Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-21 11:53
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Zwierzchnicy chrześcijan Jerozolimy: o pokój między religiami

Duchowi przywódcy chrześcijan Jerozolimy, w związku z ostatnimi tragicznymi zajściami na Wzgórzu Świątynnym, stanowczo potępiają wszelkie akty przemocy oraz modlą się o pokój w całym regionie.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Zwierzchnicy katolickich, prawosławnych i protestanckich Kościołów Jerozolimy są poważnie zaniepokojeni eskalacją przemocy wokół tamtejszego Wzgórza Świątynnego w związku z zajściami, do jakich doszło w piątek 14 lipca.

W tym świętym tak dla wyznawców judaizmu, jak też islamu miejscu trzech palestyńskich napastników zaatakowało izraelskich policjantów, zabijając dwóch z nich, po czym sami zostali zastrzeleni.

We wspólnej nocie 13. jerozolimskich zwierzchników kościelnych, w tym administrator apostolski patriarchatu łacińskiego abp Pierbattista Pizzaballa i franciszkański kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton, wyraża ból z powodu śmierci tych ludzi i „stanowczo potępia wszelkie akty przemocy”.

Miejscowi zwierzchnicy kościelni obawiają się jakichkolwiek zmian w „status quo” regulującym relacje między religiami i wyznaniami na Wzgórzu Świątynnym oraz w całej Jerozolimie. „Wszelkie zagrożenie dla jego kontynuacji czy integralności – czytamy w oświadczeniu – mogłoby łatwo spowodować nieprzewidziane, poważne konsekwencje, bardzo przykre w obecnej atmosferze napięć religijnych”. 

Duchowi przywódcy chrześcijan Jerozolimy wyrażają Haszemickiemu Królestwu Jordanii uznanie za stałą kontrolę nad Wzgórzem Świątynnym oraz innymi miejscami tego miasta i całej Ziemi Świętej. Gwarantuje ono wszystkim muzułmanom zgodnie ze „status quo” swobodny dostęp i modlitwę w meczecie Al Aqsa, wznoszącym się na tym jerozolimskim wzgórzu. „Raz jeszcze apelujemy, aby historyczny «status quo» był w pełni respektowany dla zapewnienia pokoju i pojednania całej społeczności – piszą zwierzchnicy wyznawców Chrystusa. – Modlimy się o sprawiedliwy i trwały pokój w całym naszym regionie dla wszystkich zamieszkujących go ludów”.

Dodajmy, że po niedawnych tragicznych zajściach na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie izraelskie władze nie dopuściły muzułmanów do meczetu Al Aqsa na ich piątkowe modlitwy. Nie było to zgodne z obowiązującym tam „status quo” i wywołało protesty wyznawców islamu.

ak/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 09:53:18
miniaturka

Bangi: z inicjatywy Papieża nowy szpital pediatryczny

W Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego szpitala pediatrycznego. Projekt powstał z inicjatywy Papieża, który był w tym kraju w 2015 r.
2017-07-21 10:07:53
miniaturka

Stalowa Wola: zajęcia edukacyjne dla niesłyszących w Muzeum JP2

W Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla osób niesłyszących. W tym celu tworzony jest specjalny wideo-przewodnik skierowany do ludzi posługujących się językiem migowym.
2017-07-21 10:50:29
miniaturka

ONZ: przedstawiciel Watykanu o migracji

O migrantach jako ofiarach różnych sytuacji społecznych i prawnych mówił obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendach Narodów Zjednoczonych w Genewie.
2017-07-21 12:33:41
miniaturka

Apel bp. Bronakowskiego: sierpień - miesiącem abstynencji

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje do Polaków o powstrzymanie się od spożywania w miesiącu sierpniu wszelkich napojów alkoholowych.
2017-07-21 13:05:23
miniaturka

Kołobrzeg: XVII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”

Już po raz 17. w kołobrzeskiej bazylice konkatedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP odbywa się Międzynarodowy Festiwal pod nazwą „Muzyka w katedrze”.
2017-07-21 13:31:46
miniaturka

Warszawa: XII spływy „Wisłą przez Miasto Nieujarzmione”

Po raz dwunasty rocznicę Powstania Warszawskiego będzie można uczcić podczas spływu kajakowego. Fundacja AVE zaprasza 29, 30 lipca oraz 1 sierpnia 2017 roku na wyprawy Wisłą przez Miasto Nieujarzmione.