Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-15 07:35
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Panama: biskupi stają wyraźnie w obronie rodziny

„Uważać obronę wartości rodzinnych za dyskryminację czy przejaw homofobii znaczy przeinaczać prawdę” – napisali biskupi Panamy na zakończenie swojej sesji plenarnej.

Autor/źródło: © photogenica.pl, Jennifer Okamoto

Panamscy biskupi podkreślili, że ochrona małżeństwa i rodziny to jedna z podstawowych misji Kościoła. Pełni on ją zarówno wtedy, gdy tej podstawowej komórce społecznej zagrażają ideologie „sprzeciwiające się naturze ludzkiej”, jak i w sytuacjach utrudniających jej normalny, zdrowy rozwój.

Episkopat odniósł się również wprost do problemów dotykających biedniejszej części populacji, piętnując obojętność władz na warunki życia ubogich. Przypomniał, że w związku z tym młodzież staje się bardziej podatna na propozycje werbunku do zorganizowanych grup kryminalnych.

Poważną kwestię, jaką zdaniem hierarchów należy się zająć, stanowi też ograniczony dla wielu dostęp do opieki medycznej. Wreszcie biskupi Panamy wezwali do wprowadzenia obostrzeń prawnych celem powstrzymania nadmiernej eksploatacji surowców naturalnych, która doprowadziła już do nieodwracalnych szkód w odniesieniu do ziemi i zasobów wodnych.

Panamski Kościół przygotowuje się również na Światowy Dzień Młodzieży 2019. W prace włączają się też sąsiednie kraje Nikaragua i Kostaryka, aby zwiększyć ducha komunii i braterstwa w tym regionie.

tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-14 18:39:31
miniaturka

Caritas Grecji: kraj w biedzie po 7 latach ciągłego kryzysu

„To mroczna faza kryzysu; jesteśmy ubogim krajem, na który żaden z inwestorów nie zamierza zwracać uwagi” – uważa Maria Koutatzi, przedstawicielka Caritas Grecji.
2017-07-14 19:00:30
miniaturka

Mongolia: Kościół obchodzi 25-lecie obecności w tym kraju

W Mongolii obchodzono uroczystości związane z 25-leciem obecności Kościoła katolickiego w tym kraju oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
2017-07-15 07:09:59
miniaturka

Papież na kongres „Laudato si' a wielkie miasta” w Rio de Janeiro

Woda pitna, jakość powietrza i kwestia usuwania śmieci stanowią główne tematy trwającego od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro międzynarodowego kongresu „«Laudato si'» a wielkie miasta”.
2017-07-15 07:43:30
miniaturka

Brazylia: uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego

W Trindade w brazylijskim stanie Goiás odbyły się uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno). Tradycja czczenia Boga Ojca w Trindade sięga roku 1840.
2017-07-15 08:16:54
miniaturka

Nabożeństwa wynagradzające po profanacji Najświętszego Sakramentu

W kościele p.w. MB Nieustającej Pomocy w Starachowicach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. W niedzielę 16 lipca, we wszystkich kościołach diecezji radomskiej sprawowane będą nabożeństwa wynagradzające.
2017-07-15 08:52:11
miniaturka

Sudan Południowy: apel biskupów o pokój

Bp Edward Hiiboro Kussala, przewodniczący Konferencji Episkopatu Sudanu Południowego zwraca uwagę na trwający w tym kraju kryzys humanitarny oraz wzywa do nieustannej modlitwy o pokój.