Strona główna
opoka.org.pl
2017-07-14 14:27
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Południowy Sudan: 20 nowych dyplomowanych położnych

Wręczenie dyplomów ukończenia szkoły położnych 20 studentom to dla narodu południowosudańskiego okazja do wielkiej radości i nadziei. – powiedział ks. Dante Carraro, dyrektor stowarzyszenia Medici con l’Africa Cuamm.

Autor/źródło: pixabay.com

W kontekście dnia codziennego wypełnionego niepewnością i strachem, gdzie życie ludzkie traci swoją wartość, móc obchodzić takie wydarzenie to szczęście. - podkreślił ks. Carraro. Organizacja Lekarze z Afryką, będącą największą tego rodzaju we Włoszech, od 1950 r. zajmuje się promowaniem zdrowia i pomocą chorym na Czarnym Lądzie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Carraro podkreślił, że wydarzenie to ważne jest z kilku względów. Przede wszystkim 20-osobowa grupa absolwentów szkoły położnictwa (12 dziewcząt, 8 chłopców), to wielka pomoc dla kobiet w państwie, gdzie tylko w jednym przypadku na 20 tys. narodzinom dziecka towarzyszy położna. Ponadto stanowi to znak nadziei dla kraju pogrążonego w chaosie wojny domowej, a także satysfakcję dla tych, którzy tę uczelnię ukończyli.

Podsumowując obecność organizacji Medici con l’Africa Cuamm w Sudanie Południowym jej dyrektor powiedział:

„Wyniki naszej obecności w tym kraju, pomimo wielu trudności, są imponujące. Kiedy rozpoczynaliśmy tutaj pracę, mieliśmy tylko jeden szpital, w Yirol, a obecnie posiadamy jeszcze dalszych 90 ośrodków medycznych. Taka ekspansja wskazuje, że pracując, i to dobrze, w służbie mamom, jesteśmy doceniani. Kiedy pracuje się w ten sposób, docieramy do najbardziej opuszczonych miejsc w systemie opieki zdrowotnej. Musimy pamiętać, że Sudan Południowy to wielki kraj, gdzie wielu ludzi żyje na terenach bardzo odległych, wiejskich, na peryferiach. Naszą misją jest dotarcie do nich: szpitale są ważne, ale równie ważne jest wyjść w poszukiwaniu, aby pomóc zrozumieć kobietom w ciąży konieczność badań kontrolnych w ośrodkach medycznych. Dzięki temu odnotowujemy wzrost liczby porodów w obecności położnych, co staje się znakiem życia” – powiedział dyrektor organizacji Medici con l’Africa Cuamm.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-07-14 12:28:38
miniaturka

Biskupi maltańscy: „nie” dla związków homoseksualnych

Małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety – z całą mocą podkreśla Kościół katolicki na Malcie po zaaprobowaniu wczoraj przez parlament tego kraju zgody na związki homoseksualne.
2017-07-14 12:59:30
miniaturka

Kraków: św. Charbel – XIX-wieczny pustelnik, tajemniczy mnich i uzdrowiciel

Relikwie św. Charbela – XIX – wiecznego pustelnika i uzdrowiciela przywiozą 23 lipca do sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach pielgrzymi z Libanu.
2017-07-14 13:42:28
miniaturka

Jasna Góra: pielgrzymki rowerowe coraz popularniejsze

Na Jasną Górę niemal każdego dnia wakacji przybywają nie tylko piesze pielgrzymki, ale i grupy rowerowe. Pielgrzymowanie na jednośladach to od kilku lat coraz popularniejsza forma rekolekcji w drodze.
2017-07-14 14:52:58
miniaturka

Wenezuela: mocne wezwanie biskupów odnośnie sytuacji w kraju

„To czas na zmianę orientacji w działalności politycznej rządu” – wskazali biskupi Wenezueli w specjalnym przesłaniu wystosowanym do wszystkich ludzi dobrej woli w tym kraju.
2017-07-14 15:35:52
miniaturka

Poznań: Fundacja „Javani” zaprasza na wystawę o św. Matce Teresie z Kalkuty

W poznańskiej bazylice farnej do 4 sierpnia można oglądać wystawę przybliżającą życie św. Matki Teresy z Kalkuty przygotowaną przez Dom Pamięci Matki Teresy znajdujący się w Skopje, gdzie święta urodziła się i wychowała.
2017-07-14 15:55:59
miniaturka

Taizé: tydzień refleksji na temat migracji

Od 16 do 23 lipca w ramach międzynarodowych spotkań w Taizé odbędzie się tydzień refleksji na temat migracji.