Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-21 07:46
Anna Bajon / Radio Watykańskie,Rok Miłosierdzia

Abp Fisichella: Jubileusz postawił miłosierdzie w centrum Kościoła

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, odpowiedzialny za organizację jubileuszowych wydarzeń, abp Rino Fisichella uznał, że bilans tego wydarzenia jest jak najbardziej pozytywny.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„W dziedzictwie pozostawia on nam, jak sądzę, wielką radość wywołaną tym, że na nowo w centrum życia Kościoła zostało postawione miłosierdzie. Miłosierdzie jest przede wszystkim źródłem radości. W sytuacji tak wielkiej niepewności, braku stabilności, braku wiedzy co do tego, jaka będzie przyszłość, posiadanie pewności płynącej z nadziei chrześcijańskiej, z jaką Bóg przychodzi na spotkanie i nie zostawia nas samych, nie opuszcza nas, ale daje pociechę przez swą obecność i bliskość, myślę, że to jest coś, co pozostanie jeszcze przez długi czas w sercach ludzi” – mówił abp Fisichella.


Zapytany o najbardziej znaczące wydarzenia Jubileuszu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji zwrócił uwagę na „piątki miłosierdzia”. W ich ramach „Papież Franciszek pozostawił znaki, którymi dotknął nowych form ubóstwa” – powiedział szef watykańskiej dykasterii. Jako przykłady podał spotkanie Papieża z ludźmi, także młodymi, żyjącymi w stanie wegetatywnym, o których współczesne społeczeństwo nie chce nawet wiedzieć, że istnieją; mówił o wizycie Franciszka w hospicjum, gdzie Papież chodząc „od pokoju do pokoju głaskał i przytulał osoby, które za parę dni opuszczą ten świat, aby spotkać się z Panem. I to wszystko w kulturze, która nie chce myśleć o śmierci, albo myśl o niej kieruje w sferę fikcji”. To są gesty, które zdaniem abp. Fisichelli „wstrząsają sumieniami obojętnymi i letnimi, a z drugiej strony są wielkim wyzwaniem, jakie dotyka każdego z nas”.


pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-11-20 18:47:57
miniaturka

Papież na Twitterze

Franciszek nawiązał we wpisie na Twitterze do kończącego się dziś Świętego Roku Miłosierdzia.
2016-11-20 20:49:56
miniaturka

Dzieci zagłosowały na Chrystusa Króla

Dzieci nie zagłosowały na typowego ziemskiego króla, ubranego w koronę i złoty płaszcz, ale na Jezusa – króla z krzyżem w ręku, w pokutnym płaszczu boleści, który służy człowiekowi i poświęca dla niego życie.
2016-11-21 07:07:49
miniaturka

Papież podsumowuje Jubileusz w telewizyjnym wywiadzie

Ten Rok Miłosierdzia był czasem błogosławionym. Diecezje informują, że ludzie zbliżyli się do Kościoła, spotkali się z Jezusem – taki bilans Roku Świętego nakreślił Papież w kolejnym wywiadzie, który w całości został wyemitowany w niedzielę wieczorem w telewizji włoskiego episkopatu TV2000.
2016-11-21 08:52:26
miniaturka

Doroczne rekolekcje biskupów

„Idźcie i głoście” to temat przewodni dorocznych rekolekcji biskupów, które rozpoczną się w najbliższy wtorek 22 listopada na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Ryszard Szmydki OMI.
2016-11-21 08:58:32
miniaturka

Trudna ciąża - od lęku do nadziei

Konferencja "Trudna ciąża - od lęku do nadziei" odbędzie się 26 listopada 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej w ramach cyklu spotkań W kręgu nauki.
2016-11-21 12:13:57
miniaturka

Warszawa: akcja krwiodawstwa „Oddaj krew razem z klerykami”

Przed kościołem seminaryjnym na honorowych dawców będzie czekał ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.