Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-19 10:15
maskacjusz_tv / Radio Watykańskie

Prezydent Kolumbii o papieskiej wizycie i perspektywach pokoju

Wizyta Papieża w Kolumbii da nowy impuls procesowi pojednania. - mówił prezydent Santos w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi katolickiemu Avvenire.

Autor/źródło: pixabay.com

Kraj stoi jeszcze przed „próbą ogniową”, jaką będzie zapewnienie bezpieczeństwa i dobrobytu regionom zniszczonym przez konflikt. - podkreślił kolumbijski prezydent.

Juan Manuel Santos w wywiadzie udzielonym włoskiemu dziennikowi katolickiemu Avvenire mówił o sytuacji społecznej i politycznej w kontekście wrześniowego przyjazdu Franciszka do tego południowoamerykańskiego kraju.

Wydarzenie to będzie możliwe dzięki zawarciu w ubiegłym roku przez kolumbijski rząd porozumienia z największym ugrupowaniem partyzanckim FARC. 

Obecnie proces pokojowy jest stopniowo wdrażany, ale, jak zaznaczył prezydent Santos, potrzeba jeszcze czasu i właśnie takich stymulujących zachęt, jak papieska wizyta. Jednak uważa on, że pokój jest już przesądzony, gdyż chcą go wszystkie najważniejsze środowiska społeczne. 

Wyzwaniem jest tylko sama agenda procesu, by zapewnić rzeczywisty i zrównoważony rozwój kraju. Problemem jest też zapewnienie bezpieczeństwa, gdyż za przemoc odpowiadają nie tylko Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii, ale i inne ugrupowania paramilitarne. 

Juan Manuel Santos wyraził nadzieję, że negocjacje obejmą też Armię Wyzwolenia Narodowego (ELN), a duch pokoju i pojednania „zarazi” także sąsiednią Wenezuelę, pogrążoną w politycznym chaosie.

tc/rv,avvenire

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-19 09:01:57
miniaturka

Kard. Parolin o swojej wizycie w Rosji

Budowanie mostów w przypadku Rosji oznacza kultywowanie bilateralnych relacji, które już istnieją i dotyczą działalności Kościoła katolickiego oraz dialogu z Cerkwią prawosławną. - mówi kard. Parolin przed wizytą w Rosji.
2017-07-19 09:13:03
miniaturka

Nowy sekretarz Kongregacji Nauki Wiary

Papież Franciszek mianował nowego sekretarza Kongregacji Nauki Wiary. Jest nim ks. Giacomo Morandi.
2017-07-19 09:35:26
miniaturka

Demokratyczna Republika Konga: porwano dwóch kapłanów

Kościół w Demokratycznej Republice Konga jest instytucją najbardziej obecną wśród ludzi, stąd też, kiedy się go atakuje, społeczeństwo czuje się słabsze – powiedział o. Loris Cattani odnosząc się do porwania dwóch księży.
2017-07-19 10:29:56
miniaturka

Kard. Farrell o Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia

„Wierni świeccy mają powołanie do wypełnienia w Kościele; jestem głęboko przekonany, że od nich należy jego przyszłość” – powiedział w wywiadzie dla czasopisma America prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.
2017-07-19 10:56:52
miniaturka

Rosja: św. Mikołaj jednoczy Wschód z Zachodem

Kilometrowe kolejki z setkami tysięcy wiernych pojawiły się w Moskwie dla uczczenia relikwii św. Mikołaja. Przybyły one z Bari we Włoszech, gdzie są stale przechowywane, a oprócz stolicy Rosji odwiedziły także Petersburg.
2017-07-19 11:26:14
miniaturka

Kamień Śląski: sesja plenarna Luterańsko-Katolickiej Komisji ds. Jedności o chrzcie św.

Chrzest i wypływające z tego sakramentu elementy eklezjalne, które łączą katolików i luteranów to główny temat sesji plenarnej Luterańsko-Katolickiej Komisji ds. Jedności obradującej w Kamieniu Śląskim.