Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-15 07:57
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego

W Trindade w brazylijskim stanie Goiás odbyły się uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno). Tradycja czczenia Boga Ojca w Trindade sięga roku 1840.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

To wielkie świętowanie zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Głównej Mszy przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił kard. Sergio Rocha, arcybiskup stołecznej Brasílii i zarazem przewodniczący episkopatu.

Program religijny oddawania czci Bogu Ojcu był bardzo bogaty i uczestnictwo wiernych, pielgrzymów przybywających nie tylko z macierzystego stanu Goiás, jak też z innych regionów Brazylii i sąsiednich krajów, przekroczył oczekiwania Ojców redemptorystów - kustoszów bazyliki sanktuarium. Według informacji podanych przez policję w tegorocznych uroczystościach wzięło udział ponad 2,9 mln osób. Święto ku czci Boga Ojca Przedwiecznego jest więc, jeśli chodzi o liczbę uczestniczących wiernych, drugim co do wielkości w Brazylii, po święcie ku czi Matki Bożej z Nazaretu w Belém, w stanie Pará.

Przez czas obchodów święta ku czci Boga Ojca Przedwiecznego sprawowanych było 110 Mszy św., 46 nowenn, 27 wspólnych modlitw różańcowych, nie licząc chrztów, spowiedzi, czy procesji. Najbardziej zwracającą uwagę i przyciągającą tłumy uczestników jest procesja niezliczonej liczby wozów drewnianych ciągniętych przez woły czy muły. Procesja ta włączona została do oficjalnego rejestru Patrymonium Historycznego Brazylii. W obsługę pielgrzymów zaangażowanych było dwa tysiące wolontariuszy.

Tegoroczne uroczystości ku czci Boga Ojca Przedwiecznego odbywały się pod hasłem “Maryja: służebnica pokorna i wierna Ojcu Przedwiecznemu”. Tematyka tegorocznych uroczystości nawiązywała do 300 lat spotkania Matki Bożej z narodem brazylijskim poprzez Jej figurkę wyłowioną w wodach rzeki Paraiba do Sul i nazywaną Aparecida. Ponadto świętowano także 100-lecie objawień fatimskich.

W trakcie uroczystości głoszący Słowo Boże starali się przekazać pielgrzymom podstawową prawdę, że Bóg Ojciec dokonuje wspaniałych dzieł w życiu swoich synów i córek tak, jak uczynił w życiu Maryi, Matki Jezusa - stwierdził redemptorysta Ojciec Ângelo Licatti z sanktuarium w Trindade.

W brazylijskiej tradycji religijnej pielgrzymowanie i procesje nadal cieszą się udziałem wielkich tłumów wiernych. Jak podkreślali pielgrzymi, to tam w sanktuarium, spotykają prawdziwy pokój, odnajdują właściwy sens życia, ukojenie dla bólu, jak też mogą wyrazić podziękowanie za otrzymane łaski.

Sanktuarium w Trindade, położonym w centralno-zachodniej Brazylii, jest jedyną świątynią w tym kraju dedykowaną Bogu Ojcu Przedwiecznemu.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-14 19:00:30
miniaturka

Mongolia: Kościół obchodzi 25-lecie obecności w tym kraju

W Mongolii obchodzono uroczystości związane z 25-leciem obecności Kościoła katolickiego w tym kraju oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
2017-07-15 07:09:59
miniaturka

Papież na kongres „Laudato si' a wielkie miasta” w Rio de Janeiro

Woda pitna, jakość powietrza i kwestia usuwania śmieci stanowią główne tematy trwającego od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro międzynarodowego kongresu „«Laudato si'» a wielkie miasta”.
2017-07-15 07:35:00
miniaturka

Panama: biskupi stają wyraźnie w obronie rodziny

„Uważać obronę wartości rodzinnych za dyskryminację czy przejaw homofobii znaczy przeinaczać prawdę” – napisali biskupi Panamy na zakończenie swojej sesji plenarnej.
2017-07-15 08:16:54
miniaturka

Nabożeństwa wynagradzające po profanacji Najświętszego Sakramentu

W kościele p.w. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. W niedzielę 16 lipca, we wszystkich kościołach diecezji radomskiej sprawowane będą nabożeństwa wynagradzające.
2017-07-15 08:52:11
miniaturka

Sudan Południowy: apel biskupów o pokój

Bp Edward Hiiboro Kussala, przewodniczący Konferencji Episkopatu Sudanu Południowego zwraca uwagę na trwający w tym kraju kryzys humanitarny oraz wzywa do nieustannej modlitwy o pokój.
2017-07-15 12:13:44
miniaturka

Ewangelizacyjna wyprawa rowerowa dotarła na Nordkapp

Ekipa rowerowej wyprawy ewangelizacyjnej „Rozkręć Wiarę”, która wyruszyła trzy tygodnie temu z Żywca, dotarła 14 lipca do Przylądka Północnego w Norwegii – najdalej wysuniętego na północ skrawka Europy.