Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-16 17:51
ek / BP KEP

Uroczystości związane ze świętem Matki Boskiej Szkaplerznej

Pątnicy, którzy przybyli w ostatnich dwóch dniach na Jasną Górę, uczestniczyli w dzisiejszą niedzielę, w święto Matki Bożej Szkaplerznej, w uroczystej Mszy Świętej.

Autor/źródło: Justyna Kapłańska, licencja: CC BY

Najliczniejszą grupę stanowili pielgrzymi z Poznania i Piotrkowa Trybunalskiego. W drodze do Częstochowy są kolejne grupy pątników – rozpoczął się szczyt pielgrzymkowy.

W uroczystościach udział wzięli również m.in. uczestnicy Rowerowej Pielgrzymki z Dobronia.

Eucharystii sprawowanej na Szczycie Jasnej Góry przewodniczył ks. Jan Markowski, kapelan 83. Pieszej Pielgrzymki Poznańskiej.


Homilię wygłosił paulin o. Krzysztof Grzesica. „Prawdziwa Maryjność, prawdziwe Jej naśladowanie, to pytać się jak Maryja, w każdej chwili życia, w tej dobrej, radosnej, czy w tej bolesnej: +Panie jaka jest Twoja wola?+” mówił kaznodzieja, który jest kustoszem Obrazu Nawiedzenia – kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, który od 1957 roku peregrynuje po parafiach w diecezjach w Polsce.


Nazwa święta Matki Bożej Szkaplerznej wiąże się z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku. Matka Najświętsza miała mu wręczyć szkaplerz, dając jednocześnie obietnicę, że wszyscy, którzy będą go nosić, unikną kary potępienia. Dla całego Kościoła święto to zatwierdził papież Benedykt XIII w 1726 roku.


BP KEP/www.jasnagora.com

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-16 17:30:02
miniaturka

Pakistan: kolejny chrześcijanin aresztowany za bluźnierstwo

Surowe prawo o bluźnierstwie przeciw Mahometowi lub Koranowi w Pakistanie zaowocowało kolejnym aresztowaniem.
2017-07-16 17:33:55
miniaturka

Biskupi Bośni i Hercegowiny ostrzegają przed zmniejszaniem się liczby katolików

Katoliccy biskupi Bośni i Hercegowiny biją na alarm, gdyż w związku z problemami natury społecznej, politycznej i gospodarczej gwałtownie zmniejsza się liczba katolików w kraju.
2017-07-16 17:47:47
miniaturka

Papież: głos robotników w Kościele

Oby w łonie Kościoła ciągle był słyszany głos robotników – życzył Papież uczestnikom międzynarodowego spotkania Światowego Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (MMTC).
2017-07-16 22:55:24
miniaturka

Bp Buzun: musimy w sobie budować kręgosłup moralny i duchowy

- Musimy w sobie budować kręgosłup moralny i duchowy – mówił bp Łukasz Buzun w parafii św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odprawił sumę odpustową ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.
2017-07-17 08:18:57
miniaturka

Kard. Arborelius: warto dać kobietom więcej stanowisk w Kościele

„Rola kobiet w społeczeństwie i ekonomii jest bardzo, bardzo ważna, ale w Kościele czasem zostajemy trochę w tyle” – uważa kard. Anders Arborelius.
2017-07-17 08:35:07
miniaturka

Brazylia: misyjne wakacje zimowe dla studentów

Lipiec to dla szkół w Brazylii okres wakacji zimowych. Setki studentów tego kraju zamienia zasłużony odpoczynek od zajęć na uczelniach na działalność ewangelizacyjną we wspólnotach, które oczekują na wsparcie duchowe i materialne.