Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-18 18:27
Justyna Kapłańska / Radio Watykańskie

Abp Auza o pokoju i walce z ubóstwem: etyczna rola religii

Rolę religii we wskazywaniu zasad etycznych umożliwiających zrównoważony rozwój podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC BY

Abp Bernardito Auza wystąpił tam 17 lipca na spotkaniu poświęconym mobilizowaniu wspólnot religijnych do solidarnych i odpowiedzialnych działań, mających na celu wykorzenianie ubóstwa i umacnianie pokoju.

Watykański przedstawiciel w ONZ zwrócił uwagę, że ludzie wierzący i organizacje religijne wiele czynią i nadal będą czynić na tym polu. Wspomagają ubogich, karmią głodujących, prowadzą ośrodki służby zdrowia i bardzo liczne szkoły wszystkich szczebli, promują godność kobiet, niosą opiekę matkom, troszczą się o środowisko, angażują się na rzecz pokoju. Jednak zdaniem abp. Auzy ich najważniejszy długoterminowy wkład nie polega tylko na tym, ale przede wszystkim na ukazywaniu głębszych racji antropologicznych i etycznych, dla których nasze wspólnoty religijne mobilizują się do takich działań. „W czasach relatywizmu etycznego – powiedział papieski dyplomata – musimy pomagać ludziom zachować pojęcie prawdy i dobra. Podobnie, kiedy przywódcy polityczni czy przybrani w religijne szaty próbują manipulować religią w celach niezgodnych z miłością Boga i bliźniego, musimy to korygować”. Jako przykład religijnych wskazań moralnych będących wkładem w wykorzenianie ubóstwa i umacnianie pokoju abp Auza przytoczył nauczanie Pawła VI z encykliki „Populorum progressio”, że „rozwój to nowe imię pokoju” oraz głoszoną przez Papieża Franciszka etykę „ekologii integralnej”.

ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-18 15:20:22
miniaturka

Chiny: była katedra katolicka na liście UNESCO

Była katedra katolicka diecezji Xiamen w Chinach znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Decyzja w tej sprawie zapadła na posiedzeniu Komitetu Światowego Dziedzictwa 8 lipca w Krakowie.
2017-07-18 15:56:56
miniaturka

Warszawa: bp Guzdek pobłogosławił zmodernizowaną Klinikę Onkologii WIM

Dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie odbyła się uroczystość otwarcia Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii. Zakład oraz klinikę pobłogosławił biskup polowy Józef Guzdek.
2017-07-18 18:07:45
miniaturka

Prezydium KEP: trzeba modlić się o łaskę nawrócenia Europy

Do modlitwy o nawrócenie Europy wezwało wiernych prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji 75. rocznicy śmierci Edyty Stein, współpatronki Europy.
2017-07-18 22:02:23
miniaturka

Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji. Młodzi dla środowiska

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej jest inicjatorem i realizatorem projektu z zakresu edukacji ekologicznej pod nazwą „Ogólnopolski Program Aktywnej Edukacji. Młodzi dla środowiska”.
2017-07-18 22:09:40
miniaturka

Konkurs fotograficzny "Zatrzymaj rzekę w kadrze"

OGŁOSZENIE o konkursie fotograficznym pt. „ZATRZYMAJ RZEKĘ W KADRZE” organizowanym w ramach projektu pn. „Ogólnopolski program aktywnej edukacji. Młodzi dla środowiska.”
2017-07-19 09:01:57
miniaturka

Kard. Parolin o swojej wizycie w Rosji

Budowanie mostów w przypadku Rosji oznacza kultywowanie bilateralnych relacji, które już istnieją i dotyczą działalności Kościoła katolickiego oraz dialogu z Cerkwią prawosławną. - mówi kard. Parolin przed wizytą w Rosji.