Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-17 15:58
S. Zielińska / KAI

Jerozolima: kościelna nagroda pokojowa dla izraelskiego pisarza Amosa Oza

Wybitny pisarz izraelski Amos Oz został laureatem pokojowej "Nagrody Góry Syjon" 2017 (Mount-Zion-Award).

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

Nagroda w wysokości 20 tys. euro została przyznana przez Instytut Badań Żydowsko-Chrześcijańskich w Lucernie i benedyktyńskie opactwo Dormitio w Jerozolimie za wybitne zaangażowanie na rzecz dialogu religii i kultur między żydami, muzułmanami i chrześcijanami.

77-letni Amos Oz (Amos Klausner) urodził się w 1939 r. w Jerozolimie. W wieku 15 lat wyjechał do kibucu Hulda, w którym pracował i skończył szkołę średnią. Odbył służbę wojskową i walczył podczas wojny sześciodniowej oraz na wzgórzach Golan w 1973 r. w czasie wojny Jom Kippur. Przez władze kibucu został wysłany do Jerozolimy, aby tam studiować filozofię i literaturę. Po uzyskaniu dyplomu wrócił do Huldy i przez 25 lat mieszkał i pracował w kibucu. Potem wraz z rodziną przeprowadził się do miasta Arad. Obecnie Oz jest profesorem literatury hebrajskiej, autorem ponad 20 książek przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków, w tym na polski, a także aktywnym działaczem ruchu na rzecz pokoju i zwolennikiem istnienia dwóch państw: Izraela i Palestyny.

"Nagroda Góry Syjon" jest przyznawana co dwa lata od 1987 r. Jej fundatorem jest pochodzący z Essen w Niemczech ks. Wilhelm Salberg (1925-1996). Kapłan był synem żydowskiego ojca i matki chrześcijanki. Jego spadkiem zarządza Fundacja Góry Syjon z siedzibą w Lucernie w Szwajcarii.

Uroczystość wręczenia nagrody odbywa się zawsze w październiku, w opactwie Dormitio w Jerozolimie na pamiątkę ogłoszenia 28 października 1985 roku przez II Sobór Watykański deklaracji „Nostra aetate”, która otworzyła nowe stosunki Kościoła z religiami niechrześcijańskimi, zwłaszcza z judaizmem.

W ubiegłych latach laureatami nagrody zostali m.in. rabin David Rosen, przewodniczący Międzynarodowego Żydowskiego Komitetu do Spraw Międzyreligijnych, czy Nedal Rashed Jayousi, założyciel „Palestyńskiego domu na rzecz profesjonalnych rozwiązań”.

tom (KAI) / Jerozolima

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-17 14:20:17
miniaturka

"Teksty z Filokalii" - nowa pozycja Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec

Po latach propagowania duchowości chrześcijańskiego Wschodu Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec rozpoczęło publikację całościowego przekładu "Filokalii" - dzieł poświęconych modlitwie, życiu wewnętrznemu i ascezie.
2017-07-17 14:47:49
miniaturka

Kraków: X rekolekcje Mysterium fascinans z udziałem o. Cassiana Folsoma

W tym roku już po raz dziesiąty, w dniach 8-10 września, w Krakowie odbędą się rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. W ciągu dekady ich nazwa stała się rozpoznawalna w całej Polsce.
2017-07-17 15:27:31
miniaturka

Prezydium KEP: Europa chce zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach

Europa chce zapomnieć o chrześcijańskich korzeniach; Tragiczny staje się świat, który odrzuca Boga – piszą członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski w liście z okazji 75. rocznicy śmierci Edyty Stein.
2017-07-17 17:31:37
miniaturka

Watykan w ONZ o zapobieganiu przemocy: rola państw i religii

W nowojorskiej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych zaprezentowano 14 lipca „Plan działania dla zwierzchników i działaczy religijnych celem zapobiegania podżeganiu do przemocy mogącej prowadzić do zbrodni”.
2017-07-17 17:49:56
miniaturka

Prymas Polski uczestnikiem tygodniowych rekolekcji w Taizé

Prymas Polski abp Wojciech Polak uczestniczył w tygodniowych rekolekcjach w Taizé i w programie przygotowanym przez braci z tamtejszej wspólnoty ekumenicznej.
2017-07-17 18:36:29
miniaturka

Egipt: zagrożone terroryzmem Kościoły ograniczają działalność

Ostrzeżone przez władze Kościoły koptyjski i ewangelicki w Egipcie postanowiły częściowo zmniejszyć swoją działalność w lipcu i sierpniu.