Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-21 11:15
S. Zielińska / Radio Watykańskie

ONZ: przedstawiciel Watykanu o migracji

O migrantach jako ofiarach różnych sytuacji społecznych i prawnych mówił obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendach Narodów Zjednoczonych w Genewie.

Autor/źródło: eGuide Travel - Flickr: United Nations /commons.wikimedia.org, CC BY 2.0

Abp Ivan Jurkovič dwukrotnie (18 i 19 lipca) zabierał głos w sprawie migracji na forum Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

Watykański dyplomata mówił najpierw o kwestiach związanych z pojęciami dotyczącymi sytuacji nadużyć wobec migrantów i ich bezbronności wobec nich. Zaznaczył, że Kościół zawsze opowiada się za całościowym i centralnym traktowaniem osoby ludzkiej, której należy bronić przed zagrożeniami ze strony konkretnych zewnętrznych czynników i postaw. Szkodzi temu wpisywanie do dokumentów międzynarodowych, jako czynnika podatności na nadużycia, preferencji seksualnych, a nie dyskryminujących zachowań.

Zdaniem abp. Jurkoviča również samo pojęcie podatności czy bycia ofiarą (vulnerability) w odniesieniu do migrantów należałoby rozszerzyć o czynniki będące przyczyną migracji, jak niesprawiedliwość, problemy zatrudnienia, rasizm, prześladowania czy zmiany klimatyczne.

W drugim wystąpieniu watykański obserwator przy ONZ zajął się kwestią integracji migrantów. Również tutaj abp Jurkovič upomniał się o „ludzkie oblicze” procesu globalizacji wskazując, że zjawiska migracji nie należy redukować do wymiaru ekonomicznego. Przybysze są bowiem ludźmi z konkretną tożsamością, historią i kulturą, które należy uszanować, a z drugiej strony oni sami powinni dokonywać wysiłku integracji w nowym społeczeństwie. „Nie może być udanej i zrównoważonej polityki migracyjnej bez jednoczesnej wszechstronnej strategii integracyjnej, skupionej na osobie ludzkiej jako podmiocie w pierwszym rzędzie odpowiedzialnym za rozwój” – stwierdził watykański obserwator na forum Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.

tc/ rv


Zdjęcie: United Nations Allée des Nations autor: eGuide Travel - Flickr: United Nations, licencja: CC BY 2.0

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-21 09:23:36
miniaturka

Międzynarodowy Trybunał Karny w 19. rocznicę Statutu Rzymskiego

Od 15 lat funkcjonuje Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, który sądzi pojedyncze osoby odpowiedzialne za poważne zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości czy ludobójstwo.
2017-07-21 09:53:18
miniaturka

Bangi: z inicjatywy Papieża nowy szpital pediatryczny

W Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego szpitala pediatrycznego. Projekt powstał z inicjatywy Papieża, który był w tym kraju w 2015 r.
2017-07-21 10:07:53
miniaturka

Stalowa Wola: zajęcia edukacyjne dla niesłyszących w Muzeum JP2

W Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli będą prowadzone zajęcia edukacyjne dla osób niesłyszących. W tym celu tworzony jest specjalny wideo-przewodnik skierowany do ludzi posługujących się językiem migowym.
2017-07-21 11:43:54
miniaturka

Zwierzchnicy chrześcijan Jerozolimy: o pokój między religiami

Duchowi przywódcy chrześcijan Jerozolimy, w związku z ostatnimi tragicznymi zajściami na Wzgórzu Świątynnym, stanowczo potępiają wszelkie akty przemocy oraz modlą się o pokój w całym regionie.
2017-07-21 12:33:41
miniaturka

Apel bp. Bronakowskiego: sierpień - miesiącem abstynencji

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości apeluje do Polaków o powstrzymanie się od spożywania w miesiącu sierpniu wszelkich napojów alkoholowych.
2017-07-21 13:05:23
miniaturka

Kołobrzeg: XVII Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”

Już po raz 17. w kołobrzeskiej bazylice konkatedralnej p.w. Wniebowzięcia NMP odbywa się Międzynarodowy Festiwal pod nazwą „Muzyka w katedrze”.