Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-15 12:58
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Rep. Środkowoafrykańska: rozejm powoli wkracza do kraju

„Trzeba odbudować ten kraj od zera z prawowitą władzą” – takie wyzwanie stojące przed Republiką Środkowoafrykańską widzi Mauro Garofalo, odpowiedzialny w rzymskiej Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe.

Autor/źródło: © Benedykt Pączka OFMCap

Mauro Garofalo powrócił właśnie z Bangi, stolicy państwa, które powoli wychodzi z wojny domowej na mocy porozumienia między rządem, a 14 grupami rebelianckimi, podpisanego w Rzymie pod koniec czerwca tego roku.

Katolicki działacz przedstawił Radiu Watykańskiemu sytuację w tym kraju oraz działania, jakie usiłuje się tam podejmować w ramach wchodzenia w życie zawieszenia broni.

„Pracujemy nad wprowadzeniem konkretnych gwarancji, aby pokazać grupom zbrojnym wagę tego porozumienia. Organizujemy utworzenie Komitetu Monitorującego, w skład którego wejdą wszyscy sygnatariusze dokumentu i inni, w celu respektowania każdego z postanowień, jednego po drugim. Takie są nadzieje, by postępować naprzód szybko z powodu wciąż niepokojącej przemocy, bo potrwa ona jeszcze przez jakiś czas … Przez wspólne porozumienie pragnie się działać w konkretnych kwestiach: pomocy humanitarnej, wsparcia tych, którzy muszą zacząć życie na nowo, a także efektywnego rozbrojenia. Rzeczywistość jest taka, że w wielu regionach na północy i wschodzie kraju państwo nie ma żadnych wpływów, brak kontroli granic i następuje nadmierna eksploatacja zasobów mineralnych czy lasów dla zdobycia drewna. To, co powinno stanowić dobro wspólne wszystkich obywateli, obecnie służy jako źródło dochodu tylko dla niektórych. Tym niemniej pojawia się wiele nadziei, choć nie można ukrywać trudności. Mamy ciągle do czynienia z poważnymi kwestiami, jak sprawiedliwość, pojednanie czy efektywność administracji państwowej, ale widać też wiele nadziei” – wskazał Mauro Garofalo ze Wspólnoty św. Idziego.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-15 08:52:11
miniaturka

Sudan Południowy: apel biskupów o pokój

Bp Edward Hiiboro Kussala, przewodniczący Konferencji Episkopatu Sudanu Południowego zwraca uwagę na trwający w tym kraju kryzys humanitarny oraz wzywa do nieustannej modlitwy o pokój.
2017-07-15 12:13:44
miniaturka

Ewangelizacyjna wyprawa rowerowa dotarła na Nordkapp

Ekipa rowerowej wyprawy ewangelizacyjnej „Rozkręć Wiarę”, która wyruszyła trzy tygodnie temu z Żywca, dotarła 14 lipca do Przylądka Północnego w Norwegii – najdalej wysuniętego na północ skrawka Europy.
2017-07-15 12:49:12
miniaturka

Św. Jan Kanty - człowiek ośmiu błogosławieństw

Święty Jan Kanty był tym, który w każdym człowieku potrafił zobaczyć coś dobrego. - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Tadeusz Panuś, proboszcz akademickiej kolegiaty św. Anny w Krakowie. 16 lipca przypada 250. rocznica kanonizacji świętego.
2017-07-15 13:48:23
miniaturka

Warszawa: zakończyła się 29. międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

W sobotę, 15 lipca zakończył się w Warszawie międzynarodowy turniej dzieci i młodzieży Parafiada 2017. W czasie gali wręczono nagrody dla najbardziej wszechstronnych reprezentacji parafiadowych.
2017-07-15 17:12:34
miniaturka

Caritas wspiera mieszkańców miejscowości dotkniętych trąbą powietrzną

Specjalną zbiórkę na rzecz ofiar trąby powietrznej w diecezji opolskiej uruchomiła Caritas Polska. Organizacja przekazała dotąd ofiarom kataklizmu 50 tys. zł.
2017-07-15 17:29:03
miniaturka

Santiago: biskupi wzywają do braterskiego podejmowania pątników

Biskupi francuscy i hiszpańscy wystosowali list pasterski, w którym zachęcają wiernych do „chrześcijańskiej gościnności” wobec pielgrzymów wędrujących do sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela.