Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-16 17:31
ek / KAI

Biskupi Bośni i Hercegowiny ostrzegają przed zmniejszaniem się liczby katolików

Katoliccy biskupi Bośni i Hercegowiny biją na alarm, gdyż w związku z problemami natury społecznej, politycznej i gospodarczej gwałtownie zmniejsza się liczba katolików w kraju.

Autor/źródło: ek-s, licencja: CC BY

Zwrócił na to uwagę kard. Vinko Puljić podsumowując obrady Konferencji Biskupów Bośni i Hercegowiny. Jeśli sytuacja będzie się utrzymywać, wkrótce prawie nie będzie katolików w kraju, zwróciła wiedeńska fundacja ekumeniczna „Pro Oriente”.

Obawy kard. Puljicia poparł biskup Banja Luki, Franjo Komarica. Podkreślił, że jeśli nie dojdzie do „poważnych działań międzynarodowych”, katolicy całkowicie znikną z życia Bośni. Hierarcha nie sprecyzował, na czym takie działania powinny polegać. Zdaniem biskupów, największym wyzwaniem dla kraju ciągle odczuwającego skutki wojny bałkańskiej w latach 1990., jest w dalszym ciągu pokojowe współżycie różnych grup etnicznych oraz rozwijanie praw człowieka dla wszystkich obywateli. Pozytywnie oceniona została praca bośniackiej Caritas. Jak podkreślili biskupi, Caritas pomaga wszystkim nie czyniąc wyjątków i w tej pomocy jest skuteczna.


Kard. Puljić, przewodniczący Konferencji Biskupów skrytykował, że „w kraju panuje podstępna strategia, mająca na celu podsycanie nienawiści, a przede wszystkim starająca się zmusić Kościół katolicki do milczenia”. Tego nie da się zaakceptować. Jako przykład wskazał na zarzuty wobec bp. Komaricy. Ostatnio oskarżano go o to, że nielegalnie uczestniczył w odbudowie domów Bośniaków, którzy wyjechali z kraju. Jednak – zdaniem kardynała Puljicia - bp Komarica „jest wzorem sprawiedliwości i pomocy potrzebującym”.


Obok napięć na tle społecznym i etnicznym wielkim problemem jest bezrobocie, sięgające obecnie 40 procent. Wiele rodzin oraz ludzi młodych żyje w niezwykle trudnych warunkach. Dlatego Kościół katolicki w Bośni zamierza zwiększyć działania pomocy ze strony Caritas. Mimo to, ciągle wysokie jest ryzyko, że wielu kolejnych Bośniaków wyemigruje z kraju. Połączenie napięć społecznych i problemów gospodarczych prowadzi do tego, że kraj opuszczają przede wszystkim katolicy, ubolewają biskupi Bośni.

ts / Sarajewo

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-16 13:49:12
miniaturka

Święto Młodzieży na Górze św. Anny!

W dniach od 17 do 22 lipca na Górze św. Anny odbywać się będzie ogólnopolskie spotkanie młodzieży na Górze Świętej Anny organizowane przez franciszkanów Prowincji św. Jadwigi.
2017-07-16 14:13:37
miniaturka

Ukraina: kard. Grocholewski przewodniczył uroczystościom fatimskim w Berdyczowie

"Módlmy się w tym sanktuarium, nie tylko w własnych intencjach, ale także za wasz cały kraj, za świat, o jego nawrócenie, o zwycięstwo prawdy i dobra" wezwał w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej kard. Z.Grocholewski.
2017-07-16 17:30:02
miniaturka

Pakistan: kolejny chrześcijanin aresztowany za bluźnierstwo

Surowe prawo o bluźnierstwie przeciw Mahometowi lub Koranowi w Pakistanie zaowocowało kolejnym aresztowaniem.
2017-07-16 17:47:47
miniaturka

Papież: głos robotników w Kościele

Oby w łonie Kościoła ciągle był słyszany głos robotników – życzył Papież uczestnikom międzynarodowego spotkania Światowego Ruchu Pracowników Chrześcijańskich (MMTC).
2017-07-16 17:58:27
miniaturka

Uroczystości związane ze świętem Matki Boskiej Szkaplerznej

Pątnicy, którzy przybyli w ostatnich dwóch dniach na Jasną Górę, uczestniczyli w dzisiejszą niedzielę, w święto Matki Bożej Szkaplerznej, w uroczystej Mszy Świętej.
2017-07-16 22:55:24
miniaturka

Bp Buzun: musimy w sobie budować kręgosłup moralny i duchowy

- Musimy w sobie budować kręgosłup moralny i duchowy – mówił bp Łukasz Buzun w parafii św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie. Biskup pomocniczy diecezji kaliskiej odprawił sumę odpustową ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.