczestniczyło wielu wiernych, a także nuncjusz apostolski w Zambii, wiceprezydent tego kraju oraz przedstawiciele władz państwowych i lokalnych. Ponadto obecni byli również zwierzchnicy oraz członkowie innych chrześcijańskich wyznań. Miejscowy Kościół powstał wraz z przyjazdem w 1891 r. misjonarzy ze zgromadzenia ojców białych. Ich obecny generał, o. Stanislaus Lubungo, podczas Mszy w Lusace zaznaczył, iż należy zachować tradycję zambijskiej wiary, która zawsze prowadziła wielu ludzi do życia w służbie potrzebującym.

tm/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 14:51:21
miniaturka

Szczecin: Jarmark Jakubowy i odpust parafialny w katedrze

Odpust parafialny w parafii archikatedralnej i organizowany po raz 9. Jarmark Jakubowy składają się na rozpoczęte w piątek obchody uroczystości św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
2017-07-21 16:16:04
miniaturka

Kielce: klerycy kieleckiego seminarium pomagają w Kazachstanie

Dobiega końca pobyt w Kazachstanie kleryków kieleckiego seminarium, podczas którego poznają oni realia życia w tym kraju, uczestniczą w posłudze misyjnej oraz pomagają w pracach remontowo-budowlanych wokół kościoła w Kokczetawie.
2017-07-21 18:02:22
miniaturka

Papież wspiera walkę z głodem w Afryce

Papież wsparł finansowo FAO, gdy chodzi o pomoc żywnościową dla wschodniej Afryki dotkniętej klęską głodu.
2017-07-21 19:11:08
miniaturka

Kard. Müller: Chrystus musi być w centrum życia Kościoła

Nie milkną echa zmiany na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Medialne spekulacje na temat domniemanych przyczyn odejścia kard. Gerharda Ludwiga Müllera postanowił uciąć sam zainteresowany.
2017-07-21 19:52:00
miniaturka

Świadectwa z rekolekcji oazowych

W czasie wakacji w całej Polsce (i nie tylko) odbywają się rekolekcje oazowe dla dzieci, młodzieży, dorosłych i małżonków. Przynoszą one błogosławione owoce w zyciu uczestników i diakonii. oto niektóre świadectwa z tegorocznych rekolekcji.
2017-07-21 20:33:33
miniaturka

Abp Sako: niech chrześcijanie z Równiny Niniwy decydują sami

„Trzeba skończyć z podziałami, konfliktami, wojnami! Politycy muszą się nauczyć szacunku i miłosierdzia dla ludzi, którzy cierpią” – zaapelował patriarcha chaldejski Louis Raphaël Sako, nawiązując do wyparcia z Mosulu przez wojska irackie sił tzw. Państwa Islamskiego.