Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-14 18:25
ek / Radio Watykańskie

Caritas Grecji: kraj w biedzie po 7 latach ciągłego kryzysu

„To mroczna faza kryzysu; jesteśmy ubogim krajem, na który żaden z inwestorów nie zamierza zwracać uwagi” – uważa Maria Koutatzi, przedstawicielka Caritas Grecji.

Autor/źródło: © photogenica.pl

Odnosiła się ona do opublikowanego niedawno pierwszego raportu tej organizacji nt. biedy i wykluczenia społecznego w tym kraju. Kryzys trwa tam już od 7 lat i nawet nowy pakiet pomocowy w wysokości 8,5 mld euro, o którym zadecydowała 15 czerwca Eurogrupa, nie oznacza nic więcej, jak tylko ratunek przed całkowitą zapaścią.


W ostatnim czasie bezrobocie w Grecji wzrosło do prawie 25 proc. Zagrożona ubóstwem jest też jedna piąta zatrudnionych. Minimalna płaca spadła już bowiem o jedną czwartą dla dorosłych i o jedną trzecią dla młodych do 25. roku życia. Maria Koutatzi zaznacza, że większość ludzi pragnie pracować, „a nie być na cudzym utrzymaniu”. Jednakże sytuacja w kraju na to nie pozwala. „Mam nadzieję, że Europa wyciągnie lekcję z greckiego kryzysu, propagując nowe style życia, bardziej umiarkowane, solidarne, oparte na otwartości względem ubogich i uchodźców” – uważa przedstawicielka greckiej Caritas.


tm/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-14 15:35:52
miniaturka

Poznań: Fundacja „Javani” zaprasza na wystawę o św. Matce Teresie z Kalkuty

W poznańskiej bazylice farnej do 4 sierpnia można oglądać wystawę przybliżającą życie św. Matki Teresy z Kalkuty przygotowaną przez Dom Pamięci Matki Teresy znajdujący się w Skopje, gdzie święta urodziła się i wychowała.
2017-07-14 15:55:59
miniaturka

Taizé: tydzień refleksji na temat migracji

Od 16 do 23 lipca w ramach międzynarodowych spotkań w Taizé odbędzie się tydzień refleksji na temat migracji.
2017-07-14 18:23:05
miniaturka

Abp Gallagher: w Iraku łatwiej odbudować budynki niż społeczeństwo

Również przed barbarzyńskimi działaniami tzw. Państwa Islamskiego chrześcijanie i inne mniejszości czuli się tam obywatelami drugiej kategorii – przypomniał sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami.
2017-07-14 19:00:30
miniaturka

Mongolia: Kościół obchodzi 25-lecie obecności w tym kraju

W Mongolii obchodzono uroczystości związane z 25-leciem obecności Kościoła katolickiego w tym kraju oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską.
2017-07-15 07:09:59
miniaturka

Papież na kongres „Laudato si' a wielkie miasta” w Rio de Janeiro

Woda pitna, jakość powietrza i kwestia usuwania śmieci stanowią główne tematy trwającego od 13 do 15 lipca w Rio de Janeiro międzynarodowego kongresu „«Laudato si'» a wielkie miasta”.
2017-07-15 07:35:00
miniaturka

Panama: biskupi stają wyraźnie w obronie rodziny

„Uważać obronę wartości rodzinnych za dyskryminację czy przejaw homofobii znaczy przeinaczać prawdę” – napisali biskupi Panamy na zakończenie swojej sesji plenarnej.