Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-21 07:02
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Papież podsumowuje Jubileusz w telewizyjnym wywiadzie

Ten Rok Miłosierdzia był czasem błogosławionym. Diecezje informują, że ludzie zbliżyli się do Kościoła, spotkali się z Jezusem – taki bilans Roku Świętego nakreślił Papież w kolejnym wywiadzie, który w całości został wyemitowany w niedzielę wieczorem w telewizji włoskiego episkopatu TV2000.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

Wczoraj w południe południe natomiast wyemitowano jego pierwszą część, dotyczącą Roku Świętego. Franciszek wspomina w nim o swych piątkowych gestach miłosierdzia. Dwa w sposób szczególny pozostały mu w pamięci.

Pierwsze wydarzenie to spotkanie z kobietami wyzwolonymi z prostytucji. 15 byłych prostytutek opowiedziało Papieżowi swoje losy. Były bite i torturowane. Jedna z nich urodziła dziecko na ulicy, bo aż do ostatniego dnia ciąży kazano jej pracować. Dziecko nie przeżyło. Innej obcięto ucho, bo nie przyniosła tyle ile trzeba. „A ja pomyślałem nie tylko o tych, którzy wyzyskują te kobiety, ale także o tych, którzy płacili tym kobietom. Czyż nie wiedzą, że te pieniądze za to zaspokojenie seksualne, pomagają wyzyskiwaczom?” – mówił Ojciec Święty.

Drugie jubileuszowe wydarzenie, które zapisało się w pamięci Papieża, to spotkanie z matką, która urodziła trojaczki, lecz tylko dwoje z nich przeżyło. Franciszek zauważył, że tych dwoje pięknych dzieci nie było w stanie pocieszyć tej matki po stracie jednego dziecka, wciąż je opłakiwała. „A ja pomyślałem o pozbywaniu się dzieci przed urodzeniem, o tej straszliwej zbrodni. Wyrzucają je, bo tak jest lepiej, wygodniej. To wielka odpowiedzialność, to bardzo ciężki grzech” – zaznaczył Ojciec Święty.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-20 18:20:35
miniaturka

Pożegnanie Ikony „Brama Miłosierdzia” w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela

Ikona Matki Bożej zwana „Bramą Miłosierdzia” towarzyszy dziękczynieniu za Jubileusz Miłosierdzia w Archidiecezji Warszawskiej. Z Archikatedry św. Jana Chrzciciela zostanie przewieziona do kościoła NMP Matki Kościoła.
2016-11-20 18:47:57
miniaturka

Papież na Twitterze

Franciszek nawiązał we wpisie na Twitterze do kończącego się dziś Świętego Roku Miłosierdzia.
2016-11-20 20:49:56
miniaturka

Dzieci zagłosowały na Chrystusa Króla

Dzieci nie zagłosowały na typowego ziemskiego króla, ubranego w koronę i złoty płaszcz, ale na Jezusa – króla z krzyżem w ręku, w pokutnym płaszczu boleści, który służy człowiekowi i poświęca dla niego życie.
2016-11-21 07:46:48
miniaturka

Abp Fisichella: Jubileusz postawił miłosierdzie w centrum Kościoła

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, odpowiedzialny za organizację jubileuszowych wydarzeń, abp Rino Fisichella uznał, że bilans tego wydarzenia jest jak najbardziej pozytywny.
2016-11-21 08:52:26
miniaturka

Doroczne rekolekcje biskupów

„Idźcie i głoście” to temat przewodni dorocznych rekolekcji biskupów, które rozpoczną się w najbliższy wtorek 22 listopada na Jasnej Górze. W ciągu czterech dni nauki rekolekcyjne będzie głosił o. Ryszard Szmydki OMI.
2016-11-21 08:58:32
miniaturka

Trudna ciąża - od lęku do nadziei

Konferencja "Trudna ciąża - od lęku do nadziei" odbędzie się 26 listopada 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej w ramach cyklu spotkań W kręgu nauki.